Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Urzędnicy z Rudnika o wycince drzew w Sławikowie: usuwane są złomy i wywroty

Urząd Gminy w Rudniku odniósł się do listu mieszkanki, która zaalarmowała, że przy pałacu w Sławikowie dokonuje się wycinki rosłych, zdrowych drzew. Urzędnicy zaprzeczają, jakoby taka sytuacja miała miejsce. - Nie dokonuje wycinki drzew, lecz usuwane są drzewa stanowiące złomy i wywroty - czytamy w odpowiedzi na pytania zadane przez redakcję Nowin.

Urzędnicy z Rudnika o wycince drzew w Sławikowie: usuwane są złomy i wywroty
To jedno ze zdjęć Czytelniczki, które nadesłała wraz z listem traktującym o zmianach dokonywanych w Sławikowie

Urzędnicy odpowiedzieli na pytania Nowin oraz przesłali szerokie wyjaśnienia na temat prac i planów przy pałacu w Sławikowie. To nawiązanie do listu mieszkanki gminy, który ukazał się na łamach naszego portalu (czytaj TUTAJ).

6 pytań o działania w Sławikowie

- Dlaczego zdecydowano się na wycinkę?

- Na terenie przypałacowego parku w Sławikowie Gmina Rudnik nie dokonuje wycinki drzew, lecz usuwane są drzewa stanowiące złomy i wywroty. Złomy i wywroty należało uprzątnąć i usunąć z parku ze względu na bezpieczeństwo mienia i zwiedzających park.

- Ile drzew zostanie wyciętych?

- Drzewa nie są wycinane. Zostają uprzątnięte drzewa stanowiące złomy i wywroty.

Definicje:

Złom - drzewo, którego pień uległ złamaniu, lub krzew, którego pędy uległy złamaniu w wyniku działania czynników naturalnych, wypadku lub katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, lub katastrofy budowlanej.

Wywrot - drzewo lub krzew wywrócone w wyniku działania czynników naturalnych, wypadku lub katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, lub katastrofy budowlanej.

- W jakim trybie wyłoniono firmę pozyskującą drewno z zabytkowego parku?

- Na podstawie Zarządzenia nr 044.2021 Wójta Gminy Rudnik z dnia 30.04.2021 r.

- Kto wydał zgodę na wycinkę starodrzewia?

- Zgodę na usunięcie złomów i wywrotów na terenie przypałacowego parku w Sławikowie po dokonanych oględzinach wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach.

- Kto personalnie nadzoruje prace wycinkowe w Sławikowie?

- Wykonywane prace ze strony merytorycznej wykonuje Diana Dziwoki, natomiast całość zadania nadzoruje Wójt Gminy Rudnik Piotr Rybka.

- Co dzieje się z wyciętym drewnem? Jeśli jest sprzedawane, to w jakim trybie?

- Uprzątnięte drewno w części zostało przekazane do tartaku na realizację stołów i ławek, które zostaną umieszczone w parku. Pozostała część została sprzedana na podstawie Zarządzenia NR RZW.049.2019 Wójta Gminy Rudnik z dnia 9 maja 2019 r.

Dodatkowe wyjaśnienia urzędników

Pałac w Sławikowie – prace i plany na 2022 rok.

Od trzech lat gmina stara się uporządkować teren pałacu i parku w Sławikowie, których jest właścicielem od 2006 roku. Po uporządkowaniu placu przed głównym wejściem do pałacu, należy zająć się parkiem.

Inwentaryzację botaniczną drzewostanu na terenie założenia pałacowo–parkowego we wsi Sławików, wykonano w dwóch sezonach wegetacyjnych 2006 i 2007. Wykonana została przez studentów PWSZ w Tarnowie pod opieką dr Jana Dudy, dr Alina Stachurska–Swakoń oraz dr Jarosław Gabala. Drzewostan parku liczył wtedy 1045 drzew. Na jego terenie występowało 18 gatunków drzew i 5 gatunków krzewów. Największy udział do dzisiaj mają drzewa z rodziny klonowate. W strukturze drzewostanu przeważają gatunki rodzime i liściaste. Dominującym krzewem obecnie jest bez czarny. Założenie pałacowo–parkowe w Sławikowie było mocno zaniedbane, zaproponowano w tamtym czasie zakres działań mających na celu zabezpieczenie obiektu przed dalszą degradacją. Polegać one wtedy miały między innymi na wycięciu drzew, które miały poniżej metra średnicy, regularne usuwanie roślinności spontanicznie rosnącej w runie leśnym np. pokrzyw. W ramach konserwacji drzew proponowane zostało zabezpieczenie okazów starych, których na terenie parku oznaczono podczas inwentaryzacji 31 okazów. Wskazane zostało także przeprowadzenie analizy formy przestrzennej ogrodu, która da podstawy do usunięcia lub pozostawienia tam gdzie to konieczne powstałych w parku samosiewów. Od 2007 roku poza przeprowadzoną inwentaryzacją nie wykonano żadnej z proponowanych prac.

