Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

2 miliony to za mało. Polowy o Ogrodowej: z rozmów z właścicielem o cenie wynika, że się nie spotkamy

O sprawie wykupu terenu naprzeciwko szkoły muzycznej w Raciborzu, gdzie kiedyś było przedszkole, mówiono po czterech miesiącach od sesji budżetowej. Tam opozycja wyznaczyła prezydentowi zadanie, by kupił działkę przy Ogrodowej. Włodarz wiąże ten zakup ze sprzedażą miejskiej żwirowni na Ostrogu, a do tego jeszcze nie doszło.

2 miliony to za mało. Polowy o Ogrodowej: z rozmów z właścicielem o cenie wynika, że się nie spotkamy
Mirosław Lenk, Anna Ronin, Dariusz Polowy, Marek Harz i Piotr Janas oraz Marian Czerner brali udział w dyskusji dotyczącej działki przy Ogrodowej i petycji z nią związanej
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Nad tematem zaczęto dyskutować na sesji kwietniowej, przy punkcie obrad o rozpatrzeniu petycji mieszkańców. Ci chcą wykupu nieruchomości przy Ogrodowej pod nowy park miejski.

W gronie opozycji, która ma większość w radzie, nie wszyscy radni są co do tego przekonani. Chcieliby, żeby Miasto kupiło teren, ale niekoniecznie z przeznaczeniem na park.

Projekt uchwały o stanowisku rady miasta wobec petycji, która dotyczy m.in. wykupu terenu pod nowy park miejski przy Ogrodowej, wrócił po miesiącu na sesję. - Nie podjęliśmy tego wcześniej, bo zostało zrzucone z ostatniej sesji - mówiła podczas obrad Anna Ronin przewodnicząca komisji skarg, wniosków i petycji. Sprawa wróciła, bo większość w radzie była za tym, by przekazać środki na odkupienie tego, ale nie wskazała celu tego terenu. Marcin Fica zaznaczył, że odkupienie popiera, ale nie widzi tam nowego parku.

W tle jest jeszcze nadzór prawny wojewody śląskiego, który dopatrzył się nieprawidłowości w podjętej uchwale.

Wątpliwości budżetowe

Przy okazji tej dyskusji M. Fica spytał prezydenta Polowego, na jakim etapie jest odkupienie działki na Ogrodowej, co Polowemu zlecili radni na sesji budżetowej.

Włodarz odparł, że kwestia realizacji uchwały budżetowej zależy od zaangażowania środków finansowych i na teraz nie umie powiedzieć czy realizacja budżetu pozwoli Miastu na przeprowadzenie tego przedsięwzięcia.

- Po stronie wpływów mamy wstępne wątpliwości czy uda się wykonać sprzedaż np. wielkiej nieruchomości na Ostrogu, a wtedy mogłoby dojść do problemów ze zrównoważeniem budżetu, gdyby miało dojść do transakcji - zauważył prezydent.

- Jest też wola potencjalnego sprzedawcy działki przy Ogrodowej co do tego, by sprzedać teren za proponowaną cenę (rada wskazała 2 mln zł - przyp. red.). Ze wstępnych rozmów wynika, że tu się nie spotkamy - oznajmił D. Polowy.

- Czyli w tej kwocie się nie spotkamy - powtórzył za prezydentem radny Fica. Zapytał jeszcze, jak idzie sprzedaż żwirowni na Ostrogu?

Tu D. Polowy oświadczył, że dyskusja toczy się nad czymś innym i taka informacja nie ma znaczenia przy rozpatrzeniu petycji. - Mamy do czynienia z kwestią proceduralną, bo ktoś złożył petycję i trzeba mu odpowiedzieć. Ja państwa nie potrafię dziś zapewnić, że wynik sprzedaży żwirowni będzie taki, a nie inny - mówił na sesji włodarz.

