Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Wodzisław i Rybnik korzystają z fotokodów

22.12.2010 08:46 | 1 komentarz | e
Nowoczesne wersje kodów kreskowych, tzw. fotokody, wykorzystują do znakowania zabytków czy instytucji kultury m.in. Wodzisław Śląski i Rybnik.
Wodzisław i Rybnik korzystają z fotokodów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Po zainstalowaniu w telefonie komórkowym prostego programu, tzw. dekodera i zeskanowaniu fotokodu kamerą telefonu, na ekranie pojawiają się ściągnięte z mobilnych stron internetowych informacje o zabytkach, instytucjach kultury lub związanych z nimi wydarzeniach.

Fotokody - w zależności od zastosowania, które określa dekoder - mogą wywoływać praktycznie dowolną reakcję telefonu. Może to być nie tylko odesłanie na konkretną stronę w internecie, ale też np. rozpoczęcie określonego połączenia czy zapisanie kontaktu.

Przypominające kilkucentymetrowe kwadratowe mozaiki fotokody są częścią m.in. System Informacji Kulturalnej w Wodzisławiu Śląskim, który zaczął działać w listopadzie tego roku. Tablice, na których - prócz informacji - umieszczono właśnie fotokody stanęły tam obok kilkunastu zabytkowych obiektów.

Aplikację na telefon komórkowy, która umożliwia odczytanie kodów przez telefon, można np. ściągnąć SMS-em lub pobrać ze strony www.wodzislaw.mobi. Inna wodzisławska aplikacja na telefon to Przewodnik Aktywności Kulturalnej, dzięki któremu telefon staje się bazą danych o bieżących wydarzeniach lub lokalnych zabytkach.

W Rybniku fotokody zostaną przypisane punktom kulturalnym i wydarzeniom w ramach rozpoczętego jesienią projektu "Kultura.rybnik.eu".

Prócz tego system obejmie stronę internetową www.kultura.rybnik.eu, bezpłatny, comiesięczny drukowany informator kulturalny, 70 podświetlanych gablot informacyjnych wraz z wydrukiem plakatów prezentujących ofertę kulturalną, sieć elektronicznych nośników (ekrany LCD, ekran wielkoformatowy LED, punkty bluetooth, infokioski) oraz telefoniczną informację kulturalną.

Gotowy już wodzisławski System Informacji Kulturalnej, w ramach którego m.in. zainstalowano też osiem infokiosków i przygotowano portal www.kulturalnywodzislaw.pl, kosztował łącznie 812 tys. zł; 452 tys. zł to pozyskane przez miasto unijne dofinansowanie.

Rybnicki system będzie realizowany do pierwszej połowy 2012 r., jednak część jego elementów - wśród nich fotokody - będzie wykorzystywanych w kolejnych latach. Całkowita wartość projektu to blisko 1,93 mln zł, kwota unijnego dofinansowania to prawie 1,64 mln zł.

(red.)