Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Poradnia zamiast w Wodzisławiu Śl. będzie w Radlinie? "To bardzo zły pomysł"

- W tej chwili poruszamy się jedynie w sferze koncepcji i pomysłów - słyszymy w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. o realizacji planów związanych z przeniesieniem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Wodzisławia Śl. do Radlina.

Poradnia zamiast w Wodzisławiu Śl. będzie w Radlinie? "To bardzo zły pomysł"
Zarząd Powiatu Wodzisławskiego na jednym ze styczniowych posiedzeń zdecydował o zabezpieczeniu 158 tys. zł na wykonanie projektu związanego z realizacją zadania pn. Adaptacja budynku Branżowej Szkoły I stopnia w Radlinie przy ul. Orkana 23 na siedzibę Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Na początku zeszłego roku pojawiła się propozycja przeniesienia działającej do 2008 r. w Wodzisławiu Śl. Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej do budynku Branżowej Szkoły I stopnia w Radlinie. Minął rok od ogłoszenia przez włodarzy powiatu wodzisławskiego tych zamierzeń. Sprawdzamy, na jakim etapie jest ich realizacja.

Bariery architektoniczne

Przypomnijmy, że powiatowi włodarze chcą przenieść Poradnie z kilku powodów. Jednym z nich są bariery architektoniczne dla osób z niepełnosprawnością oraz dla rodziców z małymi dziećmi, jakie występują w budynku. Wąskie korytarze z małymi klatkami schodowymi oraz niewielkie pomieszczenia działa na niekorzyść osób korzystających z oferty Poradni. Ponadto stale rosnąca liczba osób korzystających z tamtejszej pomocy powodują, że realizacja bieżących zadań statutowych i zleconych napotyka na trudności w zakresie funkcjonalności budynku, w którym mieści się obecna siedziba Poradni.

Na razie tylko projekt

Zarząd Powiatu Wodzisławskiego na jednym ze styczniowych posiedzeń zdecydował o zabezpieczeniu 158 tys. zł na wykonanie projektu związanego z realizacją zadania pn. Adaptacja budynku Branżowej Szkoły I stopnia w Radlinie przy ul. Orkana 23 na siedzibę Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. - Póki co jest to jedyna konkretna decyzja w tej sprawie - podkreśla Wojciech Raczkowski, kierownik Biura Komunikacji Społecznej i Informacji w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. zapytany przez nas o więcej informacji w tej sprawie. - W tej chwili poruszamy się jedynie w sferze koncepcji i pomysłów. Jest zbyt wcześnie, aby cokolwiek konkretnego teraz powiedzieć - dodał.

Temat budzi kontrowersje

Temat przenosin Poradni z Wodzisławia Śl. do Radlina budzi wiele kontrowersji, szczególnie wśród osób korzystających z jej usług. - To bardzo zły pomysł - powiedziało nam wielu z nich. - To placówka powiatowa, dlatego powinna w mieście powiatowym zostać. Nie przenosi się instytucji publicznych z większych miejscowości do mniejszej - dodawali. Pani Monika mieszkanka Godowa, która z oferty Poradni korzysta od pięciu lat, zwraca uwagę na inny aspekt sprawy. - W takiej sytuacji trzeba skorelować komunikację autobusową między Radlinem a resztą powiatu. W tym momencie nie wyobrażam sobie podróży z córką z Godowa do Radlina. Jest to po prostu niewykonalne - mówi stanowczo.

Czemu do Radlina?

Dlaczego Poradnia ma zostać przeniesiona akurat do budynku Branżowej Szkoły I stopnia mieszczącej się przy ul. Władysława Orkana w Radlinie? Jak zwraca uwagę wodzisławskie starostwo, w trosce o lepsze warunki realizacji usług świadczonych w ramach dodatkowego zadania realizowanego przez Poradnię odbywają się już tam zajęcia w ramach rządowego programu "Za Życiem". - Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że szkoła w Radlinie ma coraz słabsze wyniki naborów. Szukamy nowych funkcji dla tego budynku. Zobaczymy, co pokażą nam przyszłe nabory do szkół, ale jestem przekonany, bo dokonywaliśmy wstępnej analizy, że jesteśmy w stanie zmieścić szkołę z Radlina w PCKZiU w Wodzisławiu Śl. - mówił kilka tygodni temu w wywiadzie opublikowanym na łamach Nowin Wodzisławskich starosta Leszek Bizoń. Przeniesienie Poradni do nowej siedziby ma poszerzyć jej ofertę oraz umożliwić realizację większej liczby zajęć odpowiadających na potrzeby środowiska, które z powodu ograniczonej powierzchni nie mogły dotychczas być realizowane.

