Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Poseł Grzegorz Braun w Krzyżanowicach. W jakiej sprawie interweniował w urzędzie? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun w Urzędzie Gminy Krzyżanowice. Wcześniej lokalne media poinformowano, że interwencja będzie dotyczyła wyłączenia sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabełkowie z użytkowania na rzecz adaptacji w celu przyjęcia gości z Ukrainy. Dlatego też posłowi towarzyszyła m.in. dyrektor placówki Anna Kubica. Wójt Utracki zapowiada, że wyda oświadczenie. 

Poseł Grzegorz Braun w Krzyżanowicach. W jakiej sprawie interweniował w urzędzie? [WIDEO, ZDJĘCIA]
Poseł Grzegorz Braun pokazuje pismo, jakie wójt Grzegorz Utracki skierował do stojącej obok dyrektor Anny Kubicy. Włodarz powołał się w nim na wskazanie wojewody oraz ustalenia zespołu zarządzania kryzysowego. - Obiekt mieszczący się w ZSP w Zabełkowie (sala gimnastyczna) został wytypowany jako możliwy na tymczasowe miejsce dla uchodźców z uwagi na wyodrębnioną część z węzłem sanitarnym - argumentował. Jednocześnie G. Utracki polecił opracowanie pani dyrektor sposobu realizacji zajęć ruchowych dla dzieci i młodzieży
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Wójta Grzegorza Utrackiego na miejscu nie było, na spotkaniu gminę reprezentowała sekretarz Małgorzata Krzemien. Z włodarzem nawiązano rozmowę telefoniczną. Powiedział, że o wizycie posła nie wiedział. Braun tłumaczył, że przybył, aby poznać korespondencję przychodzącą do urzędu w sprawie poszukiwania przestrzeni dla uchodźców. Wójt przez telefon zapewniał że z posłem chętnie się spotka, ale po wcześniejszym umówieniu się. - Szkoda, że mnie nie uprzedziliście - powiedział przez telefon. G. Utracki dodał, że wszelkie działania, jakie gmina podejmuje w związku z obywatelami Ukrainy, realizowane są zgodnie z poleceniami wojewody.

Sprawę przedstawiono też później na konferencji prasowej.

- Sprowadziła nas tutaj sprawa poszukiwania dość gwałtownego przez gminę miejsca dla uchodźców wojennych. To poszukiwanie prowadziło m.in. do sali gimnastycznej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zabełkowie. A skrupiło się to na pani dyrektor, która odebrała naganę służbową od wójta, ponieważ wystąpiła w interesie tutejszych dzieci. I śmiała o sytuacji poinformować rodziców dzieci - rozpoczął swą wypowiedź poseł Braun.

Dyrektor Kubica relacjonowała, że plan gminy polegał nie tylko na wyłączeniu sali gimnastycznej, ale miejsc gdzie są szafki dla uczniów, dwóch gabinetów – pedagoga i higienistki oraz sklepiku szkolnego.

- Pani dyrektor nie jest „ukrainożercą”, pani dyrektor nie jest kimś nieprzychylnym, wrogim, czy zamkniętym na problemy różnych ludzi. Pani dyrektor wręcz przeciwnie przejawiła troskę. Tylko tyle, że przejawiła ją, zachowując jakiś właściwy porządek rzeczy: najpierw dzieci w gminie. Nie wywracajmy świata do góry nogami z tego powodu, że za granicą toczy się wojna - kontynuował poseł Braun.

Anna Kubica argumentowała, że nie zgodziła się na wyłączenie wnioskowanych przez gminę przestrzeni ze względu na chęć zapewnienia odpowiedniego miejsca dla integracji polskich i ukraińskich dzieci. Pod uwagę brała także pandemię koronawirusa, przez którą tradycyjnie nauczanie było utrudnione.

Pełen zapis poselskiej interwencji można zobaczyć w poniższym wideo:

Wójt Utracki przesłał mediom komunikat:

- W związku z niezapowiedzianą wizytą posła Grzegorza Brauna z Konfederacji Korona Polska i wpłynięciem zapytań na piśmie, Urząd Gminy w Krzyżanowicach udzieli na zapytanie wyczerpujących wyjaśnień jak również wyda stosowne oświadczenie dot. koordynowanych przez Wojewodę działań związanych z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy.

Nowiny skierowały również do UG w Krzyżanowicach pytania w tej sprawie. Do sprawy wrócimy.

Ludzie

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Małgorzata Krzemien

Sekretarz Gminy Krzyżanowice

14 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~MD (10.0. * .15) 26.05.2022 21:02

No właśnie, poseł Braun zadziałał. A gdzie są pani Lenartowicz, pan Woś? Posłowie ziemi raciborskiej? Oni do wójta przyjeżdżają wypić kawę i zjeść kołocza. Szary człowieczek potrzebny im jest tylko przy wyborach.