Park razem z pałacem próbowano przez dziesięć lat trzykrotnie sprzedać. Bez skutku. Nie wykonując w tym czasie żadnej renowacji pałacu i parku. Dopiero w 2019 roku podjęto pierwsze od lat działania na rzecz ratowania założenia pałacowo-parkowego w Sławikowie. Po uzyskaniu zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach oczyszczono mury i plac honorowy z samosiejek i dzikiej roślinności niszczącej mury. Zabezpieczono ubytki murów, ogrodzono teren, rozpoczęto czyszczenie z gruzu ruiny. Wykonano też ekspertyzy budowlane oranżerii i browaru pałacowego. W parku rozpoczęto prace pielęgnacyjne, w pierwszej kolejności wycinając drzewa chore, wyłomy, złomy. Park od kilku lat stał się miejscem niebezpiecznym, spadające gałęzie i chore drzewa przy każdym większym wietrze zawalały park. Wszystkie działania są prowadzone w uzgodnieniu z konserwatorem.

Park jest mocno zaniedbany, jego powierzchnia zarośnięta jest roślinnością zielną, siewkami drzew i krzewami. W wyniku tego układ przestrzenny parku obecnie jest mało czytelny. Zaburzony został także układ parkowych ścieżek. Miejsce, gdzie dawniej znajdowała się altana i pergola jest prawie niewidoczne. Na początku był to park krajobrazowy typu angielskiego. Obecnie układ przestrzenny parku podworskiego w Sławikowie jest zaburzony. Park jest bardzo zaniedbany i nie spełnia swoich dawnych funkcji. Do tego stanu rzeczy doszło w wyniku działania czasu, wojny, kataklizmów naturalnych, przeobrażeń samoistnych w strukturze drzewostanu i niekorzystnym oddziaływaniu człowieka, bądź braku zainteresowania z jego strony. Nastąpiło wiele daleko posuniętych zmian, doszło do niekontrolowanego wzrostu spontanicznie pojawiających się roślin zielnych, krzewów. Znajduje się tu również dużo drzew o niewielkich rozmiarach obwodu, co świadczy o tym, że posiały się same.

Większość prac na przestrzeni ostatnich trzech lat wykonano bez większych nakładów finansowych. Największym kosztem było zabezpieczenie murów (wstawienie krat w okna, bramki metalowe w wejściach do pałacu i ogrodzenie całości murów, co wyniosło łącznie z dokupywaniem zniszczonego ogrodzenia (przecinanie i wyrywanie przez osoby postronne), a także kłódki, siatki, rury i dodatkowe roboty spawalnicze 7.000 zł. Koszt ekspertyzy budowlanej oranżerii wyniósł 20.000,00 zł i pokryty został z Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków. Z pozyskanych z zewnątrz funduszy wykonany zostanie plan zagospodarowania parku przypałacowego w Sławikowie. Aktualnie, po uprzątnięciu parku z zagrażających zawałów, wywrotów i chorych drzew trwają prace ponownej po 15 latach inwentaryzacji dendrologicznej parku. Koszt inwentaryzacji to 12.000,00zł.

W inwentaryzacji z 2007 roku zaproponowano do ujęcia jako drzewa pomnikowe 19 drzew i 1 szpaler buków. Od 2007 nie objęto ochroną pomnikową żadnego z tych drzew.

Prowadzona obecnie inwentaryzacja wskaże, jaki jest stan obecny drzew pomnikowych. Kolejnym krokiem będzie ustanowienie ich pomnikami przyrody.

Po przyjęciu opracowania zagospodarowania parku gmina przystąpi do jego realizacji.

Ludzie

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].