Nie ma takiego warunku

Z prośbą, żeby nie wiązać sprzedaży Ostroga z zakupem Ogrodowej wyszedł radny Mirosław Lenk. Bazując na swojej praktyce w samorządzie oznajmił, że w budżecie miasta tak się tego nie wiąże. - Nie ma takiego zapisu, że to jest warunek zakupu Ogrodowej. Dochody to jedno, wydatki drugie, a pan prezydent będzie oceniał na co Miasto stać i czy jest w stanie to zrealizować. My chcemy wybrnąć z zapisu w projekcie uchwały o petycji, żeby wojewoda znów nam jej nie odrzucił - powiedział były prezydent Raciborza.

Mecenas Piotr Janas wyjaśnił radnym, że nie powinni w swoim stanowisku wychodzić poza żądanie wskazane w petycji i rozpatrzyć ją według klucza żądań, całościowo bez dzielenia.

Radna Ronin przypomniała, że wcześniej jej komisja nie uwzględniła punktu o Ogrodowej, ale temat wrócił, bo opozycja chce za 2 mln zł na odkupić tą działkę, a w petycji stoi, że jak Ogrodowa będzie miejska, to ma być na niej park. - Ja od początku byłam temu przeciwna, ale państwo postawiliście na swoim i nie przyjęliście naszego wypracowanego stanowiska - zaznaczyła radna niezależna.

Zwróciła uwagę, że samorząd ma teraz problem i wrócił do starej dyskusji, a nie można w nieskończoność wałkować tego tematu, bo Kodeks Postępowania Administracyjnego wyznacza radzie miasta terminy. - Nie bierzecie państwo pod uwagę stanowiska komisji i mamy problem - skwitowała.

Bez powiązania

Nie zgadzał się z nią Mirosław Lenk, który stwierdził, że wie, nad czym głosował. - Poparłem przeznaczenie środków budżetowych na wykupienie terenu, a nie na zapis z petycji. Chodziło o przedsięwzięcie biznesowe, o pozyskanie nieruchomości. Nie wiązałbym petycji ze środkami w budżecie - zaznaczył. Poparł go przewodniczący rady Marian Czerner wskazując, że nie chodzi o spełnione żądania z petycji, bo ono jest w tej sytuacji dalej idące, niż zapis z budżetu na 2022 rok.

Ronin spytała radnych opozycji co robili przez ostatnie 30 dni przed sesją? - Zdjęliście państwo ten projekt z poprzedniej sesji, bo za szybko to zostało wrzucone, a dziś znów nad tym debatujemy. Nie było do nas zapytań, spotkania z członkami komisji, zainteresowania co z tym będziemy robić? - wytknęła części radnych, którzy nie popierają prezydenta Polowego.

Odpowiedzialność i insynuacje

Lenk zauważył, że to Ronin odpowiada za prace komisji i materiały jakie wychodzą z komisji. - Ja oczekuję od komisji przedłożenia odpowiedniego materiału - oznajmił.

- To państwo to odrzucacie, więc zrobiliśmy ten projekt pod was. Trzeba czytać projekty uchwał, trzeba rozmawiać. To jest duża petycja, wymaga dużo pracy, a nie 5 minut w przerwie sesji. Może znów to odrzucimy? Trzeba być odpowiedzialnym za swoje działania. Pan Lenk teraz na mnie chce zrzucić, że on zmienia zdanie, a to on chciał tych 2 mln zł na Ogrodową - zarzuciła Ronin swemu byłemu rywalowi w wyborach prezydenckich z 2014 roku.

- Ja nie zmieniam zdania i nie życzę sobie takich insynuacji - odciął się Lenk.

Sytuację starał się tonować przewodniczący Czerner. Przypomniał, że stanowisko rady z sesji budżetowej jest takie, że zdecydowano o zamiarze odkupienia terenu przy Ogrodowej na cele inwestycyjne, bez wskazania przeznaczenia, bez ukierunkowania. - Nie zrobiliśmy tego na podstawie petycji. Nie ma z nią powiązań i nie rozumiem takiego stawiania sprawy. Możemy ten projekt uchwały przyjąć, możemy go odrzucić i wróci wtedy do komisji - stwierdził szef rady Raciborza.

