Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Kiedy droga wojewódzka w gminie Kornowac będzie przejezdna?

15.02.2021 18:30 | 0 komentarzy | mad

Trwające od ponad dziewięciu miesięcy roboty dobiegają końca, choć należy poczekać jeszcze kilka miesięcy, kiedy na powrót trasa będzie w części przejezdna. W tle rysują się natomiast kolejne utrudnienia na dalszym odcinku.

Kiedy droga wojewódzka w gminie Kornowac będzie przejezdna?
Obecne warunki atmosferyczne uniemożliwiają realizację prac
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od maja zeszłego roku droga wojewódzka nr 935 w gminie Kornowac jest zamknięta dla ruchu. Ma to związek z jej remontem. Przypomnijmy, umowę na przebudowę trasy od Raciborza do skrzyżowania z DW 933 w Rzuchowie, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, podpisano 5 września w Pszczynie z firmą Drog-bud sp. z o.o. Całość kosztów inwestycji, ponad 103 mln zł, pokryta będzie z budżetu Województwa Śląskiego. Przebudowa ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu, stanu technicznego konstrukcji nawierzchni, uzyskanie na całym odcinku nośności dla pojazdów o nacisku osi 115 kN oraz redukcję hałasu komunikacyjnego.

Remont wiąże się jednak ze sporymi utrudnieniami w ruchu, o czym wielokrotnie sygnalizowali nam mieszkańcy. Choć został utrzymany dojazd do firm, posesji, urzędu gminy oraz przejazd autobusów, to z objazdów muszą korzystać wszyscy, którzy, na co dzień przejeżdżali tym odcinkiem, dojeżdżać m.in. do pracy. Kiedy więc koniec prac? – Prace na tym odcinku nie zostały jeszcze zakończone. Do położenia została jeszcze warstwa ścieralna - ostatnia z warstw bitumicznych oraz wiele prac związanych z sieciami energetycznymi, brukarskimi itp. Wykonawca przewiduje, że otwarcie dla ruchu będzie możliwe w połowie bieżącego roku – wyjaśnia Ryszard Pacer, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Jednocześnie nawiązuje do obecnych warunków atmosferycznych, które uniemożliwiają prowadzenie robót.

Etap, o którym wspomniał rzecznik ZDW obejmuje zamknięcie drogi na dwóch odcinkach, od ul. Pszowskiej - DW 933 - do skrzyżowania z ul. Stawową (etap I) oraz od skrzyżowania z ul. Stawową do ul. Pamiątki (etap II). Pozostaje więc jeszcze trzeci odcinek w gminie Kornowac - od ul. Pamiątki do lasu na Racibórz. Poprosiliśmy Ryszarda Pacera o komentarz w tej kwestii.

– Plan jest taki, by prace na odcinku od skrzyżowania z ul. Pamiątki do ronda przy Auchan ruszyły na wiosnę. Organizacja ruchu ma być podobna, jak w Kornowacu, czyli zamknięcie tranzytu z zachowaniem dojazdu do posesji. Nie jest jeszcze zatwierdzona. Trwają konsultacje – wyjaśnił.