Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Potrzebny remont, póki nie doszło do tragedii. Mieszkaniec interweniuje w sprawie drogi Kornice-Pawłów

Do wójta Andrzeja Wawrzynka wpłynęła petycja mieszkańca gminy Pietrowice Wielkie w sprawie drogi Kornice-Pawłów. To droga powiatowa (3504S), o której kilka dni wcześniej mówiono podczas sesji rady gminy. Wówczas zadecydowano o przekazaniu Starostwu Powiatowemu w Raciborzu 150 tys. złotych na partycypację w kosztach remontu tej drogi, który ma polegać na położeniu dodatkowej wzmacniającej nawierzchni. W ocenie mieszkańca to za mało. Uważa, że samorządy powinny pójść o krok dalej, póki nie doszło w tym miejscu do tragedii.

Potrzebny remont, póki nie doszło do tragedii. Mieszkaniec interweniuje w sprawie drogi Kornice-Pawłów
Mieszkaniec argumentuje, że droga Kornice-Pawłów jest za wąska. Dla poparcia swoich słów wykonał dokumentację fotograficzną, z której wynika, że minięcie się dwóch pojazdów – szczególnie o dużych gabarytach wcale nie jest takie łatwe

Co napisano w piśmie?

Krzysztof Mikoda interweniuje w imieniu użytkowników tej drogi. Uważa, że remont powinien również obejmować poszerzenie traktu oraz powinno dojść do utwardzenia poboczy. W petycji wskazuje na największego pracodawcę Raciborszczyzny – firmę Eko-Okna, a więc ruch generowany w związku z funkcjonowaniem tego zakładu.

- Widać, że duże auta mijając się, zjeżdżając na pobocze (widać to też na zniszczonym, wyżłobionym poboczu praktycznie na całym odcinku). Droga stwarza sporo niebezpieczeństw! Poprawa nawierzchni to dobry kierunek natomiast, aby poprawić i zapewnić bezpieczeństwo przy tak dużym ruchu należy tę drogę przede wszystkim poszerzyć oraz rekomenduję o wprowadzenie ograniczenia prędkości do 70km/h - czytamy w piśmie.

Mieszkaniec podnosi, że droga o tak dużym natężeniu oraz wielkości kursujących tam pojazdów, powinna mieć taką szerokość, aby na środku jezdni znalazły się odpowiednie linie, których obecnie tam brakuje. - Nowy odcinek wewnątrz miejscowości, do tabliczki terenu zabudowanego, jest dużo szerszy i taki powinien być poprowadzony do Pawłowa. Wydając pieniądze na remont właściwym i poprawnym jest wykonanie tego zgodnie z potrzebami, które tu występują w całości - argumentuje, nawiązując do wcześniejszego remontu, który zakończono w zeszłym roku. Wówczas za prawie 8 mln złotych przebudowano dwa odcinki drogi powiatowej 3504S (na Maków i Pawłów), o łącznej długości 773 mb (więcej TUTAJ).

Mieszkaniec uważa, że sama naprawa nawierzchni, o której mówi się obecnie „nie spełni zadania związanego z bezpieczeństwem i może być uznane, że nie jest to w pełni gospodarne wydanie środków Gminy i Powiatu”. Temat ocenia jako pilny, wskazując, że do realizacji powinno dojść w 2022 roku.

Co powiedziano na sesji?

Przewodniczący rady Piotr Bajak mówił, że samorządy decydują się na remont tej drogi, póki jest jeszcze to możliwe. - Mając na uwadze dobrą współpracę z Eko-Oknami, chcemy ją zabezpieczyć dodatkowym natryskiem, żeby te spękania nie pogłębiały się. I żeby jeszcze przez jakiś okres czasu ta droga mogła służyć - tłumaczył.

Dodał, że ma świadomość, co wcześniej podnosili na komisji radni, że na terenie gminy są drogi w dużo gorszym stanie, ale należy wziąć pod uwagę, że ten trakt jest mocno obciążony. - Pozostawienie jej w takim stanie może spowodować, że w ciągu bardzo krótkiego czasu (…) będzie należało zrobić remont kapitalny i wtedy będą nieporównanie duże koszty - powiedział przewodniczący Bajak.

Wskazał, że zakładana realizacja sprawi, że droga przez najbliższe kilka lat będzie w miarę dobrym stanie.

Co na to zarządca?

Petycja oprócz wójta Pietrowic Wielkich i „Nowin Raciborskich” wpłynęła również do: przewodniczącego Rady Gminy w Pietrowicach Wielkich, Eko-Okien, Starostwa Powiatowego w Raciborzu, Powiatowego Zarządu Dróg w Raciborzu i Policji. Jako że to droga powiatowa, zapytaliśmy służby prasowe starosty o komentarz do tego tematu. Po otrzymaniu odpowiedzi, do sprawy wrócimy.

Ludzie

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Piotr Bajak

Przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].