Ustalenia giną na sesji

Członkini komisji skarg przypomniała, że sprawa nie jest z obecnego miesiąca, tylko z lipca 2021 roku. - My wcześniej daliśmy odpowiedź z komisji, co jest zasadne, a co nie z tego co było w petycji. Państwo radni uznali, że trzeba jeszcze raz to rozpatrzyć. Jak państwo wracacie nam sprawę, to my za każdym razem próbujemy wypracować konsensus. Przedstawiamy go państwu. W komisji są reprezentanci każdego z klubów w radzie. Są ustalenia prac komisji, ale wy mówicie "nie". Bo stanowisko nie jest takie, jak sobie wyobrażacie. Proszę, ustalmy dziś na sesji konkret. Bo my na komisji dyskutujemy, ustalamy, ale na sesji te głosy są zupełnie inne - powiedziała Zuzanna Tomaszewska.

Chciała wiedzieć, jaki jest głos rady odnośnie petycji z kwestią parku przy Ogrodowej? - Uwzględniamy czy nie? Bo pracy włożyliśmy w to mnóstwo. Ile razy mamy z tym wracać? Wypracujmy kompromis, odpowiedzmy. My to musimy zrobić, to obligatoryjne - podsumowała swoją wypowiedź.

Radny Lenk uznał, że wystarczy zmienić treść uzasadnienia w projekcie uchwały na zgodny z rzeczywistością: rada chce kupić działkę, ale nie wskazuje, że pod park.

Annie Ronin nie spodobała się ta propozycja. - Zmiana uzasadnienia to nie jest takie proste. Przecież komisja coś ustaliła w tej sprawie. Takie wybiegi są nie na miejscu - uznała. M. Lenk odparł, że rada jest tu mocniejsza niż komisja.

Dwa odrębne obszary

Ogłoszono przerwę, po której Marian Czerner zapytał radców prawnych czy przewodnicząca Ronin ma rację, powołując się w kontekście projektu uchwały o petycji na zapis z budżetu o zakupie nieruchomości przy Ogrodowej. - Czy to jest tożsame? Petycja i uchwała budżetowa z wolą zakupu? - pytał. Od prawników usłyszał, że nie. - Nasza ocena prawna jest taka, że te dwa obszary są zupełnie odrębne - powiedział Marek Harz.

W głosowaniu opozycja odrzuciła projekt uchwały i stwierdzono, że sprawa petycji jest nadal w toku, nierozstrzygnięta. Radna Magdalena Kusy wypomniała opozycji, że decyzja radnych generuje kolejne koszty - za pracę komisji nad tą samą sprawą należą się jej członkom diety.

Nie wiadomo jednak, czy komisja wróci do prac nad petycją, bo na sesji nie wyszło do niej oficjalne zlecenie ze strony rady. O tę sprawę pytał prawników radny Jarosław Łęski. Mecenasi wyjaśnili mu, że komisja sama z siebie nie działa w takich okolicznościach i musi dostać zlecenie ze strony rady miasta.

Ludzie

Bogusław Siwak

Raciborski ekolog

24 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ElectricLightOrchestra (208.127. * .136) 11.05.2022 20:40

Jejku ... a tu ciągle jakieś osobiste przytyki i polityczne jazdy. Tak jakby wszyscy zapomnieli, że w Raciborzu nie ma czym oddychać a taki skrawek zielonego terenu służył każdemu w okolicy, przy każdym wdechu, przez lata, za darmo, tzn. na koszt jakiegoś pechowca. Skończyła się darmocha to trudno, ale to nie powód, żeby sobie teraz wycinać kawałek płuca.

~Wilk (78.31. * .154) 30.04.2022 18:38
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Panie prezydencie i drodzy radni prosimy o park na Ogrodowej. W mieście jest za mało takich zielonych terenów.

~prowadziŚlepyKulawego (82.180. * .40) 30.04.2022 07:28
oceniono 14 razy
-12
Zgłoś

Lenk z Czernerem to duet jak z komedii. Jeden mądrzejszy od drugiego ale efekty słabutkie.

