Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wójt Krzyżanowic o interwencji Grzegorza Brauna w urzędzie: zachowanie pana posła było nie na miejscu

Oliwer Huptaś, radny opozycyjny, na sesji powrócił do wizyty Grzegorza Brauna, który przybył do Urzędu Gminy w Krzyżanowicach z poselską interwencją. Radny dziwił się, że „nikogo w urzędzie nie było”. - Czy pan poseł zastał urząd zamknięty? Czy odbił się od drzwi? - pytał z kolei wójt Grzegorz Utracki. Włodarz wizytę posła określił przykładem happeningu politycznego.

Wójt Krzyżanowic o interwencji Grzegorza Brauna w urzędzie: zachowanie pana posła było nie na miejscu
Na zdjęciu: wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki, poseł Grzegorz Braun, radny z Tworkowa Oliwer Huptaś (fot. arch. Nowiny.pl)
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

O co chodzi?

W piątek 20 maja Grzegorz Braun przyjechał do Urzędu Gminy w Krzyżanowicach z poselską interwencją. Ta, jak tłumaczył, dotyczyła wyłączenia sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabełkowie z użytkowania na rzecz adaptacji w celu przyjęcia gości z Ukrainy. Na to nie chciała zgodzić się dyrektor placówki Anna Kubica. Wskazywała, że przy obiekcie nie ma zewnętrznego boiska czy odpowiedniej przestrzeni do realizacji podstawy programowej z wychowania fizycznego poza salą gimnastyczną. - W tym szczególnym czasie, kiedy polskie dzieci i młodzież doświadczyli wielu negatywnych skutków nauczania zdalnego (bardzo duży wzrost samobójstw, depresji, nadwagi, obniżenie sprawności psychofizycznej), a ukraińskie dzieci nagle wskutek wojny znalazły się w obcym środowisku, niezwykle ważne jest miejsce do wspólnych spotkań, zajęć sportowych i innych form integracji. Nowi uczniowie i rodzice już o taką możliwość i dyscypliny sportowe pytali - odpisała pani dyrektor wójtowi. G. Braun w wypowiedzi dla mediów podkreślił, że za tę decyzję pani dyrektor „odebrała naganę służbową od wójta, ponieważ wystąpiła w interesie tutejszych dzieci. I śmiała o sytuacji poinformować rodziców dzieci”.

W trakcie poselskiej interwencji wójta Grzegorza Utrackiego na miejscu nie było, zastępcy Wolfganga Kroczka również. Wówczas gminę reprezentowała sekretarz Małgorzata Krzemien. Z wójtem nawiązano jednak rozmowę telefoniczną. Włodarz powiedział, że o tej wizycie nie wiedział, zapewniając, że chętnie z posłem się spotka, ale po wcześniejszym umówieniu się. Dodał, że wszelkie działania, jakie gmina podejmuje w związku z obywatelami Ukrainy, realizowane są zgodnie z poleceniami wojewody. Później G. Utracki w przesłanym komunikacie dla mediów napisał: - W związku z niezapowiedzianą wizytą posła Grzegorza Brauna z Konfederacji Korona Polska i wpłynięciem zapytań na piśmie, Urząd Gminy w Krzyżanowicach udzieli na zapytanie wyczerpujących wyjaśnień jak również wyda stosowne oświadczenie dot. koordynowanych przez Wojewodę działań związanych z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy.

Czytaj także: 

Radny opozycyjny: czy to jest normalna sytuacja?

3 dni później w mediach społecznościowych ukazało się oświadczenie Komitetu Wyborczego Wyborców Mieszkańców Gminy Krzyżanowice, czyli radnych opozycyjnych. - Jesteśmy bardzo mocno zaniepokojeni ostatnimi wydarzeniami, które miały miejsce w naszej gminie napisano. Poinformowano, że w związku z tą sytuacją radni planują podjąć odpowiednie działania.

Na sesji temat podjął radny Oliwer Huptaś. Dziwił się, że w comiesięcznym sprawozdaniu wójta zabrakło informacji o wizycie posła Brauna. - Z tego co wiem z budżetu gminy poprzedniej pani dyrektor (tej szkoły – przyp. red.) musieliśmy zapłacić bardzo duże odszkodowanie w wyniku przegranych rozpraw sądowych. Teraz znowu pojawia się tam jakiś problem. Ja bym nie chciał, abyśmy jako gmina z tego tytułu ponosiliśmy jakiekolwiek koszty jeśli da się tego uniknąć - powiedział.

