Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Rybniczanin przewodniczącym regionu Twojego Ruchu

21.02.2014 12:27 | 0 komentarzy | ska

Łukasz Kohut został przewodniczącym regionu Twojego Ruchu. Jak rysuje się przyszłość partii według młodego rybniczanina?

Rybniczanin przewodniczącym regionu Twojego Ruchu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szymon Kamczyk: Jak długo trwa twoja działalność polityczna?

Łukasz Kohut. Polityką interesowałem się od zawsze, już w podstawówce i liceum brałem udział w konkursach i olimpiadach z WOS-u. Stąd także mój wybór studiów – nauki polityczne. W 2009 roku rozpocząłem koordynowanie projektu międzynarodowego pomiędzy Polską a Norwegią i zdałem sobie sprawę, że działalność społeczna jest tym w czym czuję się najlepiej. Moje poglądy zawsze były liberalno-lewicowe. W 2010 roku, gdy Janusz Palikot odszedł z Platformy Obywatelskiej i zrzekł się mandatu poselskiego, postanowiłem, że chcę uczestniczyć w tworzeniu nowego ruchu społecznego.  Napisałem na Facebooku do pana Kazimierza Kutza, który wtedy także odciął się od PO i ten podał mi namiary do ludzi związanych z Ruchem Palikota w naszym okręgu wyborczym. W 2013 roku jako delegat uczestniczyłem w Kongresie założycielskim partii Twój Ruch, a 9 lutego zostałem wybrany Przewodniczącym Okręgu. Przez cały ten czas czynnie biorę udział w różnych dyskusjach na Facebooku i Twitterze. Mieszkając parę lat za granicą (głównie w Skandynawii) i obserwując tamtejsze życie społeczne nauczyłem się czynnie działać, do czego serdecznie namawiam.
Na jaki elektorat liczycie najbardziej w nadchodzących wyborach do europarlamentu oraz samorządowych na jesieni?
Nasz główny kandydat do Parlamentu Europejskiego – Kazimierz Kutz – jest osobą bardzo wyrazistą i znaną. Chyba nikt bardziej niż on nie symbolizuje lepiej walki o śląskość i zrozumienie specyfiki naszego regionu w Polsce. Taka osoba na pewno jest w Parlamencie Europejskim potrzebna choćby dlatego, że sprawa śląska ciągle jest w Polsce zamiatana pod dywan. Może czas by Pan Kazimierz nagłośnił problemy Ślązaków na szerszym, europejskim forum? Zostałem poproszony o pomoc w tej kampanii, co zamierzam wspólnie z Zarządem Okręgu uczynić. Odnośnie wyborów samorządowych uważam, że powinny być jak najmniej partyjne. Im mniej polityki i walki światopoglądowej na poziomie gminy, a więcej dobego zarządzania – tym lepiej dla wszystkich. Będziemy szukać koalicjantów w całym okręgu z zastrzeżeniem jednak, by spełniali wymagane podstawy programowe – choćby kadencyjność – jako Twój Ruch uważamy, że osoba wybierana powinna pełnić swoją funkcję maksymalnie przez 2 kadencje, zapobiega to – naszym zdaniem – tworzeniu koterii i grup wzajemnej adoracji.
Po odejściu z Twojego Ruchu Piotra Chmielowskiego ugrupowanie straciło jedynego w regionie reprezentanta w parlamencie. Czy teraz będziecie walczyć lokalnie, czy samorządy to cel TR?
Małe sprostowanie – poseł Piotr Chmielowski został z naszej partii wyrzucony.  Jestem członkiem Rady Wojewódzkiej Twojego Ruchu i mam bardzo dobre stosunki z wszystkimi posłami Twojego Ruchu ze Śląska – Andrzejem Rozenkiem, Jerzym Borkowskim, Arturem Górczyńskim, Witoldem Klepaczem czy Markiem Stolarskim. Jako szef regionu mam zamiar korzystać z ich pomocy i doświadczenia.  Twój Ruch powalczy o pełną pulę, wybory do Parlamentu Europejskiego pokażą nasze realne poparcie, które waha się w mojej ocenie obecnie między 10-20%. Potem będzie tylko lepiej, a przyszli europosłowie tacy jak Kazimierz Kutz,  Ryszard Kalisz, Robert Kwiatkowski czy Jan Hartman pozwolą nam nabrać wiatru w żagle.
Wielu wyborcom TR kojarzy się głównie z antyklerykalizmem. Czy staracie się to zmienić?
Nasz program od początku opieramy na 4 filarach nowoczesnego państwa: państwie obywatelskim, świeckim, przyjaznym i społecznym. Antyklerykalizm nie jest wpisany w nasz program, co innego świeckość państwa – cesarzowi co cesarskie, Bogu co boskie. Mam wielu znajomych duchownych, szanuję osoby religijne. Nigdy też nie walczyliśmy z żadną religią czy wierzeniami – postulujemy tylko równość wszystkich wobec prawa.  Mamy bardzo ciekawy program gospodarczy, jako jedyni przedstawiliśmy alternatywę dla upadającego na naszych oczach systemu emerytalnego, walczymy o przyjazne i obywatelskie państwo. To są nasze priorytety. Mam nadzieję, że prędzej czy później uda nam się je zrealizować.