Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Inwestycja w ekologię za prawie 20 mln złotych. Ponad 1500 instalacji OZE zamontowano w czterech gminach

- To pierwsza tego typu zakończona inwestycja w województwie śląskim - mówi wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój o projekcie „Łączy nas energia. Montaż instalacji OZE w budynkach mieszkalnych”. W ramach zadania w czterech gminach: w Kornowacu, Gorzycach, Lubomi i Piekarach Śląskich zamontowano 1522 instalacje OZE. Zadanie kosztowało 19 748 330,00 zł, przy czym 16 786 080,49 zł pochodziło z dofinansowania.

Inwestycja w ekologię za prawie 20 mln złotych. Ponad 1500 instalacji OZE zamontowano w czterech gminach
Jako że liderem projektu była gmina Kornowac, tam też podsumowano inwestycję. W spotkaniu uczestniczyli: wicewójt Gorzyc Daniel Kurasz, wicemarszałek Wojciech Kałuża, Janina Żurek z Wydziału Ochrony Środowiska, Gospodarki Odpadami i Rolnictwa Urzędu Miasta Piekary Śląskie, wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój i wójt Lubomi Czesław Burek

Środki przyznano w ramach konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski w Katowicach. W wyniku renegocjacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Komisja Europejska wyraziła zgodę na zwiększenie alokacji przeznaczonej w programie na dofinansowanie inwestycji w OZE. Dzięki takiej decyzji możliwy był wybór kolejnych 10 projektów z listy rezerwowej.

- To 1522 instalacje OZE, które zamontowano w czterech gminach. Jak to przy realizacji bywa, nie obyło się bez problemów, ale udało się zakończyć to zadanie z sukcesem - mówi wójt Grzegorz Niestrój.

W ramach projektu wykonano montaż odnawialnych źródeł energii tj. instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła oraz kotły na biomasę. W efekcie zastosowanie odnawialnych źródeł energii przełoży się na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych związanych z zaopatrzeniem obiektów w energię elektryczną oraz cieplną na terenie czterech gmin. Montaż instalacji OZE pozwoli na zmniejszenie emisji do atmosfery szkodliwych związków i substancji, co przełoży się na lepszą jakość powietrza na terenie Subregionu Zachodniego i Centralnego, gdyż projekt ma charakter ponadlokalny. Dodatkowo zwiększeniu ulegnie efektywność oraz niezależność energetyczna obiektów. W Kornowacu zrealizowano 375 instalacji, w Gorzycach – 244, w Lubomi – 491, a w Piekarach Śląskich 412.

Ludzie

Czesław Burek

Wójt Gminy Lubomia

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].