Radny pytał wójta, czy urząd odpowiedział już na interwencję poselską, jeśli tak, to chciał poznać jej treść. Dziwił się też, że „nikogo w urzędzie nie było”. - Pan poseł w piątek przyjeżdża do naszej gminy z wizytą, a tutaj pana zastępcy nie ma, pana nie ma, pani sekretarz musi się tłumaczyć. Czy to jest normalna sytuacja? - pytał.

Wójt o wizycie: to happening

- Uważam, że nie ma problemu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabełkowie, który pan podniósł. I nie pojawia się żaden kolejny problem - odparł wójt Utracki. Wizytę posła określił przykładem happeningu politycznego, który jak zaznaczył włodarz – G. Braun „uprawia w całej Polsce”. - Po to, żeby uzyskać jakiś tam efekt, pewnie wyborczy, polityczny, ale nie jest oparty na rzetelnych przesłankach - oceniał.

Wójt powiedział, że nie będzie tematu omawiał na sesji szerzej. Przypomniał, że komunikat w tej sprawie rozesłał mediom. Zapowiedział, że pojawi się stosowne oświadczenie, a także porozmawia z posłem jeśli ten będzie zainteresowany, ale „w normalny sposób, a nie przy kamerach, ze straszeniem ludzi, z paragrafami, karami, kodeksem karnym, w taki normalny, ludzki sposób”. - Jak będzie okazja się z nim spotkać, to na pewno to przedstawię, a na pewno na interwencję poselską odpowiem. Przygotowujemy odpowiednią odpowiedź - wyjaśniał.

Na pytanie, „czy to jest normalne, że nikogo w urzędzie nie było?”, wójt odparł pytaniem. - Czy pan poseł zastał urząd zamknięty? Czy odbił się od drzwi?

G. Utracki powiedział, że wójt nie musi siedzieć w urzędzie cały dzień, bo wtedy nic by nie uzyskał dla gminy. - Nasza gmina może się poszczycić dużymi środkami, które są zdobywane w różnorodnych projektach - kontynuował.

Wyjaśnił, że w piątek, przed 12.00, wyjechał do Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, aby rozmówić się tam w temacie poszukiwania środków na remont dworca kolejowego w Chałupkach. - Ale być może pan radny uzna, że to jest stary budynek, będzie ciął koszty. Niech pan zgłosi wniosek: nie zajmujmy się tym tematem, odłóżmy go. Wtedy nie będę musiał jeździć, zabiegać i szukać środków, o które jest bardzo trudno, o czym być może też pan nie wie, to pana informuję. Stwierdzenie publiczne, że nikogo w urzędzie nie było, jest nadużyciem - powiedział G. Utracki. Dodał, że wtenczas jego zastępca miał trzy dni urlopu, a na miejscu była pani sekretarz i pracownicy. - Ale zachowanie pana posła było nie na miejscu - podkreślił.

Włodarz stwierdził, że jeśli poseł Braun zapowiedziałby swoją wizytę, to pewnie by odłożył spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim, i byłby na miejscu, w urzędzie.

Ludzie

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Oliwer Huptaś

Radny gminy Krzyżanowice

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Osobaoszukana (46.204. * .72) 29.05.2022 00:13

Dworzec Chałupką ? Wszyscy widzą że Wójt w tej wsi robi już wszystko... a gdzie są inne wsie ? Panie Grzegorzu gdzie inne wsie ? Gdzie obietnice spełnione dla innych ? Najwyraźniej w Chałupkach pan G.U. czuje jakiś interes... Może w końcu ktoś musi zrobić z tym porządek nie tylko pan Braun...

~Podpis (185.135. * .64) 27.05.2022 14:45
oceniono 2 razy
2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Rybnik52 (46.134. * .139) 27.05.2022 12:05

Wójt powinien dbać o sprawy polskich dzieci a nie zastraszyć dyrektorkę

~chciałabymwiedzieć (83.26. * .217) 27.05.2022 08:48

A może by tak coś więcej o tych bardzo dużych odszkodowaniach w wyniku przegranych rozpraw sądowych?

~Maruda (5.173. * .155) 26.05.2022 15:40

Większość posłów pamięta, że najpóźniej za 4 lata wybory.

~Strażok (83.26. * .186) 26.05.2022 14:21

Już pomału gore tymu Utrackiemu pod żici........