~Depresja_Bogusia (109.36. * .247) 30.04.2022 00:37
oceniono 14 razy
-12
Zgłoś

Bedzie beton - symbol opozycji. Zaden park.

~Parkpark (5.172. * .151) 29.04.2022 17:43
oceniono 15 razy
13
Zgłoś

Prosimy o ten park! To inwestycja w zdrowie mieszkańców! Zielone płuca miasta, niech ich jak najwięcej powstaje u nas w mieście! Zamiast betonu!!!!

~H20 (5.173. * .201) 29.04.2022 17:30
oceniono 15 razy
13
Zgłoś

Prosimy o park a nie kolejny beton pana Polowego. On oraz z Ronin czy Fica się już nie obudzą nie wierzę w to.

~Prosto (89.171. * .51) 29.04.2022 17:08
oceniono 15 razy
-13
Zgłoś

Bogdan opanował sztukę zmieniania IP ;)

~Rakieta (78.31. * .154) 29.04.2022 16:59
oceniono 15 razy
13
Zgłoś

Pan prezydent Darek Polowy niech się już poda do dymisji i pani Ronin wraz z Tomaszewską , Ficą, Łęskim i resztą. Ci ludzie są już jako radni całkowicie przegrani. Reszta nabrała wodę w usta. Straszne jak traktuje się mieszkańców i ich petycje ich prośby. Tylko park powinien tam być na Ogrodowej a nie boisko czy niewiadomo co na Ogrodowej.

~Filochajolanta (88.156. * .28) 29.04.2022 15:55
oceniono 16 razy
14
Zgłoś

Racibórz to beton ,beton....powinien jak najbardziej powstać park na Ogrodowej!!!A Polowy niech się w końcu obudzi...

~Usuwająkomentarze (94.254. * .75) 29.04.2022 15:26
oceniono 16 razy
14
Zgłoś

Tonie dariudz polowy, a.ronin, m.fica, z. tomaszewska, kusy, łęski d.waclawczyk a.wacławczyk. tym ludziom trzeba jak najszybciej powiedziec dowidzenia arivederci. Kolejny zielony teren ma zostać zalany betonem tylko dlatego, że radni ślepo słuchają d.polowego. czas rozliczeń będzie niedługo.

~PARK (89.151. * .135) 29.04.2022 15:20
oceniono 15 razy
13
Zgłoś

Na ogrodowej powinien powstać park!! Brakuje nam terenów zielonych położonych bezpośrednio w centrum miasta

~politycznyzanawca (46.204. * .91) 29.04.2022 15:17
oceniono 16 razy
-14
Zgłoś

Chcemy tam boiska ze sztuczną nawierzchnią!

~Darek222 (94.254. * .148) 29.04.2022 15:13
oceniono 16 razy
14
Zgłoś

Są usuwane komentarze popierające park na ul.Ogrodowej. A.Ronin i M Fica jak wam nie wstyd tak traktować mieszkańców?

~Masakra (5.173. * .112) 29.04.2022 14:54
oceniono 16 razy
14
Zgłoś

Wypowiedzi radnych Anny Ronin i Marcina Ficy są żenujące. Dlaczego usuwacie komentarze, gdzie było napisane że takie osoby nigdy więcej dla dobra mieszkańców nie powinny być radnymi ?

~Parkpark (5.172. * .151) 29.04.2022 14:36
oceniono 16 razy
14
Zgłoś

Tam jest idealne miejsce na park! Tam powinien powstać park! Dlaczego władza nie potrafi wysłuchać mieszkańców! A większość domaga się tego parku! I to jest szukanie problemów na siłę..

~ParkTak (94.254. * .122) 29.04.2022 14:17
oceniono 16 razy
14
Zgłoś

Tam powinien powstać park i żadnego usuwania krzaków czy drzew ma być tak jak jest a nie pustynia jak w np na bulwarach.