26 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~toh (83.30. * .117) 23.01.2022 13:28

Albo do Rydułtów na teren pustostanu po przychodniach albo liceum na Skalnej, przecież Newy członkini zarządu jest z Rydułtów. I co?

~Daroo (46.134. * .112) 23.01.2022 10:43

A może przenieś do szkoły podstawowej nr 5 na ul. 1000lecia, i tak ją chcą przenies do budynku nr 6 a piątka jest przystosowana do osób z niepełnosprawnością.

~toh (83.30. * .117) 23.01.2022 10:38

Brak słów! Czy ten starosta i zarząd myślą? Do Lubomi, Syryni albo do Zawady niech przeniosą! Najlepiej całe starostwo na czele z radnymi

~Donizej (87.101. * .96) 22.01.2022 15:16

Ostatnio pasibrzuchy pensję sobie podnieśli także coś działają.

aus 22.01.2022 14:15

to nich starostwo w końcu coś wybuduje. Nawet siedzibę mają w dawnym hotelu robotnicznym na budowlance. Wybudowali cokolwiek od 1999 r.?

~doponiżej (188.137. * .10) 22.01.2022 11:36
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Dzieci z dysfunkcjami są we wszystkich rodzinach . tutaj powinno chodzić o coś innego a mianowicie, żeby stworzyć tym dzieciom odpowiednie warunki i pomieszczenia do zajęć. Są to specyficzne trudności i wymagają specyficznych odpowiednich warunków. Wypisujecie głupoty o różnicy 5 kilometrów. Szkoda słów.

~Myśli@ktoś (87.207. * .126) 22.01.2022 01:42
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Z tej poradni nie korzystają dzieci Vipów bo ich stać na prywatne gabinety, przeciż to większość rodzin z problemami i, tłuką się autobusami..i z pewnością będą szukać na zadupiu tego familoka. ,czy tam ktoś myśli wogóle?

~Press (91.192. * .10) 21.01.2022 21:24
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

A osoby niepełnosprawne do Gorzyc na warsztaty codziennie muszą jeździć po 4 godzuny siedzą w autobusie i to może być!!! Niektórzy mają przejechać kawałek daje za Wodzisław i narzekają jakby mieli jechać do Korei. Tylko słychać narzekanie, a nikt nie mówi o poszerzeniu oferty zajęć. Po co tam jeździcie do tej poradni listę podpisać, czy dzieciom pomagać w ich problemach ?

zxc 21.01.2022 15:15
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

ale durną nazwę ZOZ zostawiono, zamiast zmienić ją na Powiatowy ZOZ Wodzisław Śl. to tworzą takie prowizorki idiotyczne, jak nazwa tego ZOZ. Takim czymś nikt w tym powiecie nie potrafi się zająć? Za mało tam chyba jeszcze urzędników pracuje.

~tłoczek (188.137. * .64) 21.01.2022 15:01
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@zxc nie do końca bo np. szpital w Rydułtowach praktycznie przeniesiono do Wodzisławia.

zxc 21.01.2022 14:58
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

słyszałem że starostwo powiatowe mają przenieść do Ligoty Tworkowskiej i i będzie coś takiego jak ze szpitalem: "Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim i Ligocie Tworkowskiej z siedzibą w Ligocie Tworkowskiej w gminie Lubomia (w okresie wezbrań rzeki Odry, ewakuowane do Syryni w tejże gminie)". ;)

Do takich absurdów już dochodzi, że ktoś z Godowa ma jechać do Radlina. Ja jestem ciekaw co na to ex prezydent Wodzisławia Adam w końcu szef rady powiatu albo rada powiatu i rada miasta i rady gmin Godów czy Gorzyce. W końcu niech ktoś tych nauczycieli uświadomi, że źle robią.

~Jorgeee (185.135. * .24) 21.01.2022 00:16
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Ciekawe ile tak na prawdę osób dojeżdża do poradni autobusem?? Może przeprowadzić ankietę. Dzisiaj każdy w domu ma już przynajmniej 2 samochody. Widać to na parkingach przy szkołach jak wielu młodych dojeżdża na zajęcia autem.

