Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ukraińskie dzieci uczą się już w szkołach na terenie Pietrowic Wielkich

W zeszłym tygodniu dzieci uchodźców z Ukrainy rozpoczęły naukę w szkołach na terenie gminy. To około 30 uczniów. - Mam nadzieję, że będą się tutaj dobrze czuć - mówi Andrzej Wawrzynek, wójt Pietrowic Wielkich.

Ukraińskie dzieci uczą się już w szkołach na terenie Pietrowic Wielkich
Wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek (fot. arch. Nowiny.pl)

Włodarz temat podjął na ostatniej sesji rady gminy. Wyjaśniał, że dzieci rozlokowano w szkołach: w Pawłowie i Pietrowicach Wielkich. - Jest różnie w gminach, które goszczą mieszkańców Ukrainy. My pójdziemy w tym kierunku, myślę, że jest właściwy - mówił o rozwiązaniu.

Dzieci uczęszczają do oddziałów przygotowawczych. -Tak, aby, jak będziemy przygotowywać arkusze organizacyjne i te osoby zostaną na terenie gminy, mogły podjąć naukę w poszczególnych klasach - wyjaśnił w rozmowie z Nowinami wójt.

Dodał, że samorządowi udało pozyskać się tłumaczkę ukraińskiego. - Pomaga nie tylko w szkole, ale też przy sprawach urzędowych, jeśli potrzebna jest pomoc tłumacza - wyjaśnił. To Ukrainka, która od trzech lat mieszka na terenie gminy.

Włodarz na sesji nadmieniał także, że na samorządy spadł obowiązek, aby na 1000 mieszkańców zabezpieczyć w gminnych zasobach 1 procent miejsc, w których mogą zamieszkać uchodźcy. W przypadku Pietrowic Wielkich to 65 osób. - Jeżeli sytuacja będzie kryzysowa, że tych ludzi będzie więcej, wtedy będziemy ich umieszczać w naszych świetlicach i remizach, tam, gdzie jest to możliwe. Dokonaliśmy już przeglądu - poinformował.

Obecnie Ukraińcy na terenie gminy mieszkają u osób prywatnych oraz na terenie centrum społeczno-kulturalnego, w którym aktualnie przebywa 41 uchodźców. Czytaj więcej TUTAJ.

Ludzie

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].