Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Racibórz nie ma partnerstwa z Rosjanami. Przynajmniej nie na papierze

  • Wezwanie posła Wosia do władz jego rodzinnego miasta, by zerwać współpracę z Kaliningradem, spotkało się z nieoczekiwaną reakcją prezydenta Polowego.
  • Ten odparł, że od 17 lat rosyjskie miasto nie jest już oficjalnym partnerem Raciborza.
  • Zasugerował, by poseł wpierw wczytał się w dokumenty, zanim podejmie działania publiczne.
Racibórz nie ma partnerstwa z Rosjanami. Przynajmniej nie na papierze
Na interwencję posła Michała Wosia prezydent Dariusz Polowy zareagował uszczypliwością wobec polityka

Pytanie o reakcję prezydenta na pismo od Michała Wosia padło na posesyjnej konferencji prasowej Polowego. Poseł wysłał je do niego i do przewodniczącego rady Mariana Czernera.

Umowa Hajduka i Lenka

Dariusz Polowy powiedział, że pismo Wosia to nietypowa sytuacja. Zauważył, że polityk Solidarnej Polski mógłby przed jego wysłaniem zerknąć do dokumentu regulującego partnerstwo Raciborza i Kaliningradu.

Przypomniał, że umowę zawarli ze strony Raciborza ówczesny prezydent Adam Hajduk i zastępca Mirosław Lenk w 2002 roku. Polowy zajrzał do jej treści i pod paragrafem czwartym znalazł zapis, że obowiązywała przez 3 lata. Mogła być przedłużona, gdyby miasta wyraziły wolę jej kontynuacji. Tymczasem nigdy do oficjalnego wyrażenia woli kontynuacji nie doszło.

- Stąd należy mniemać, że umowa przestała obowiązywać prawie 17 lat temu. Trudno rozwiązać coś, co nie obowiązuje od tak długiego czasu - zaznaczył D. Polowy.

Świat domysłów i mniemań

Miasta jednak utrzymywały kontakty przez ten okres - reprezentanci Raciborza jeździli do Kaliningradu na święto miasta, a Rosjanie odwiedzali raciborskich włodarzy w Dni Raciborza. Są też ślady partnerstwa jak np. element fontanny - kuli na ul. Długiej poświęcony "partnerskiemu" Kaliningradowi.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /app/System/Application/Template/Attachments/Presenter/Image.Template.php on line 17

- Trudno mi odpowiadać na coś, co jakby zaniedbali ci, którzy nie sięgają do dokumentów, nie czytają umów. Poruszają się w świecie domysłów i mniemań - stwierdził włodarz Raciborza.

- Trzeba doczytać, zanim podejmie się działania w sferze publicznej - podkreślił Dariusz Polowy.

- Aktualna sytuacja bardziej skłania do tego, żeby podejmować działania, może nie tak spektakularne, ale skierowane na realną pomoc, które dzieją się w cichości, wymagają tego, że trzeba coś zrobić. Jednak nie zawsze są przy tym kamery, reporterzy - podsumował prezydent Raciborza.

Redaktora z portalu NaszRacibórz zainteresowało czy prezydent Polowy podpisywał delegację swemu byłemu zastępcy Michałowi Ficie, gdy ten, wraz z urzędnikiem z wydziału rozwoju w 2019 pojechali z wizytą partnerską do Kaliningradu.  Polowy odparł, że nie pamięta. - Nie wiem, czy ja podpisywałem, a może to mój drugi zastępca podpisywał? To jest do sprawdzenia - powiedział na konferencji i obiecał poinformować.

Interwencja Poselska posła Michała Wosia

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Lucyna Siwek

Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Racibórz

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

25 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ulicazagraniCA (188.172. * .70) 06.03.2022 16:07

takich dożyliśmy czasów ,że w TV jest codziennie relacja z działań wojennych i są wiadomości na bieżąco, a nie można się dowiedzieć czy mamy partnerstwo oraz za chiny nie da się uzyskać informacji co Polowy robi w delegacjach służbowych ,za które bierze publiczną kasę...
może przynajmniej Wosiu się wkurzy po tej akcji i zostanie parasol zdjęty?

~JestemZBema (89.171. * .51) 02.03.2022 15:52

Co za oszołomstwo! Kaliningrad ma też umowę partnerską z ukraińskim ostrzeliwanym właśnie Chersoniem, który o dziwo tej umowy samorządowej nie wypowiedział. Ci ludzie są tak zajęci celebrytowaniem, że odlecieli od realiów i chwili dzisiejszej

~40latek (83.7. * .27) 02.03.2022 10:24
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Ja Polski, która mnie od lat gnębi ekonomicznie nie zamierzam bronić, bo szkoda mi życia. Mój domek w Polsce niech sobie PiS w cztery litery włoży, bo i tak zamierzali mi go podatkami zabrać na rzecz 70-Latków i plusowiczów. A wszyscy ci, którzy Kaczyńskiego i jego Wośa popierali niech pogodzą się z tym, że prezes świadomie lub nie osłabiał od lat Polskę na korzyść Putina.

~WstyduNieMa (46.134. * .198) 02.03.2022 07:00
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Polowy wczoraj osobiście zbierał dary w urzędzie. Bez kamer. Widać kto pracuje a kto chce na wojnie robić celebryckie show. A Fita składa życzenia po aneksji Krymu. Teraz Woś coś palnie, a reszta staje na baczność. Żenada

~Aferaafera (194.35. * .223) 02.03.2022 01:11
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Dlaczego Michał Woś nie interweniował wcześniej? Przecież wojna na Ukrainie trwa od 2014 roku. Cos mi tu śmierdzi tanią polityczną ustawką. Mieszkańcy dziękują za „ciężką pracę” dla miasta. Afera 2/10 Labus lepsze robi

~cołaska (10.0. * .15) 01.03.2022 23:25

Uchwała to ogół, umowa to szczegół, Polowy powiedział jak jest, ale bez Wosia by do tego nie doszedł, tu chodzi o podzielenie się zasługami - kto zerwał z ruskimi, Szalona Opozycja wzmocniona gwiazdą od Ziobry chciała tego dla siebie, a pan Darek zagrał im na nosie

~grdtre23 (178.255. * .164) 01.03.2022 23:25

RAPORT O STANIE MIASTA 2019, WSPOŁPRACA ZAGRANICZNA
Kaliningrad, Mer > Aleksiej Siłanow

POCZATEK WSPOŁPRACY 05.03.2002
lipiec 2019 > Raciborska delegacja uczestniczyła w obchodach Dni Miasta
Kaliningradu. Podczas wizyty rozmawiano m.in. o wymianie doświadczeń i planach dalszej
współpracy

RAPORT O STANIE MIASTA PODPISAŁ POLOWY jako prezydent miasta.
Niestety od początku kadencji,dzień za dniem drukuje się z podziwu godną systematycznością kolejny dzień świra, okraszany konferencją prasową rodem z komuny.
.usłużny legion urzędniczyn i merkantylnych redakcji podbijają bębenek tego bełkotu..

Pokaż więcej