Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uchodźcy zamieszkają w rudnickim przedszkolu. Gmina przygotowała 20 miejsc dla potrzebujących

Wójt Piotr Rybka wylicza, że na terenie gminy Rudnik przebywa około 130 uchodźców – to głównie matki z dziećmi. Samorząd przygotował już kolejne miejsce dla następnych gości zza wschodniej granicy, bo w tych dotychczasowych wyczerpuje się wolna przestrzeń.

Uchodźcy zamieszkają w rudnickim przedszkolu. Gmina przygotowała 20 miejsc dla potrzebujących
Obiekt po przedszkolu znów ma zapełnić się ludźmi. Jak zauważa wójt Piotr Rybka, to już kolejne miejsce na terenie gminy, gdzie uchodźcy znajdują schronienie

Przygotowano obiekt po przedszkolu przy ulicy Stawowej, który obecnie jest niewykorzystywany, po tym, jak przeniesiono placówkę do miejscowej podstawówki, tworząc Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudniku.

Piotr Rybka tłumaczy, że teren jest już przystosowany do przyjęcia kolejnej grupy uchodźców. Schronienie ma tam znaleźć około 18-20 osób. Jest to tym samym kolejna lokalizacja na terenie gminy. Najwięcej, bo jak wylicza wójt około 70 osób gości w Łubowicach, w Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań, oraz salce przy miejscowej parafii. Uchodźcy mieszkają także u osób prywatnych na terenie całej gminy oraz w pensjonatach: w Gamowie, Szonowicach i Modzurowie.

Wójt deklaruje, że samorząd stara się pomagać uchodźcom jak tylko może. Zwraca uwagę na pomoc, która płynie także od mieszkańców, ale nie tylko. - Nawet osoby z zagranicy zasponsorowały nowe materace i łóżka polowe - mówi Nowinom o działaniach, jakie podjęto w związku z uruchomieniem kolejnego punktu. Aby obiekt po przedszkolu mógł przyjąć pod swój dach uciekających przed wojną, należało teren posprzątać, czym zajęły się panie z miejscowego koła gospodyń wiejskich. Wcześniej drobne prace remontowe wykonała firma z Rudnika.

Na terenie gminy działa również punkt humanitarny, w obiekcie po byłym gminnym centrum informacji. Tam uchodźcy mogą przyjść i zabrać potrzebną dla siebie rzecz, m.in. produkty, z których przygotowują sobie posiłki.

Wójt zapytany jak jego zdaniem uchodźcy odnajdują się w gminie Rudnik, odpowiada, że wszyscy, z którymi ma kontakt, są zadowoleni z gościnności otoczenia.

Ludzie

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].