~Mateusz_M (46.204. * .39) 26.05.2022 03:10

Bardzo podoba mi się postawa pani dyrektor. Spawa miała być zrobiona po cichu, miało się na niej skrupić, a nie na tych, co kazali. Kobieta zrobiła to, do czego jest przeznaczona, czyli zadbała o dobro podopiecznych. Narzekają Państwo w komentarzach na posła Brauna, ale to przecież tylko on się zainteresował sprawą i tylko on gotów był zrobić taki dobry dla lokalnej społeczności Polaków, ale politycznie niepoprawny ruch.

~ALF3 (5.173. * .234) 25.05.2022 14:04
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ktoś pyta o o , że już nie było kogo zciągnąć w nasze piękne strony. Otóż nie było .Wszyscy są jak w amoku.Gdyby mogli nie tylko nasze piękne strony , ale cały kraj oddaliby za friko.

~niezależna (46.204. * .83) 23.05.2022 20:33

Pani Ania to protegowana Pana Wójta...odważna kobieta! Reszta dalej się trzęsie ze strachu...

~Good (195.88. * .101) 23.05.2022 19:41
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jakiś szeregowy poseł przyjeżdża na głęboką prowincje myśląc, że może tutaj będzie błyszczał. Niestety wizerunkowo to wyszło kiepsko

~Ewaaaa (85.190. * .75) 23.05.2022 17:05
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Pani dyrektor właśnie buduje sobie podwaliny pod karierę polityczną, tu wzmianka o założeniu organizacji, tam uczestnictwo w programie Norymberga. W ogóle nie chodzi tutaj o dobro dzieci, dbanie o nie po pandemii itd. Miał być rozgłos

~naszczas (37.30. * .191) 22.05.2022 09:35
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Brawo nasza dyrektor.

~Konfa (37.30. * .128) 21.05.2022 10:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Kiedyś szanowałem Brauna. Ale po ostatnich wybrykach mogę stwierdzić, ze chlop ma coś z beretem

~ciekawskiobserwator (10.0. * .149) 21.05.2022 01:04
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Gdyby tak zachowywał się "zwykły" obywatel, policja wyprowadziłaby go z urzędu. Pan poseł zachowuje się jak Rewizor Gogola. Taki też prezentuje poziom. Słabo przygotowani podwładni Wójta. Jaka interwencja poselska ? Popis p. Brauna w małej gminie. Jeżeli jest sprawa to powinien być pisemny wniosek o udostępnienie dokumentów, pytanie o stanowisko organu gminy (takim organem jest tylko Wójt a nie jego aparat pomocniczy, czyli pracownicy urzędu). Na jakiej podstawie poseł przegląda dokumentację organu administracji publicznej bez jego zgody?. Ta interwencja to kolejna hucpa posła Brauna! Poseł jest uprzywilejowany w kontaktach z administracją , ale nie bezwarunkowo. Przepytywanie pracowników urąga ich godności i ukazuje stan świadomości prawnej pracowników UG. Jak mawiał klasyk : uczyć się, uczyć i jeszcze raz uczyć. Ta " interwencja" będzie dowodem na bezczelność posła i niedouczenie oraz strach urzędników UG wobec tzw. władzy. Ja bym go wysłał tam, gdzie żołnierze z Wyspy Węży wysłali wojennyj kariabl. A Pani Dyrektor? Co bardziej świadomi rodzice i uczniowie klas starszych o Pani pomyślą? Co najmniej utrata ich szacunku. Jeszcze to rozkładanie swojej frustracji na pracowników ZSP...

~Muzykolog (185.135. * .148) 20.05.2022 21:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jakkolwiek Brauna nie trawie, tak Pani dyrektor wykazała się jajami, stawiając się wójtowi. Rzadko spotykane. Brawo.

~MD (10.0. * .15) 20.05.2022 19:44
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ale jazda, pan wójt czegoś takiego jeszcze nie widział u siebie w gminie. Trochę dziwna sytuacja, że nikogo nie ma w urzędzie, a pani sekretarz wita posła co najmniej chłodno. Ciekawy człowiek ten Braun. Pani dyrektor nie dała się zastraszyć, jak inni w gminie. To jest przykład dla innych. Wybory niebawem.

~Maruda (83.30. * .70) 20.05.2022 18:56
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

No już nie miała kogo ściągnąć w nasze piękne strony.

~38nt7ihyuijuu (46.134. * .211) 20.05.2022 18:26

Pomysł z komentarza jest wart rozpatrzenia. Może do tego udostępnić salki konferencyjne i kuchnię w starostwie ?

~op (91.192. * .86) 20.05.2022 17:52
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Jeżeli w urzędzie gminy znajdują się toalety to mozna by przeznaczyc na kwaterę sale konferencyjną a dzieciom zostawić salę gimnastyczną