Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

120 nowych mieszkań w Kuźni Raciborskiej. Zobacz, jakie bloki mają powstać przy ul. Bema

Burmistrz Paweł Macha pokazał koncepcję, na podstawie, której mają być budowane w Kuźni Raciborskiej bloki przy ulicy Bema. To inwestycja realizowana w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.

120 nowych mieszkań w Kuźni Raciborskiej. Zobacz, jakie bloki mają powstać przy ul. Bema
Burmistrz Paweł Macha pokazał jakie bloki zostaną wybudowane w Kuźni Raciborskiej

Akt podpisany

Gmina przekazała działki pod budowę czterech pierwszych bloków (podpisano już akt notarialny). To jak szacuje włodarz, około 1,5 mln zł wkładu. Dodatkowo samorząd musiał pokryć VAT, a to według wcześniejszych prognoz ok. 230-250 tys. złotych nadwyżki. Najpierw jednak samorząd pozyskał 3 mln złotych wkładu pieniężnego na realizację inwestycji. Środki otrzymano z Rządowego Programu Rozwoju Mieszkalnictwa.

Burmistrz relacjonuje, że spółka SIM złożyła już wniosek o finansowanie inwestycji do Banku Gospodarstwa Krajowego. Teraz przez kilka miesięcy będzie zapadała decyzja o przyznaniu finansowania.

Spółki SIM, czyli Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to nowa inicjatywa rządu w zakresie budowy mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. SIM (dawne TBS-y) to spółka tzw. not for profit budująca mieszkania społeczne. Tworzone są przez samorządy, a wspólnikiem każdego staje się Krajowy Zasób Nieruchomości. Mieszkania dedykowane są osobom i rodzinom nieposiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.

Jednym z samorządów (i jedynym w powiecie raciborskim), który podpisał umowę z Krajowym Zasobem Nieruchomości, powołując Spółkę w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej „Śląsk Południe”, jest Kuźnia Raciborska.

Każdy blok po 20 mieszkań

Burmistrz Macha tłumaczy, że w przypadku Kuźni Raciborskiej najpierw mowa o realizacji czterech pierwszy bloków. W każdym ma powstać po 20 mieszkań – na jednym poziomie po pięć, najmniejsze będzie miało 35,4 m2, a największe 69,3 m2. Obiekt będzie podpiwniczony i wyposażony w windę (to wymóg formalny).

Oprócz tego ma zmienić się otoczenie przy ulicy Bema. Powstaną parkingi, place zabaw oraz tereny zielone z elementami małej architektury – ławkami i koszami na śmieci.

Po pozytywnej decyzji o przyznaniu finansowania obiekty mają powstawać jednocześnie. Z wiedzy burmistrza Machy wynika, że ocena wniosku ma trwać około trzech miesięcy. Podaje, że jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, roboty w terenie ruszą na jesień.

Tak bloki mają się prezentować

Kliknij TUTAJ, aby powiększyć

Co z kolejnymi?

Według założeń przy ul. Bema ma powstać sześć bloków. Burmistrz wyjaśnia, że najpierw należy zlikwidować wadę prawną, aby również mogły zostać przekazane działki pod dwa ostatnie budynki. Macha podaje, że drugi akt notarialny ma zostać podpisany jeszcze przed wrześniem, czyli przed kolejnym naborem wniosków o dofinansowanie.

To projekt zagospodarowania terenu. Widoczne są tam m.in. miejsca, gdzie mają być budowane poszczególne bloki

Kliknij TUTAJ, aby powiększyć

Ludzie

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kazek88 (109.70. * .241) 06.05.2022 12:41

Kuźnia wykłada niecałe 2 mln a pozyskała 3 na nowe bloki. Za blokowanie SIM powinien być prokurator. Przecież to jest jawne działanie na niekorzyść mieszkańców

~HamulcowyWystap (141.98. * .182) 06.05.2022 12:35

Może redakcja opublikuje listę wstydu radnych którzy głosowali przeciw?

~żenadaRadnych (82.180. * .36) 06.05.2022 12:28

A w Raciborzu radni Lenka i Szukalskiej zablokowali utworzenie SIM i odrzucili 3 mln złotych dotacji. ŻENADA.