~MD (10.0. * .15) 29.04.2022 12:45
oceniono 16 razy
14
Zgłoś

Ja bym tak marzeń pana B. nie przekreślał, bo panowie Lenk czy Czerner nie powiedzieli, że odpuszczają Ogrodową. Padło na razie, że prezydent robi podchody pod zakup, choć on do tego jak do jeża, nie stara się zbytnio. Wierzę, że urząd przejmie ten dziki park, prędzej czy później.

~Miasteczkotu (5.184. * .171) 29.04.2022 12:13
oceniono 16 razy
-14
Zgłoś

Zieleń jest piękna ale tam by zrobić park najpierw trzeba kupić teren, wysprzątać z wszystkiego co kosztuje, usunąć krzaki i to kosztuje i w sumie nie wiadomo co z tych zdziczalych nasadzeń zostanie i mnóstwo pieniędzy wydać na projekt i wykonanie parku. Czyli ile w sumie? Czy ktoś to policzył i zaplanował?

~ColinJ (37.120. * .76) 29.04.2022 12:04
oceniono 16 razy
-14
Zgłoś

To jest nóż wbity w zielone serce Bogusia.

~Kłamstwo_ujawnione (5.189. * .148) 29.04.2022 11:56
oceniono 16 razy
-14
Zgłoś

Spokoju mi to nie daje, bo żal mi złamanego serca Bogusia. Niby człowiek się łudził, a jednak... Chociaż on ma czyste sumienie, bo dał z siebie wszystko i naklepał sporo komentarzy. Ze zrozumiałych względów umowy na piśmie nie zawarli. "Na gębę" było. Coś gdzieś nie zagrało... No chyba, że Miro obiecał w zamian psa wyprowadzać na spacer, a jego koleżanka zmywać okna czy posprzątać co jakiś czas u Bogusława, to wtedy jest to nienajgorszy deal, bo w zamian za włożony czas w pisanie komentarzy i akcje protestacyjne lekką ręką do końca roku nie musi myśleć o sprzątaniu i wyprowadzaniu pieska. Grunt, że obie strony są zadowolone z nawiązanej współpracy ;-) ooo i akurat Krawczyk z głośników płynie: "mój przyjacielu, wiesz, że byłeś miiiii, jaaak braaaat?" :-)

~Kłamstwo_ujawnione (5.188. * .84) 29.04.2022 10:48
oceniono 16 razy
-14
Zgłoś

Boguś, jak się teraz czujesz? Po miesiącach ściemniania twój przyjaciel cię wystawił. Może być, że i dyskotekę postawią ci pod nosem i upojeni młodzi ludzie będą po nocach oddawać mocz wokół twego bloku :) ładnie ora się opozycja. To jak to jest? Powoływaliście się na głos mieszkańców państwo opozycyjni, a teraz go lekceważycie i nie bierzecie pod uwagę? A te tysiące ludzi od "ekologa"? Nie bierzecie ich pod uwagę? Przecież o to opluwaliście Polowego. Bierzecie pieniądze za te komisje. Jesteście HIPOKRYTAMI. Ta działka was zaora totalnie. Wychodzi wasza obłudna natura. Boguś, będziesz protestował? Jawnie oszukali. Lenk nadal fajny? A co Szukalska na to? Narobiła bałaganu i udaje że nie wie o co chodzi? Cała opozycja do wywalenia za kpiny i niegospodarność

~PlanBe (46.204. * .139) 29.04.2022 10:20
oceniono 16 razy
-14
Zgłoś

Czy wlasnie wyszło na jaw ze opozycja wykorzystała pana B bez mydła?

~Zrobionywkucyka (185.199. * .16) 29.04.2022 10:15
oceniono 16 razy
-14
Zgłoś

Siwak może zapomnieć o prywatnym parku. Opozycja robi Bogusia w ***a odc. 2137

~RobertK (78.110. * .53) 29.04.2022 10:12
oceniono 16 razy
-14
Zgłoś

Opozycja tonie przez własną głupotę i zawiść.