Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kolejne wsie sprzeciwiają się budowie wytwórni asfaltu w Kornicach. Mieszkańcy Makowa: To ważne wsparcie, mobilizuje do walki

- Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo opary i odpady z produkcji mas bitumicznych są szkodliwe dla życia i zdrowia. Nie możemy przyjmować, że jeśli czegoś nie widzimy, to tego nie ma. Proszę spojrzeć na to globalnie, w pobliżu, znajduje się przecież ujęcie wody pitnej dla Gminy Pietrowice Wielkie. Czy nie jest ono zagrożone skażeniem? Paradoksalnie, ujęcie wody pitnej dla Wsi Maków mieści się w Amandowie, ale tu nie chodzi przecież tylko o naszą wioskę - piszą do redakcji Nowin Agata i Józef Wawrzinkowie, mieszkańcy Makowa.

Kolejne wsie sprzeciwiają się budowie wytwórni asfaltu w Kornicach. Mieszkańcy Makowa: To ważne wsparcie, mobilizuje do walki
Już nie tylko mieszkańcy gminy Pietrowice Wielkie nie chcą dopuścić do tego, aby w Kornicach powstała wytwórnia asfaltu, taka jak ta w raciborskiej Płoni (fot. arch. Nowiny.pl)

To kolejny głos w sprawie tzw. asfalciarni, która miałaby powstać w miejscu dawnego punktu skupu buraka cukrowego, przy wylocie z Kornic na Maków. Inwestycji nie chcą miejscowi. O możliwym sprzeciwie mówi wójt Andrzej Wawrzynek, bo gmina będzie mogła to zrobić, jako strona prowadzonego przez Prezydenta Raciborza postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Temat poruszaliśmy już w artykułach:

Agata i Józef Wawrzinkowie z Makowa w liście do redakcji Nowin wskazują na siłę mediów, bo dzięki kolejnym publikacjom o ich obawie dowiedziało się szersze grono osób, które teraz ich wspierają.

- Rozdzwoniły się telefony. Kolejne miejscowości dołączają się do protestu. Krowiarki i Gamów już ruszyły z akcją zbierania podpisów. Pomimo że wioski znajdują się w znacznej odległości od planowanej inwestycji, nie chcą, aby w Gminie powstała asfalciarnia. „Jesteśmy z Wami”, powtarzają kolejni mieszkańcy Gminy. I pytają jak „jeszcze mogą pomóc?”. To wsparcie jest dla nas bardzo ważne i jeszcze bardziej mobilizuje do walki.

- Gamów wprawdzie nie należy do gminy Pietrowice, lecz do Gminy Rudnik, ale ze stanowczością popiera i dołącza się petycji. Kto wie, czy po zatrzymaniu asfalciarni w Kornicach, władze Miasta Raciborza nie wpadną na pomysł, aby umieścić zakład w ich Gminie. Tam jeszcze nie próbowano. Wolą dmuchać na zimne i także wykazać swój sprzeciw dla budowy takich inwestycji na terenach wiejski blisko domów mieszkalnych i zagród - podniesiono w liście do redakcji Nowin.

Pełną treść publikujemy poniżej.

Mieszkańcy Makowa piszą do redakcji Nowin (kliknij aktywny link)

W Kornicach powstanie tzw. asfalciarnia? 16 wiadomości, 67 komentarzy w dyskusji, 268 zdjęć

Ludzie

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ŁaBusz (46.134. * .124) 18.05.2022 05:59
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jeżeli ktoś jest w stanie znaleźć powiązanie między wytwórnią asfaltu a zanieczyszczeniem źródła wody… to pozostaje pogratulować poziomu wiedzy. Każda gmina ma swojego oszołoma…