Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uroczyste otwarcie milionowej inwestycji w Ciechowicach. Wstęgę przecinało dziewięć osób [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Oczyszczalnia ścieków to największa inwestycja, jaką kiedykolwiek w gminie Nędza zrobiono - powiedziała wójt Anna Iskała. Dodała, że każdy kolejny wójt w swoim programie wyborczym będzie miał stały punkt, którym będzie rozbudowa sieci kanalizacyjnej na terenie gminy. - Jeśli się powiedziało "a" to przez wszystkie kolejne litery alfabetu będzie należało pójść - stwierdziła.

Uroczyste otwarcie milionowej inwestycji w Ciechowicach. Wstęgę przecinało dziewięć osób [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wstęgę przy oczyszczalni w Ciechowicach przecinali: starosta Grzegorz Swoboda, radny wojewódzki Jacek Świerkocki, wiceprezes WFOŚiGW w Katowicach Adam Lewandowski, senator Ewa Gawęda, posłanka Gabriela Lenartowicz, wójt Anna Iskała, reprezentujący ministra Wosia Szymon Szrot, przewodniczący rady gminy Gerard Przybyła i prezes przedsiębiorstwa komunalnego Marek Niewrzoł
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Zwiększenie bezpieczeństwa sanitarnego i powodziowego

O budowie oczyszczalni ścieków w Ciechowicach mówiło się od lat. Powstała u skraju gminy, nieopodal sąsiedniego samorządu – Kuźni Raciborskiej i podnóża wałów biegnących wzdłuż rzeki Odry. - To nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa jeśli chodzi o sprawy sanitarne. Ale także o bezpieczeństwo powodziowe, jeśli chodzi o powiat - powiedziała wójt, wyjaśniając, że oprócz budowy oczyszczalni doszło również do przebudowy przepompowni wody.

- Jeśli ktoś mówi, że wszystkie gminy w powiecie raciborskim są bezpieczne powodziowo, bo mamy Zbiornik Racibórz, to ciągle zapomina o dwóch gminach: Kuźni Raciborskiej i Nędzy. Dlatego, że my praktycznie zagrożeń ze strony Odry nie mamy, bo mamy wzdłuż całego jej biegu wały. Natomiast dla nas źródłem niepokoju były: pełne rowy wody w trakcie dużych opadów i rzeka Sumina. Dlatego, że wysoki poziom wody w rowach powodował momentalnie, że nasza przepompownia wysiadała i często się topiła razem z przyległymi obszarami. Natomiast wody Suminy jak napływały do przepompowni w Kuźni Raciborskiej, to tam rzeka Rudka, która płynie od strony Rybnika, wyznaczała priorytet, że najpierw Rudka, potem Sumina, z tego wniosek: mieliśmy cofkę i topiliśmy się - mówiła w trakcie oficjalnego otwarcia Anna Iskała.

Czytaj takżeMilionowa inwestycja Nędzy. W gminie powstała oczyszczalnia ścieków.

Inwestycja za 7.5 mln zł

Gmina wybudowała czyszczalnię opartą na oczyszczaniu mechanicznym i biologicznym. Mowa więc o oczyszczaniu ścieków za pomocą tlenowej metody osadu czynnego, polegającej na napowietrzaniu ścieków tzw. osadem czynnym (zespół drobnoustrojów) oraz na oddzieleniu osadu od oczyszczonych ścieków. Oczyszczalnie zaprojektowano na maksymalną przepustowość, która wynika z przewidywanej średniej ilości ścieków wytworzonych w ciągu doby w aglomeracji, w ilości 720 m3/d, możliwości dowozu dodatkowych ścieków taborem sanitarnym w ilości 30 – 40 m3/d oraz około 20-procentowego przyrostu ścieków w stosunku do średniej dobowej, w ilości 160 m3/d wynikającej z możliwych dodatkowych dopływów z infiltracji z terenu, poprawy standardu wyposażenia mieszkań i rozbudowy obszaru działania. Oczyszczalnia uwzględnia etapowość realizacji sieci kanalizacyjnej.

Budowa obiektu ruszyła w 2018 roku, zakończyła się dwa lata później. Oddana do użytku została 1 lutego 2022 roku, a oficjalnie otwarta 16 maja 2022 roku (uroczystość przesuwano z powodu pandemicznych obostrzeń). Inwestycja opiewa na 7.5 mln zł, z czego dofinansowanie ze strony UE wyniosło 4,3 mln zł, a z WFOŚiGW w Katowicach – 1,5 mln zł. Wkład własny gminy to 1,7 mln zł.

