Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kuliga pyta o obwodnicę: kto się chwalił, a kto wykonał robotę?

Starosta raciborski Grzegorz Swoboda opowiedział na styczniowej sesji miejskiej o swym zdziwieniu, że to prezydent Polowy chwalił się nową obwodnicą na konferencji, choć pracę nad nią wykonali: starosta Grzegorz Swoboda, Adam Wajda i Mateusz Kłosek z Eko-Okien oraz marszałek Jakub Chełstowski.

Kuliga pyta o obwodnicę: kto się chwalił, a kto wykonał robotę?
Michał Kuliga wywołał starostę Grzegorza Swobodę do wypowiedzi w sprawie obwodnicy Strzybnik-Żerdziny
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Swoboda wystąpił na sesji w roli gościa. Pytanie zadał Michał Kuliga kolega Tomasza Cofały, który jest szefem rządzącego Powiatem Raciborskim klubu radnych Razem dla Ziemi Raciborskiej. Nieoficjalnie wiadomo, że samorządowcom ze starostwa nie spodobało się, gdy to magistrat przejął medialny przekaz o budowie nowej drogi w powiecie.

Gawęda, Piecha i Polowy

Kuliga powołał się na artykuł w Nowinach Raciborskich relacjonujący konferencję prasową prezydenta Dariusza Polowego, senator Ewy Gawędy i posła Bolesława Piechy. To oni oficjalnie poinformowali dziennikarzy, że premier Morawiecki poinformował o rządowym dofinansowaniu budowy nowej obwodnicy dla Raciborza, który połączy Żerdziny ze Strzybnikiem i odciąży ruch ciężarowy z Eko-Okien do DK45 oraz do Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna.

Starosta tego samego dnia, w którym zwołano konferencję, też przekazał mediom, że pracował nad tym projektem, ale nie urządził takiego spotkania jak włodarz miasta, jak podał na sesji - bez kamer i aparatów.

Tym razem dzięki pytaniu Kuligi mógł wyjaśnić publicznie, skąd się wzięło rządowe dofinansowanie.

Fita o tym wiedział

Grzegorz Swoboda poinformował o spotkaniu z Izabelą Kloc aktualnie europosłanką PiS, do którego doszło tuż po wyborach z 2018 roku. Wtedy zaczęło się lobbowanie w sprawie nowej drogi, która przydałaby się fabryce Eko-Okien z Kornic. Swoboda powiedział, że o rozmowach i staraniach wiedział były wiceprezydent miasta Michał Fita, zwolniony przez Dariusza Polowego. W 2019 i 2020 roku starosta zgłosił się do gmin po mapy potrzebne do zaprojektowania inwestycji. Spotykał się z marszałkiem województwa.

Trwały rozmowy i ustalenia na linii Powiat - Eko-Okna - Urząd marszałkowski. Odbyły się rozmowy z wójtami gmin Rudnik i Pietrowice Wielkie. W lutym 2021 roku starosta po raz pierwszy zobaczył koncepcję nowej obwodnicy. - Trzymaliśmy to w tajemnicy, żeby nie spalić tematu - wyjaśnił Swoboda na zdalnej sesji. Włodarz dodał, że w lobbowanie włączyła się także senator Ewa Gawęda.

Spotkanie potwierdzające

- Byłem zdziwiony, gdy o dofinansowaniu dla obwodnicy poinformowano w urzędzie miasta. Dziwna była dla mnie ta sytuacja. Bo to Eko-Okna, starosta i panowie marszałkowie zaangażowali się w ten temat - wyjaśnił starosta Swoboda.

Dodał, że niedługo po ogłoszeniu decyzji premiera odbyło się merytoryczne spotkanie w sprawie budowy obwodnicy i wzięli w nim udział, wymieni wcześniej przedstawiciele firm i instytucji.

Przy okazji starosta podał, że już wiadomo, że szacunki kosztów budowy nowej drogi są już nieaktualne i trwają negocjacje o zwiększenie kwoty rządowej dotacji.

Ludzie

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~okl (83.30. * .180) 27.01.2022 21:14

krętactw nie ma końca. Czy im nie wstyd ?! Nie ! Bo nie mają czegoś takiego jak poczucie odpowiedzialności.

~xyzyx (5.188. * .128) 27.01.2022 17:31

Oj jacy biedni, zapracowani i elokwentni ci radni. A jacy pokrzywdzeni. Dobre serca mają, a cały niedobry świat ich atakuje i palcami wytyka. Oj jakie to przykre...

~Jaja (89.151. * .1) 27.01.2022 09:53
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Kogos to dziwi ze polowy przypisuje sobie czyjes sukcesy? Mnie wogole , tak obludnego prezydenta jeszcze nie bylo i pewnie nie bedzie dlugo. Sukces obojetnie czyj z checia sie pod nim podpisze polowy, porazka absolutnie nie jego jak juz tylko radnych, a co chwila podrzuca radnym kukulcze jajo, niby sa rozmowy niby sa ustalenia a obludnik i tak robi swoje i w osratniej chwili cos zmienia. Podstawowa cecha polowego -OBŁUDA

~pluszakjjj (178.17. * .181) 26.01.2022 23:43

Straszna sprawa. Będzie obwodnica ze środków rządowych i nie mogą o tym informować parlamentarzyści z koalicji rządzącej i prezydent miasta którego będzie dotyczyć ta obwodnica.

~klatkaptaszka (31.171. * .116) 26.01.2022 23:36
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Grzegorz z dużym ego.

~Wioskana5 (46.134. * .238) 26.01.2022 23:15
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To jest zabawa by tak walczyć o tytuł zasłużonego pomysłu. Mieszkańcy Starej wsi od lat też o tym mówią by była obwodnica to też są pomysłodawcami. Po to się podejmuje pracę w samorządzie by realizować potrzeby mieszkańców. Pewnie mieszkańcy wiosek wokół firmy też o tym mówili. Proponuję by przed budową, za pieniądze podatników powiat postawił tablicę kto według niego jest pomysłodawcą i kto był na tych spotkaniach co starosta.

~Padek (37.120. * .70) 26.01.2022 21:59
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czy starostwo tak bardzo potrzebuje pozytywnej prasy że takie numery muszą robić?

~Będziedobrze (83.26. * .206) 26.01.2022 21:40
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Starosta na posła. Ale po cichym lobbowaniu.

~kiczka (83.26. * .217) 26.01.2022 20:02
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Uważajcie, aby przy tym parciu na szkło nosów sobie nie poobijać.

~Zdzichu (5.253. * .93) 26.01.2022 19:49
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Hehe co ja czytam??? Prezydent nie może poinformować mieszkańców o planach budowy nowej drogi bo w realizacje zaangażowany jest starosta. Wyglada na to że starostwo nie ma zbyt wielu tematów którymi może się pochwalić przed wyborcami. Słabiutko to wyglada