Marcin Wyrostek wraz z zespołem CORAZON przyzwyczaił już nas, że jego koncerty są wydarzeniami, po których można spodziewać się wrażeń artystycznych na najwyższym poziomie. Tym razem wykonawca nawiązał do śląskiej tradycji, ale zrobił to w sposób fenomenalny. Nowe aranżacje ludowych piosenek wraz z akompaniamentem Orkiestry Filharmonii...
Budynek dawnej porodówki w Zdroju, czyli przedwojenna willa „Katowiczanka” popada w ruinę. Nie wiadomo też czy jej stan techniczny nie stwarza zagrożenia dla osób postronnych. Co miasto zamierza zrobić z tym problemem?
Prezydent Andrzej Duda sprzeciwił się uznaniu języka śląskiego za język regionalny. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, ustawa została przekazana Sejmowi do ponownego rozpatrzenia.
W naszym regionie istnieje cmentarz, który bez przesady możemy nazwać cmentarzem grozy. Powstał w 1922 roku i był miejscem pochówku pacjentów szpitala psychiatrycznego w Rybniku. Jednak najwięcej zmarłych przyjął w czasie II wojny światowej – byli to zamordowani pensjonariusze lecznicy.
W piątek uroczyście otwarto deptak w Zdroju. Wieczorem odbył się pokaz multimedialny fontann. Uwagę licznie zgromadzonych mieszkańców przykuwała ławeczka z doktorem Mikołajem Witczakiem, polskim właścicielem uzdrowiska.
Nie zawsze mieszkańcy Rybnika i Jastrzębia wiedzą, że łączy ich postać świętego Jana Nepomucena żyjącego w drugiej połowie XIV wieku. Jego kamienną figurę można zobaczyć teraz na szczycie fontanny z rybnickiego rynku, ale niegdyś znajdowała się w okolicy obecnego Urzędu Miasta w Jastrzębiu. Natomiast drewniana figura świętego...
Czy można jednocześnie modlić się i myśleć o sprawach duchowych oraz prowadzić dobrze prosperujący biznes i liczyć pieniądze? Oczywiście, że tak, gdyż cystersi byli znani z tego, że mieli talent do pomnażania bogactw. Chociaż zarzekali się, że wino piją tylko w Wielkim Tygodniu, to nie przeszkadzało im tym handlować. Jeden z...
Mężczyzna jako nauczyciel wychowania przedszkolnego wśród grona nauczycielek przedszkola to widok bardzo rzadki. Dlaczego mężczyźni „nie palą się” do pracy z najmłodszymi, choć nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań i zakazów, a ich obecność w placówkach wniosłaby wiele korzyści?
Ksiądz Wojciech Grzesiak, ze stacji pogotowia ratunkowego w Jastrzębiu-Zdroju, został odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi. W ten sposób została doceniona jego praca w Śląskiej Misji Medycznej w Ukrainie.
Śląska Misja Medyczna Katolickiego Kościoła Narodowego niesie pomoc na ogarniętej wojną Ukrainie. Prowadzone są działania ratunkowe i ewakuacyjne. Biorą w nich udział ks. Wojciech Grzesiak, pracujący w jastrzębskim pogotowiu ratunkowym oraz jego żona Barbara pielęgniarka z WSS Nr 2.
Politechnika Śląska w Gliwicach - Wydział Mechaniczny Technologiczny objęła patronatem Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju. Jednak już wcześniej szkoła współpracowała z Centrum Kształcenia Ustawicznego Politechniki Sląskiej Filia w Rybniku. Efektem tego ma być popularyzacja nauk technicznych i zachęcenie...
Podróżniczy Żółty Młynek z Rybnika zaprosił wszystkich pasjonatów podróży do Laosu. Tym razem to nie historia i kultura odgrywała pierwszoplanową rolę, a pająki. W ten tajemniczy świat wprowadzili znawcy tematu Szymon Przebinda i Kasia Miętus.
Jan II Żelazny, Wacław III Głupi czy Walentyn Garbaty - to imiona i przydomki książąt raciborskich, które barwnie opisał Jerzy Sperka, historyk z Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie promujące jego najnowszą książkę o książętach i księżnych raciborskich odbyło się w Rybniku.
Senat Rzeczpospolitej Polskiej poinformował, że 21 stycznia, zmarł senator Marek Plura. Swój mandat pełnił z okręgu katowickiego, miał 52 lata.
Pływadła, czyli impreza miłośników pływania na wszystkim, co się da, odbędzie się w czerwcu. Już teraz można szykować oryginalną łódź i zgłosić propozycję hasła tegorocznej imprezy. Można zdobyć nagrodę.
Jastrzębscy biegacze postanowili przyłączyć się do akcji pomocy dla Mikołaja Kubali. Chłopca, który potrzebuje najdroższego leku na świecie. We wtorek, 17 stycznia, na bieżni Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego przeprowadzono akcję wspierającą małego Mikołaja.
Szybkie dostrzeżenie zagrożenia, związanego z głębokim kryzysem psychicznym oraz adekwatna na nie reakcja może zapobiec nieszczęściu.