Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co ze światłowodem w Makowie?

Wracamy do tematu, który w formie interpelacji poruszyła radna z Makowa Monika Kapłanek-Grzybek. Pytała, kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się dostępu do światłowodu. Sprawę rozeznał wójt Pietrowic Wielkich. Zapewnia, że prace powinny ruszyć jeszcze w tym roku.

Co ze światłowodem w Makowie?
Zdjęcie poglądowe (fot. freepik.com)

Potrzebne szybkie łącza

- Korzystanie z szybkiego internetu jest bardzo ważne, gdyż sieci telefonii komórkowej są przeciążone, przede wszystkim kiedy trwają zajęcia zdalne dla uczniów i studentów - argumentowała radna Kapłanek-Grzybek, pytając wójta Andrzeja Wawrzynka, kiedy mieszkańcy wioski, którą reprezentuje w Radzie Gminy Pietrowice Wielkie, doczekają się dostępu do internetu światłowodowego, umożliwiającego przesyłanie danych z prędkością nawet do kilku terabitów na sekundę (Tb/s).

Radna podkreśliła, że brak szybkiego internetu powoduje utrudnienia w wykonywaniu pracy zdalnej, edukacji, sprawnym załatwieniu spraw urzędowych, zakupach on-line, komunikacji, czy byciu w kontakcie z bliskimi. - Dużo mieszkańców skarży się również na brak dostępu do serwisów VOD - dodała.

Temat na sesji "na gorąco" skomentował przewodniczący rady Piotr Bajak, mówiąc, że trzeba szukać możliwości rozwiązania tej kwestii. - Szybkie łącza internetowe to jedno z istotnych spraw, które pozwalają funkcjonować w wielu obszarach życia gospodarczego i społecznego - powiedział.

Czytaj więcej: W Makowie chcą dostępu do światłowodu

Najpóźniej do sierpnia

Wójt Andrzej Wawrzynek odpisał radnej, że we wiosce usługa dostępu do internetu światłowodowego będzie świadczona przez lokalnego operatora telekomunikacyjnego - firmę "Ostróg.net".

Wyjaśnił, że z wiedzy urzędu wynika, że opóźnienie w świadczeniu tej usługi, spowodowane są przedłużającymi się uzgodnieniami pomiędzy operatorem a dostawcą energii. - Z informacji uzyskanych telefonicznie od firmy "Ostróg.net" wynika, że rozpoczęcie świadczenia przedmiotowej usługi nastąpi najpóźniej do końca sierpnia 2022 - napisał wójt, dodając, że miejscowy urząd udzieli firmie realizującej to zadanie wszelkiej możliwej pomocy w zakresie swoich kompetencji.

fot. freepik.com

Ludzie

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Monika Kapłanek–Grzybek

Radna gminy Pietrowic Wielkie

Piotr Bajak

Przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].