~okl (83.30. * .184) 20.01.2022 23:04
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To może do Katowic ?! Oni nic mądrego nie wymyślili jeszcze !!

~Joanna18 (37.248. * .0) 20.01.2022 21:29
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Wszystko przenieście do Radlina
Nie zastanawiacie się nad tym jak to utrudni życie matką które nie mają prawa jazdy i muszą poruszać się komunikacją. Nie myślicie o tym bo nie macie chorych dzieci po prostu...

~gdyrozumśpi (188.137. * .10) 20.01.2022 21:09
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A może tak pomyślelibyście o potrzebach osób/ dzieci/ z różnymi dysfunkcjami. Oni też mają prawo do porad i sal z prawdziwego zdarzenia a nie zajęć w salkach 2 na 2. Zejdźcie na ziemię.

~TropicielBzdur (46.134. * .185) 20.01.2022 19:05
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

To są przygotowania do rozparcelowania powiatu między sąsiadów :D

~Gomolita (146.70. * .66) 20.01.2022 17:41
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

A bo Radlin to będzie centrum Wodzisławia, już niedługo.

~Romekcomadomek (93.179. * .78) 20.01.2022 17:12
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

sprzedać budę w Radlinie i wybudować nowy budynek w Wodzisławiu z windą itd

Inter 20.01.2022 17:00
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

158 000 zł lekko wydają. Już lepiej jakby wydali tyle na projekt nowego nowoczesnego budynku dla niepełnosprawnych. Ale oni nie. Stare dziadostwo na krańcu powiatu chcą remontować. Trupa pudrowac. Ludzie kto nami rządzi w tym powiecie?

~Press (37.248. * .49) 20.01.2022 16:27

Dlaczego dopiero teraz ktoś pomyślał o osobach niepełnosprawnych i zauważył ich potrzeby czy brak dostosowania tego budynkolu do np
Wozkowych Droga za droga się buduje, ale żeby umożliwić rehabilitację niepełnosprawnym t to nikt nie interesowało. Mogę tylko powiedzieć dziękuję.

~Wkurzonywmoc (46.204. * .184) 20.01.2022 14:34
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Co k* stoi na przeszkodzie żeby postawili nową siedzibę w Wodziu a nie kombinują jak koń pod górę! Nie mam zamiaru jeździć z dzieciakiem na drugi koniec powiatu! Dziadygi radni powiatu! Byki pensje se podnieście jeszcze raz bo wam mało!!!

~PeOwiec (85.14. * .118) 20.01.2022 14:31

do DON_C mylisz się największe wydatki nie ida na szkoły tylko na szpitale

zxc 20.01.2022 14:09
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Niech ktoś z pismaków choćby nowy redaktor naczelny Szymon Kamczyk zapyta w Starostwie ile NOWYCH dróg wybudowało Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim od początku swego istnienia tj. 1999 rok.

Ile NOWYCH dróg powstało? Ile NOWYCH budynków? Poradnia ma złe warunki, to niech do cholery powiat wodzisławski (w którym rządzą chyba sami z ościennych wsi) wybuduje w końcu odpowiedni nowy budynek a nie prowizorkę na krańcu powiatu w starym familoku.

Don_C 20.01.2022 13:46
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

@zxc- w starostwie siedzą radne nauczycielki z Radlina stąd też lobbują za tą lokalizacją. Jak zawsze pedagogiczna sitwa ma najwięcej do powiedzenia i mącenia. A nowych dróg powiatowych nigdy nie uraczymy bo zdecydowana większość pieniędzy idzie na szkoły i wypłaty dla pedagogów.

~Stokowy (87.101. * .96) 20.01.2022 13:28
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

W starostwie na łby się pozamieniali. Pani Monika ma całkowitą rację!

zxc 20.01.2022 13:10
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

To starostwo to dno. Jak tam można? Może wszystko wyprowadzić z Wodzisławia? Szpital do Rydułtów, Zarząd Dróg do Syryni, a Poradnie do Radlina.... A może tak w końcu Starostwo Powiatowe skończyło z tym co dostało w spadku od komuny, a zaczęło inwestować? Budować budynki powiatowe oraz nowe drogi powiatowe?