Kolejne sołectwa

Najpierw do obiektu zostało podłączone sołectwo Ciechowice. To jednak w skali gminy niewiele posesji, jeśli chodzi o generowane koszty – dopłaty gminy do taryfy za zbiorowe odprowadzanie ścieków. Wsparcie musi być udzielane, aby mieszkańcy sołectwa nie byli poszkodowani, że jako pierwsi zostali podłączeni do oczyszczalni.

W planach gminy jest wybudowanie tranzytu wraz z dwoma przekopami pod nasypami kolejowymi, łączącego miejscowość Nędza z oczyszczalnią ścieków w Ciechowicach (samorząd otrzymał na to środki z Nowego Ładu w wysokości 8,93 mln zł). Inwestycja ma być gotowa do 2024 roku, zaś rozliczona do 2025 roku.

Gmina kończy też projekt jeśli chodzi o budowę sieci kanalizacyjnej w pozostałych dwóch sołectwach tzw. trójwsi – w Łęgu i Zawadzie Książęcej.

Co powiedzieli oficjele?

- Oczyszczalnia będzie elementem dbałości o nasze środowisko. Chylę czoła, gratuluję i życzę dalszych inwestycji, żeby to, co macie w planie wszystko się zrealizowało - powiedziała senator Ewa Gawęda.

Posłanka Gabriela Lenartowicz zauważała, że budowa kanalizacji pochłania ogromne pieniądze, których tak naprawdę później gołym okiem nie widać, bo większość urządzeń zakopywana jest pod ziemią, oprócz oczyszczalni taka jak ta w Ciechowicach. - To, że te inwestycje się rozwijają także w małych miejscowościach, świadczy o tym, jak nasza świadomość wzrosła - stwierdziła.

Starosta Grzegorz Swoboda zwracał uwagę, że od 2006 roku przy zaangażowaniu szerokiego grona osób udało się zrealizować ważną inwestycję. - To pokazuje, że współdziałanie (…) ma sens - podkreślił włodarz, który w przeszłości był m.in. radnym gminy Nędza.

Radny wojewódzki Jacek Świerkocki składał gratulacje w imieniu swoim, Sejmiku i marszałka Jakuba Chełstowskiego. - Poprawa gospodarki wodno-ściekowej to dla każdego samorządu ambitne wyzwanie oraz projekt kluczowy, który podnosi standard życia mieszkańców, przekłada się na wzrost atrakcyjności inwestycyjnej gminy. To również zadanie niezbędne w procesie zrównoważonego rozwoju społeczności lokalnej, istotny dla jakości życia przyszłych pokoleń - pisał w liście odczytanym przez radnego marszałek.

- Gratuluje odważnej i szybkiej decyzji - powiedział krótko o zrealizowanej inwestycji wiceprezes WFOŚiGW w Katowicach Adam Lewandowski.

Ludzie

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Ewa Gawęda

Senator RP

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Gerard Przybyła

Przewodniczący rady gminy Nędza, prezes GMKS 21 Nędza

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Borowczak (83.4. * .205) 19.05.2022 07:45

Dla zachwyconych inwestycją: w Nędzy jest oczyszczalnia ale nie ma kanalizacji.

~robaczek (80.49. * .119) 17.05.2022 11:24

Zakończenie budowy miało być 2020 uruchomiono 2022 ciekawe o ile wzrosły koszty inwestycji skoro opóźnienie wyniosło 2 lata . Przypomina mi to zbiornik Racibórz z którego schodzili inwestorzy a on coraz bardziej drożał , hala SMS-u podobny problem . Dbałość o środki publiczne żadna , ale wszyscy zadowoleni nawet teoretyczna opozycja . Smutne , tylko biedny podatnik , a władza się wyżywi co widać na zdjęciach

~track09 (79.187. * .180) 16.05.2022 16:37

Do "~TrzebaPowtorzyc" nic się nie martw. Był dyrektor jego biura poselskiego.

~TrzebaPowtorzyc (178.43. * .37) 16.05.2022 13:19

Nie ma ministra Wosia na zdjęciu. Otwarcie nie liczy się, trzeba powtórzyć.