Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Coraz bliżej budowy bloków w Kuźni Raciborskiej. Na jakim etapie są prace?

Burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha podał na sesji rady miejskiej, że na 29 marca zaplanowano przekazanie Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej gminnych gruntów pod budowę bloków. To kolejny krok w kierunku budowy mieszkań, czyli zamierzenia, o którym w gminie mówi się od lat.

Coraz bliżej budowy bloków w Kuźni Raciborskiej. Na jakim etapie są prace?
To wizja na bloki jaką swego czasu pokazał Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej. Ale czas pokaże, czy konkretnie to założenie zostanie wdrożone w realizację

Spółki SIM, czyli Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to nowa inicjatywa rządu w zakresie budowy mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. SIM (dawne TBS-y) to spółka tzw. not for profit budująca mieszkania społeczne. Tworzone są przez samorządy, a wspólnikiem każdego staje się Krajowy Zasób Nieruchomości. Mieszkania dedykowane są osobom i rodzinom nie posiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.

Jednym z samorządów (i jedynym w powiecie raciborskim), który podpisał umowę z Krajowym Zasobem Nieruchomości, powołując Spółkę w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej „Śląsk Południe”, jest Kuźnia Raciborska. Wnosząc, jak pozostałe samorządy (m.in. Radlin, Rydułtowy, Jastrzębie-Zdrój) wkład pieniężny w wysokości 3 mln zł. To środki, które wcześniej gmina pozyskała z Rządowego Programu Rozwoju Mieszkalnictwa. Budowa mieszkań przez Spółkę ma być finansowana z grantów z Funduszu Dopłat, preferencyjnego kredytu BGK oraz z partycypacji najemców.

Dodatkowe koszty

Oprócz 3 mln złotych gmina przekaże grunty pod budowę tych bloków. A te w przypadku Kuźni Raciborskiej mają powstać przy ulicy Bema (tereny w planie zagospodarowania przestrzennego są przeznaczone na budownictwo wielomieszkaniowe). Burmistrz na sesji szacował, że to 1 mln złotych dodatkowego wkładu, choć pojawia się problem z VAT-em, bo ten ma zapłacić samorząd. - Ponieważ SIM jest Spółką i ten VAT powstaje - tłumaczył radnym. To ok. 230-250 tys. złotych nadwyżki, którą samorząd musi wysupłać ze swojego budżetu (to jedyne zobowiązanie finansowe samorządu).

Burmistrz na sesji stwierdził, że Kuźnia Raciborska jest najlepiej przygotowana do procesu inwestycyjnego spośród wszystkich samorządów. Mówił, że dlatego też dyskutowano nad ruszeniem budowy całego zasobu. To więc zmiana burmistrzowskiej wizji o 180 stopni, bo początkowo włodarz mówił o cyklicznej budowie bloków, w miarę podpisywania kolejnych umów z najemcami. - Dziś pojawia się taki pomysł, ze względu na dostępność środków na to zadanie. I może deficyt w niedalekiej przyszłości - powiedział na obradach.

Potrzebna zgoda radnych

Nowiny zapytały po sesji burmistrza, kiedy można spodziewać się wbicia pierwszej łopaty w ziemię, pod budowę bloków przy ul. Bema. - Aby móc mówić o łopacie, najpierw trzeba przekazać wszystkie działki po kolei - odparł włodarz. Dodał, że równolegle trwają prace projektowe oraz nad montażem finansowym, co już jest inicjatywą SIM-u.

Kuźnia Raciborska swego czasu pokazała projekty bloków, które mogą powstać w ramach tego zadania (zobacz TUTAJ), ale czy ta koncepcja faktycznie będzie brana pod uwagę, zależy już od Spółki.

– W chwili kiedy przekażemy działki, zostanie złożony wniosek o środki na budowę wszystkich tych bloków. Przez kilka miesięcy będzie zapadała decyzja o przyznaniu finansowania. Równolegle SIM będzie ubiegał się o pozwolenie na budowę wszystkich tych bloków na raz. To powinno się zbiec na jesień tego roku. Jeśli wszystko pójdzie, jak należy, to wtedy ruszy budowa - mówi o kolejnych krokach burmistrz Macha.

Wcześniej jednak kuźniańscy radni muszą podjąć decyzję o przekazaniu środków z budżetu na VAT. - O to będę prosił na następnej sesji, jeśli radni podniosą rękę za zmianami budżetowymi, ujmującymi wypłatę tego VAT-u, to wtedy to ruszy z kopyta. Ja jestem optymistą, jeśli te procedury będą dochowane, to już nie ma odwrotu, ruszy budowa wszystkich bloków - dodaje włodarz.

Ludzie

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Nioogarnietyprezydent (78.31. * .162) 16.03.2022 13:04

Bezdomny wiesz jaka jest różnica miedzy Kuźnią a Raciborzem, ze burmistrz miał konkrety wiedziała na jakiej działce, ba miał nawet projekt bloków, a borok Polowy nie wiedział na jakiej działce nawet chce stawiać te bloki, ile, za ile etc...Teraz jeszcze okazuje się, że na Vat trzeba wyłożyć....Kto jest w stanie zaufać Polowemu w ciemno???Tylko jego radni i wicki:):):)

~BezdomnySRC (89.40. * .196) 16.03.2022 10:48

Chłop co się oburzył o 250tys. W Raciborzu matoly z opozycji zablokowali przystąpienie do SIM i figę z makiem mamy a nie mieszkania

~zetor (10.0. * .192) 16.03.2022 10:40

Miało nie być dodatkowych kosztów tak burmistrz przedstawiał przystąpienie do SIM a tu VAT na 250 tyś zł do zapłacenia, bo nikt wcześniej tego nie przewidział i teraz w budżecie na 2022r trzeba pieniędzy szukać TO JAKAŚ KPINA. Gdzie są radni z komisji finansów oraz innych komisji, co w 2021r pozytywnie opiniowali przystąpienie do SIM???Kto dopuścił się niedopatrzenia o wartości 250 tyś zł??Jak można planować inwestycje wartości milionów złotych i na starcie zaliczyć taką wpadkę? I jeszcze w artykule czytamy, że Burmistrz na sesji stwierdził, że Kuźnia Raciborska jest najlepiej przygotowana do procesu inwestycyjnego spośród wszystkich samorządów. No ja się pytam jak??? Skoro z naszych podatków teraz musimy VAT zapłacić na kwotę 250 tyś zł, bo my zasilamy budżet gminy. No, ale radni przyklepią tą drobną sumkę, bo co to jest 250 tyś zł z naszych podatków