Sobota, 4 kwietnia 2020

imieniny: Izydora, Wacława, Platona

RSS

PILNE

Wspomnieli żołnierzy Armii Krajowej z Ziemi Rybnickiej w Wiśle

17.02.2020 14:36 | 0 komentarzy | ska

W sobotę 15 lutego w Wiśle Małej odbyła się msza w intencji trzech działaczy AK z Ziemi Rybnickiej: Władysława Kuboszka, księdza Józefa Kanię oraz Franciszka Kanię. 

Wspomnieli żołnierzy Armii Krajowej z Ziemi Rybnickiej w Wiśle
Władysław Kuboszek fot. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wspomnieli żołnierzy Armii Krajowej z Ziemi Rybnickiej w Wiśle

W sobotę 15 lutego 2020 r. w Wiśle Małej została odprawiona uroczysta msza święta w intencji trzech żołnierzy Armii Krajowej zamordowanych przez Niemców w 1944 roku:

  •  porucznika Władysława Kuboszka organizatora konspiracji, komendanta obwodu rybnicko - wodzisławskiego Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej w latach 1940-1944, który dowodził ruchem oporu w okręgach  Racibórz, Koźle, Cieszyn, Pszczyna, Zaolzie
  •  księdza Józefa Kanię, kapelana Rybnickiego Inspektoratu Armii Krajowej
  •  plutonowego Franciszka Kanię, adiutanta porucznika Władysława Kuboszka

9 lutego 1944 roku porucznik Kuboszek i ksiądz Stanisław Kania zostali aresztowani w Zbytkowie koło Strumienia, zaś adiutant plutonowy Franciszek Stalmach został zastrzelony w czasie walki. Por. Władysława Kuboszka i księdza Józefa Kanię Niemcy umieścili  w bloku nr 11 w KL Auschwitz i po kilku miesiącach  przesłuchań zamordowali.

Władysław Kuboszek urodził się w 1912 r. w Wiśle Małej. Ukończył gimnazjum w Pszczynie. Na Uniwersytecie Poznańskim uzyskał tytuł magistra prawa. Do lipca 1939 roku pracował w Kopalni Wujek. Zmobilizowany latem 1939 r. i jako porucznik 4 Pułku Strzelców Podhalańskich walczył w kampanii wrześniowej. Po rozbiciu oddziałów pułku uniknął aresztowania. Zimą 1939 spotyka się z prawnikiem, porucznikiem Józefem Korolem organizującym na Górnym Śląsku struktury podziemne.  Od 1940 roku przebywał głównie na terenach Jastrzębia, Krzyżowic, Pawłowic, Szerokiej, Rybnika. Mając zaledwie 28 lat kierował rozległym inspektoratem Armii Krajowej,  który posiadał wywiad, zorganizował samoobronę, szkolenia wojskowe, wydawał pisma konspiracyjne "Zryw" oraz " Nad Odrą czuwa straż". Inspektorat AK drukował kartki żywnościowe, dokumenty dotyczące pracy oraz zwolnienia ze służby wojskowej. Od 1943 roku Inspektoratowi Rybnickiemu  podporządkował się oddział partyzancki Armii Krajowej w Brennej.

Por. Władysław Kuboszek unikał pobytu  w Wiśle Małej. Rodzina Kuboszków była przez Niemców represjonowana. W obozach koncentracyjnych więziono siostrę porucznika Jadwigę Herok (KL Ravensbruk), szwagra Ludwika Heroka (KL Dachau), szwagra Pawła Pustelnika ( KL Auschwitz). Aresztowano i przesłuchiwano także sąsiadów i znajomych z Wisły Małej.

Tekst: Jacek Pustelnik