Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Henryk Postawka nie jest już radnym, bo złożył rezygnację. Jak komentuje swoją decyzję?

Rada Gminy w Nędzy na powrót pracuje w pomniejszonym o jednego radnego składzie. W najbliższych miesiącach odbędą się wybory uzupełniające, choć nie wiadomo jeszcze kiedy. Decyzję w tej sprawie musi podjąć wojewoda Jarosław Wieczorek. Henryk Postawka był radnym sołectwa Górki Śląskie, z okręgu nr 3, obejmującego ulice: Jasną, Ofiar Oświęcimskich, Rudzką oraz Nową.

Henryk Postawka nie jest już radnym, bo złożył rezygnację. Jak komentuje swoją decyzję?
Henryk Postawka nie reprezentuje już w Radzie Gminy Nędza mieszkańców Górek Śląskich

Henryk Postawka postanowił pożegnać się z Radą Gminy w Nędzy, zrzekając się tej funkcji. Decyzja Komisarza Wyborczego w Bielsku-Białej w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego została podpisana 13 stycznia. Informacja dotarła również do przewodniczącego rady Gerarda Przybyły. Na styczniowej sesji mówił, że pismo wpłynęło na jego ręce 17 grudnia. - Ruszyła procedura wygaszenia tego mandatu. Obecnie nasza rada liczy 14 osób - powiedział.

Jak były radny komentuje decyzję?

Były już radny pytany przez Nowiny o komentarz do swej decyzji, odpowiada:

"Powody osobiste, a właściwie rodzinne. Rodzina jest dla mnie najważniejsza".

Dopytywany czy nadal będzie chciał angażować się w życie Górek Śląskich, czy odsuwa się w cień, mówi, że ta aktywność się nie kończy. - Będę angażował się nie jako radny, ale jako działacz społeczny - zapowiada. Stwierdza, że nie trzeba być radnym, aby mieć wpływ na zmiany. - Hajmat jest dla mnie ważny. Mam w planach projekty dotyczące miejscowości, z którymi jestem związany. Życzę nowemu radnemu, aby spełniał się nawet lepiej niż ja. Bo wiem, że jako radny byłem poddawany krytyce, co jest męczące - dodaje.

Ruch po stronie wojewody

Na podstawie Kodeksu Wyborczego, w przypadku wygaśnięcia mandatu radnego rady gminy w gminie liczącej do 20 000 mieszkańców, wojewoda zarządza wybory uzupełniające. Zarządzenia wojewoda Jarosław Wieczorek jeszcze nie wydał, więc nie wiadomo kiedy wybory się odbędą. Z pewnością zostaną zaplanowane na najbliższe miesiące, choć czas pokaże, czy w ogóle zostaną przeprowadzone. Wpływ będzie miała na to bieżąca sytuacja epidemiologiczna. Jeśli jednak zgłosi się jeden kandydat, zostanie radnym z automatu.

Kolejny raz

To już kolejne wybory uzupełniające, które będą musiały się odbyć do Rady Gminy w Nędzy w obecnej kadencji (2018-2023). Przypomnijmy. Najpierw z mandatu zrzekł się Denis Cyfka, również radny z Górek Śląski, z okręgu numer 4. Finalnie zastąpił go w radzie Zdzisław Walkiewicz. Później musiały odbyć się jeszcze wybory w Szymocicach. Ówczesny sołtys (a obecnie także radny) Bartosz Sala zastąpił na tym stanowisku zmarłego nagle Karola Kalembę.

Ludzie

Gerard Przybyła

Przewodniczący rady gminy Nędza, prezes GMKS 21 Nędza

Henryk Postawka

Były radny gminy Nędza.

Jarosław Wieczorek

Wojewoda Śląski

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~mieszkaniec23333 (193.93. * .135) 20.02.2022 23:12
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Jedyny radny, który nie bał się mówić co o danej sprawie myśli-nie był chyba kandydatem wystawionym przez komitet wójta gminy. Reszta to tylko marionetki od podnoszenia ręki i wciskania guzika. Teraz to już nikt im na ręce nie będzie patrzył i będą robić co tylko będą chcieli...

~Zdziwionybardzo (188.137. * .253) 28.01.2022 15:55
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To w Górkach byli jacyś radni? Jest szkoła, kościół, boisko i stacja kolejowa. Ale co do radny, to jestem zaskoczony!

MichalGR 27.01.2022 10:12

Ąri Postafka był zbyt skuteczny w tej radzie. Całą gmina Nędzy leży i kwiczy od kilku lat.
Ceny za śmieci kosmos. Policja wynajmowana z Kuźni. A patologii coraz więcej.

~Ojej (83.30. * .180) 27.01.2022 10:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Mądrze zrobił. To nie jest warte tego, by ludzie sobie gębę wycierali nim !

~KamratKK (84.183. * .139) 26.01.2022 13:56
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Szkoda Hajnel, powodzynio we nowych planach a inicjatywach!