Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mieszkańcy nie chcą asfalciarni w Kornicach. Obawiają się hałasu, wzmożonego ruchu, zanieczyszczeń i smrodu

- Wytwórnie mieszanek mineralno-asfaltowych są inwestycjami niezmiernie uciążliwymi i szkodliwymi dla środowiska, a ich działalność zawsze związana jest z bardzo dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt - napisano w kolejnej petycji, którą skierowano do prezydenta Raciborza. Mieszkańcy gminy Pietrowice Wielkie nie zgadzają się, aby w ich otoczeniu wybudowano asfalciarnię.

Mieszkańcy nie chcą asfalciarni w Kornicach. Obawiają się hałasu, wzmożonego ruchu, zanieczyszczeń i smrodu
Na terenie gminy zawisły kolejne plakaty sprzeciwiające się budowie asfalciarni

Aktualnie wobec inwestycji toczy się postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Do prowadzenia sprawy Samorządowe Kolegium Odwoławcze wyznaczyło Miasto Racibórz. Asfalciarnia miałaby powstać przy ul. Przemysłowej, w miejscu dawnego punktu skupu buraka cukrowego, przy wylocie z Kornic na Maków.

O tej sprawie pisaliśmy już w artykułach:

- Problem dotyczy zarówno procesów spalania (m.in. pyłów węglowych), związanych z produkcją asfaltu jak i z substancjami wykorzystywanymi do jego produkcji. Asfalt składa się miedzy innymi z rakotwórczych węglowodorów pierścieniowych i ich pochodnych, które w przypadku awarii linii technologicznej mogą przedostać się do środowiska, skąd poprzez skażone wody i powietrze regularnie zatruwały będą ludzi i zwierzęta - podniesiono w petycji.

W piśmie zauważono, że „z ogólnie dostępnych informacji wynika, że największe stężenie szkodliwych substancji występuje w promieniu do 1500 m od zakładu, a zagrożenie na działanie substancji rakotwórczych sięga nawet do 3,5 km. Planowana inwestycja ma się mieścić niecałe 500 m od najbliższych zabudowań. Jako mieszkańcy pobliskich wiosek wyrażamy swój sprzeciw wobec planów budowy takiego zakładu w okolicy miejsca naszego zamieszkania”.

Mieszkańcy podkreślają, że „w sąsiedztwie planowanej inwestycji znajdują się grunty o wysokim współczynniku klasy (klasa I , II, III) gdzie wysiewane są głownie zboża czy rzepak, które przecież zostaną przetworzone na pokarm”.

- Na dodatek w naszym rejonie we wrześniu 2022r. zostanie otworzony żłobek wraz z przedszkolem, który swą lokalizacją w linii prostej liczy ok. 1250 m od planowanej lokalizacji wytwórni.

I nie ma tu znaczenia fakt, iż żłobek jest przeznaczony tylko dla pracowników firmy Eko-Okna, ponieważ znaczna część mieszkańców naszych wiosek jak i ościennych miejscowości jest zatrudniona w tym właśnie zakładzie i z pewnością będzie chciała umieścić tam swoje najmłodsze pociechy. Stanowczo protestujemy, aby nasze dzieci wdychały szkodliwe dla życia i zdrowia opary i pyły - zaprotestowano.

W pozostałej części petycji napisano:

Gmina Pietrowice Wielkie promuje się jako miejsce przyjazne i atrakcyjne pod względem wartości krajobrazowych pisząc na swojej stronie internetowej iż „Nieodłącznym elementem krajobrazu Gminy Pietrowice Wielkie są malownicze, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, rozległe pola uprawne i łąki, a wśród nich miejsca zadrzewione, zagajniki, lasy oraz parki i aleje drzew.” Zachęca mieszkańców oraz turystów do spędzania czasu na łonie natury, korzystania z wieży widokowej czy tężni solankowej. Zachwala okoliczne widoki, tu cytując: Teren naszej gminy sprzyja organizacji wycieczek rowerowych. Piękne krajobrazy można podziwiać przemieszczając się po bezpiecznych ścieżkach rowerowych, zatrzymując się w Zielonych Centrach wsi. Niemałą atrakcję dla zwiedzających stanowi stadnina koni położona w Kornicach. Śmiemy mocno wątpić w to, że asfaltownia doda uroku pięknym widokom, a swym zapachem przyciągnie miłośników natury do naszej Gminy.

Tak dużo mówi się aktualnie o ochronie środowiska. Ustawy, które uchwala Rząd mają na celu eliminację pieców węglowych, do czego jesteśmy zobligowani, aby ograniczyć emisję smogu. Zatem, pytamy jak w takim razie budowa asfaltowni w naszym regionie ma się przyczynić do zmniejszenia poprawy czystości powietrza w naszych miejscowościach?

Reasumując, budowa asfaltowni w znacznym stopniu wpłynie na pogorszenie się życia mieszkańców, którzy będą narażeni na szkodliwy hałas, wzmożony ruch samochodów ciężarowych, a co najistotniejsze, na emisję nieprzyjemnych zapachów oraz patogenicznych pyłów i trujących spalin.

Z obawy o własne zdrowie i życie oczekujemy przeprowadzenia konsultacji społecznych, jak również odmowy wydania decyzji środowiskowej dla realizacji planowanej inwestycji.

Kategorycznie sprzeciwiamy się budowie wytwórni mieszanek mineralno-asfaltowych w Kornicach!!!

TUTAJ pełna treść petycji (kliknij aktywny link)

W Kornicach powstanie tzw. asfalciarnia? 16 wiadomości, 67 komentarzy w dyskusji, 268 zdjęć

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~asphaltdojcze (193.105. * .170) 16.05.2022 12:32

niewątpliwie ,a przynajmniej w swoim mniemaniu,ekspertką od uciążliwości i smrodu asfalciarni jest radna Anna Ronin.Onegdaj własnym sumptem wydała gazetkę w której cykl artykułów asfalciarnia SMRODLIWY problem M.Lenka( czy jakoś tak) miały wstrząsnąć lokalną sceną polityczną i doprowadzić do zmiany władzy w mieście. władza się zmieniła i teraz wciska smród do Bukowa i Kornic.czekamy na kolejną gazetkę pani radnej. czy też może utraciła węch?

~Zzyletta (31.0. * .202) 15.05.2022 22:12

Cały Racibórz podpisze się pod petycją żeby wytwórnie mas bitumicznych zrobić w Kornicach. To jest strzał w dziesiątkę, Dziesiątkę Polowego

~Hubertamerykanski (46.204. * .103) 15.05.2022 22:07

Brawo prezydent Polowy, trzeba w końcu gdzieś przenieść asfalciarnie z Płoni. Stoi i niszczeje. W Kornicach udało się Eko-Oknom i PRD też się powiedzie.

~MD (10.0. * .15) 15.05.2022 22:04

Ależ to jest świetna lokalizacja dla takiej inwestycji. Gmina Pietrowice stała sie w powiecie raciborskim wielką strefą gospodarczą i powinny się w niej lokować kolejne firmy. Wytwórnia asfaltu - jak najbardziej. Przecież wkrótce będzie tam budowana obwodnica dla Eko-Okien. Drogowcy będą chłonęli asfalt jak gąbka wodę. Obecni mieszkańcy Żerdzin, Makowa, Pawłowa muszą się przemęczyć parę lat, żeby później mieli lepiej. Kornice to już dawno przestały być miejscem do zamieszkania, podobnie jak te przyległe do Eko-Okien obszary pietrowickie.

~Makowik (83.26. * .53) 14.05.2022 15:38
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu