Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Budowa tranzytu z Ciechowic do Nędzy zajmie kilka lat

Do 2025 roku ma zostać rozliczona budowa tranzytu z Ciechowic do Nędzy, do 2024 roku ma trwać budowa. - Czy nie możemy przyspieszyć? - pyta przewodniczący rady Gerard Przybyła. W urzędzie wyjaśniają, że to wstępne założenia. - Chcemy wykonać to zadanie jak najszybciej - odpowiada wójt Anna Iskała.

Budowa tranzytu z Ciechowic do Nędzy zajmie kilka lat
Docelowo do oczyszczalni ścieków w Ciechowicach (na zdj.) mają trafiać nieczystości z: Ciechowic, Łęgu, Zawady Książęcej, Babic, Nędzy i sąsiedniego Turza (w zamian Kuźnia Raciborska ma podłączyć Szymocice do swojej oczyszczalni)

Budowa tranzytu to kluczowy krok do skanalizowania kolejnej części gminy. Docelowo umożliwi odprowadzanie ścieków z co najmniej dwóch sołectw - Nędzy i Babic do istniejącej oczyszczalni ścieków*, zresztą niedawno oficjalnie otwartej (czytaj więcej: Uroczyste otwarcie milionowej inwestycji w Ciechowicach. Wstęgę przecinało dziewięć osób).

Na zadanie samorząd otrzymał 8 930 000 zł wsparcia z Polskiego Ładu. - Inwestycja obejmuje budowę tranzytu wraz z dwoma przekopami pod nasypami kolejowymi, łączącego miejscowość Nędza z oczyszczalnią ścieków w Ciechowicach. Gmina planuje realizację zadania w formule zaprojektuj i wybuduj. Realizacja zadania ma znaczący wpływ na budowę sieci kanalizacji w gminie - poinformował Urząd Gminy w Nędzy.

Skarbnik Katarzyna Paszenda na jednej z ostatnich komisji mówiła, że zadanie będzie realizowane do 2025 roku. Jak wyliczała, na realizację samorząd musi ze swojego budżetu wyasygnować pięć procent, czyli 470 tys. złotych – przy czym te środki muszą być wydane jako pierwsze, bo tak wynika z założeń programu. - Część wydamy już w przyszłym roku, a później resztę w 2024 roku - podała na wspólnym posiedzeniu komisji.

Słowa pani skarbnik skłoniły przewodniczącego Gerarda Przybyłę do zadania pytania, czy nie można przyspieszyć działań, aby prędzej przystąpić do robót. - Te nasze 9 mln złotych w 2025 roku to będzie 75 procent - prorokował.

Skarbnik odpowiedziała, że to wstępne założenia urzędu, które należało wpisać do projektu budżetu. Wyjaśniała, że po wyłonieniu wykonawcy, najpierw będzie wykonywany projekt, co zajmie około roku. Dodała, że zmiany budżetowe można dokonać zawsze i jeśli kolejne składowe uda się wykonać szybciej, to realizacja całości można nastąpić dużo szybciej. Wójt Anna Iskała dodała, że samorząd chce jak najszybciej wykonać to zadanie.


*Obecnie do oczyszczalni ścieków podłączone jest jedno sołectwo Ciechowice – wykonano 88 podłączeń do budynków. Natomiast w pozostałych dwóch miejscowościach tzw. trójwsi, czyli w Zawadzie Książęcej i Łęgu kończony jest projekt na budowę sieci. Budowa tranzytu to kluczowa inwestycja, aby do oczyszczalni podłączone zostały dwa kolejne sołectwa: Nędza i Babice. Do skanalizowania ciągle pozostają jeszcze Szymocice i Górki Śląskie. W przypadku tych miejscowości mówi się, że albo powstaną tam osobne oczyszczalnie, albo wsie będą podłączone do sąsiedniej Kuźni Raciborskiej (czytaj także: Oczyszczalnia nie dla Szymocic i Górek Śląskich). 

Ludzie

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Gerard Przybyła

Przewodniczący rady gminy Nędza, prezes GMKS 21 Nędza

Katarzyna Paszenda

Skarbnik gminy Nędza

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].