Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Pietrowicach Wielkich z zaskoczeniem przyjęli remont drogi na Kietrz. Wójt: nie wykonano formalności

Rządzący Pietrowicami Wielkimi mówią, że zabrakło wcześniejszych informacji o planowanym przystąpieniu do modernizacji drogi wojewódzkiej na Kietrz. Wójt dziwi się, bo jak zauważa, dzięki tej współpracy można było wypracować lepsze objazdy. Co gorsza, w gminie zaczynają dostrzegać, że w związku z tym remontem cierpią inne trakty.

W Pietrowicach Wielkich z zaskoczeniem przyjęli remont drogi na Kietrz. Wójt: nie wykonano formalności
Wójt Andrzej Wawrzynek mówi, że dzięki współpracy samorządów można było wypracować dla użytkowników drogi wojewódzkiej nr 416 lepsze objazdy. Na zdjęciu obok remontowany trakt (fot. Kryspin Strzondała)

Przez inny remont cierpi kolejna droga

Kierowcy, omijając utrudnienia w ruchu spowodowane zamkniętą drogą Kietrz-Pietrowice Wielkie (DW 416) wybierają m.in. objazd przez Samborowice i dalej na Racibórz (DW 916). Większe natężenie ruchu ma powodować przyspieszenie niszczenia tego traktu, o czym na ostatniej sesji rady gminy mówiła radna z Samborowic Ilona Gawlica. - Pobocze zaczyna się obrywać - alarmowała wiceprzewodnicząca pietrowickiej rady. Zachęcała wójta Andrzeja Wawrzynka do stosownej interwencji u zarządcy drogi, w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Radna sygnalizowała, że należy przeprowadzić tam remont.

W urzędzie zaskoczeni

Andrzej Wawrzynek odpowiadał, że z wielkim zaskoczeniem w urzędzie przyjęli zamkniętą drogę na Kietrz. - Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu nie wykonał formalności. Miał zawiadomić Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach, później Starostwo Powiatowe w Raciborzu, a na końcu nas, żeby ustalić jakieś możliwe kanały komunikacyjne - powiedział wójt na sesji.

Dziwił się, bo jak zauważał, są drogi, na które można byłoby skierować niektóre pojazdy (poza ciężarowymi), aby sensowniej rozładować ruch. Dodał, że sąsiednia gmina – Kietrz również nie zwróciła się do pietrowickiego samorządu z taką informacją, aby tym samym zadbać o interes swoich mieszkańców. - Myśmy przez to zrezygnowali z pływania na pływalni w Kietrzu, martwiąc się dojazdem tam naszych dzieci - relacjonował wójt, wyjaśniając, że w efekcie wybrano pływalnię w Raciborzu. Dodał, że będzie interweniował w tej sprawie oraz w temacie zgłaszanym przez radną.

A co z remontem przez Pietrowice Wielkie?

Radny Jan Herud opowiedział z kolei, że na „własnej skórze”, w poniedziałek przed świętami, czyli w chwili, kiedy zamknięto drogę, przekonał się o braku tablic informujących o remoncie. - Musiałem przejechać ciągnikiem z dwoma przyczepami, dojechałem do granicy województwa i tam już nie było możliwości zawrócenia, bądź przejechania gdziekolwiek indziej - nie krył rozgoryczenia.

Pytał przy tej okazji, co z remontem drogi wojewódzkiej nr 416 – odcinka prowadzącego przez Pietrowice Wielkie (ulic: 1 Maja i Raciborskiej). To zadanie, o którym mówi się od wielu miesięcy. Wykonano nawet już stosowną dokumentację, w którą, jak wyliczał przewodniczący rady Piotr Bajak, województwo zainwestowano „grube pieniądze”.

Wójt, opierając się na wcześniejszych zapewnieniach Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, odpowiadał, że remont ma być wykonany w 2022 roku. Andrzej Wawrzynek zapowiedział, że wybiera się na rozmowę do dyrektora Zbigniewa Tabora. Szefowi katowickiego ZDW chce przekazać, że teraz jest najdogodniejszy moment na przeprowadzenie remontu, z racji zamkniętej drogi na Kietrz. - Można byłoby swobodniej remontować drogę przez Pietrowice - oceniał wójt.

Radny Herud obawia się reakcji mieszkańców jeśli nie uda się połączyć obu remontów, bo wówczas zirytowanie może być spore. To, co można załatwić za jednym zamachem, rozciągnie się o dodatkowe miesiące utrudnień drogowych. Przewodniczący Bajak odpowiedział na tę uwagę, że przedstawiciele Pietrowic Wielkich mogą tylko prosić, na wykonanie nie mają już wpływu.


Ma być bezpieczniej

Drogę wojewódzką w Kietrzu zamknięto 11 kwietnia, o godzinie 10.00. - Nastąpi zamknięcie DW 416 na odcinku 2,1 km - na obszarze zamiejskim, w związku z trwającymi tam pracami przy rozbudowie drogi - podało w krótkim komunikacie opolskie ZDW, wyznaczając objazd na terenie powiatu raciborskiego przez: Krowiarki, Pawłów i Żerdziny. Terminu zakończenia prac na tym odcinku nie podano, ale wiadomo, że cały projekt ma się zakończyć w maju 2023 r.

To mapa objazdu opublikowana przez ZDW w Opolu

Inwestycja jest warta ponad 33 mln zł. Wykonawcą zadania jest firma DROG-BUD. Nadrzędnym celem inwestycji jest poprawa warunków bezpieczeństwa i komfortu wszystkich uczestników ruchu drogowego, a także poprawa przepustowości drogi wojewódzkiej i usprawnienie odwodnienia układu komunikacyjnego objętego opracowaniem.

Zobacz "z lotu ptaka" jak przebiega remont drogi (autor wideo: Kryspin Strzondała)

Ludzie

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Ilona Gawlica

Radna gminy Pietrowice Wielkie

Jan Herud

Radny gminy Pietrowic Wielkie

Piotr Bajak

Przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Wojtek_Gródczanki (5.173. * .140) 05.05.2022 09:51

Tak samo w Gródczankach, droga wąska że z ledwością mieszczą się dwa auta, a jak jedzie traktor to już kaplica totalna

~123abcc (5.173. * .70) 05.05.2022 09:46

A z Makowa radna nie widzi wzmożonego ruchu? Pewnie jeszcze większy ruch niż w Samborowicach