Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Są pieniądze na poprawę jakości powietrza w regionie. Kto skorzysta?

NFOŚiGW przekaże blisko 26 mln zł dotacji dla Województwa Śląskiego na wdrażanie Programu ochrony powietrza w ramach unijnego projektu LIFE. Beneficjentami tego przedsięwzięcia są m.in. gminy powiatu raciborskiego.

Są pieniądze na poprawę jakości powietrza w regionie. Kto skorzysta?
Zdjęcie poglądowe

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach uroczyście podpisano umowę o dofinansowanie projektu „Śląskie. Przywracamy błękit” ze środków z NFOŚiGW. W podpisaniu umowy uczestniczyli Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego, Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego i Paweł Mirowski, zastępca prezesa Zarządu NFOŚiGW.

Ekodoradca w urzędzie

Urząd Gminy w Nędzy informuje, że głównym założeniem projektu jest kompleksowa realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego. - W ramach projektu powstanie stanowisko gminnego ekodoradcy, który będzie odpowiadał za wdrożenie działań mających na celu poprawę jakości powietrza na terenie województwa, w tym wsparcie mieszkańców w zakresie pozyskiwania dotacji do wymiany źródeł ciepła oraz podniesienia efektywności energetycznej budynków - wskazano w urzędniczym komunikacie.

Wyjaśniono, że w ramach projektu powstanie wojewódzki system eko-informacji mieszkańca, zostaną zwiększone obszary zieleni zgodnie z założeniami POP Województwa śląskiego, wdrożony będzie monitoring emisji i badania próbek oraz zostaną wypracowane modele zmniejszające oddziaływanie środowiskowe w budynkach użyteczności publicznej. Projekt będzie realizowany w latach 2022-2027. Budżet zaplanowany dla Gminy Nędza wynosi 78 529 EUR natomiast cały program opiewa na kwotę 76 mln zł. Oprócz środków z programu LIFE w wysokości 45 mln zł program będzie współfinansowany ze środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 26 mln (w przypadku Gminy Nędza jest to kwota 27 485 EUR). Pozostałą wartość uzupełniają środki własne samorządów oraz budżet województwa śląskiego. Obok tej gminy, beneficjentami projektu są również: Krzanowice, Krzyżanowice, Pietrowice Wielkie i Racibórz.

Marszałek: zmianę odczujemy w regionie

- Cieszę się, że sygnał do zmian wychodzi ze Śląska. Strategia Zielone Śląskie 2030 wskazuje kierunki, które dadzą rozwój. Ten projekt pokazuje zmianę, której oczekujemy w regionie. Dziękuję samorządom, które zdecydowały się uczestniczyć w tym projekcie. Współpraca zawsze przynosi najlepsze efekty i mam nadzieję, że przełoży się na poprawę jakości powietrza, a co za tym idzie jakości życia. Śląsk się zmienia i zmierza w kierunku gospodarki niskoemisyjnej - mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Ograniczyć zanieczyszczenia

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego podkreśla, że nadrzędnym celem projektu „Śląskie. Przywracamy błękit” jest sprawna i efektywna realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego, który w roku 2020 został przyjęty przez Sejmik Województwa Śląskiego.

- Główny cel jest zbieżny z priorytetowym celem Programu ochrony powietrza tj. opracowaniem i wdrożeniem działań naprawczych, których realizacja doprowadzi do poprawy jakości powietrza, co w konsekwencji spowoduje ograniczenie niekorzystnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie mieszkańców województwa śląskiego - podano w komunikacie prasowym. - Podjęte w ramach projektu działania umożliwią znaczące przyspieszenie tempa wymiany urządzeń grzewczych małej mocy (poniżej 1MW) opalanych paliwami stałymi w sektorze komunalno-bytowym, co stanowi główne źródło sytuacji problemowej na terenie województwa. Istotną częścią projektu jest też podniesienie poziomu wiedzy w różnych grupach docelowych w zakresie niskiej emisji oraz działań zapobiegawczych - dodano.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].