Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ponad 100 uchodźców w Raciborzu. Należy się spodziewać siedem razy tyle

To osoby zakwaterowane i żywione przez Miasto Racibórz. Poza tym są też uchodźcy podejmowani przez osoby prywatne, ale te nie są ewidencjonowane przez magistrat. Prezydent Polowy z zastępcą Wacławczykiem powiedzieli dziś mediom, że trzeba nastawić się na pomoc długodystansową. - Żeby entuzjazm nie opadł - życzył Dawid Wacławczyk.

Ponad 100 uchodźców w Raciborzu. Należy się spodziewać siedem razy tyle
Prezydent Polowy ze swoim zastępcą Wacławczykiem na zdalnej konferencji z 7 marca

Materiał wideo:

Włodarze dziękowali za dotychczasowe wsparcie: mieszkańcom i instytucjom; za wpłaty darowizn do Tęczy. - Rozszerzamy liczbę punktów zbiórki, rozszerzamy listę darów - zaczęła zdalną konferencję prasową rzeczniczka magistratu Lucyna Siwek.

Dariusz Polowy wymienił tych, którzy szczególnie zaangażowali się w pomoc Ukrainie: Katarzynę Dutkiewicz z Tęczy, dyrektora Malinowskiego z SP15, Drengów, w tym Marka Mansza i zwłaszcza 4 kierowców Dariusza i Przemysława Łukaszków, Bogdana Adamika i pana Wideryńskiego.

Włodarz stwierdził, że jest pełen uznania i podziwu dla Dawida Wacławczyka i wszystkich, którzy włączyli się w zbiórkę darów. Poinformował, że do partnerskiej Tyśmenicy pojechał w nocy z soboty na niedzielę konwój trzech busów, m.in. z agregatami. W sobotę rano dary dotarły do Ukraińców. Co zawieziono? M.in. środki spożywcze, higieniczne, lekarstwa, karimaty, bieliznę termoaktywną.

- Pomoc musi być celowana, na realne potrzeby musimy odpowiadać. Sytuacja jest dynamiczna, to nie może być jednorazowa akcja. Chcemy wysyłać nadal dary, nie pozwólmy, żeby entuzjazm opadł. Pierwsze firmy się do nas odzywają, chcą pomóc przekazaniem towarów, pieniędzmi chcą wspomóc, zbiórki wśród pracowników przeprowadzają - mówił pierwszy zastępca prezydenta miasta.- Ukraińcy z Tyśmenicy uaktualnili listę potrzeb. Nadal są potrzebne śpiwory, karimaty, jedzenie gotowe do spożycia, a także: opatrunki, apteczki samochodowe, rękawice taktyczne, stacje radiowe; latarki, powerbanki, buty wojskowe, czapki z polaru, kominiarki.

Miasto zbiera też dla tych, co przyjechali, oni przybywają z podręcznym bagażem. - Intensyfikujemy zbiórkę ruszy w przedszkolach, poza szkołami, w RCK, dołączy biblioteka, Sowa i hala OSiR. Siły musimy rozkładać na długi dystans - informował D. Wacławczyk.

Prezydent Polowy podał, że teraz uchodźców w Raciborzu zarejestrowanych jest 107, z czego 76 - zakwaterowanie, a kolejnych 31 ma od Miasta tylko wyżywienie. Mieszkają w Arenie Rafako, akademiku PWSZ, na kempingu.

Wolne miejsca są jeszcze w hotelu Unii, domu sportowca, budynku Rafako przy Bukowej oraz w remizach strażackich.

Prezydent Polowy szacuje na podstawie prognoz wojewody śląskiego, że należy spodziewać się ponad 700 uchodźców, którzy trafią na teren powiatu raciborskiego.

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Lucyna Siwek

Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Racibórz

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Gytion (5.173. * .238) 07.03.2022 21:43

Dumny z Wacławczyka? Ale chyba od tego on jest?

~bogateNiemcy (83.4. * .117) 07.03.2022 20:31
oceniono 7 razy
-3
Zgłoś

Zaprzestać finansowanie polskimi pieniędzmi Niemców, by się uczyli niemieckiego, a za to wesprzeć uchodźców z Ukrainy i naukę polskiego.