Sobota, 20 kwietnia 2019

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Młodzi naukowcy z ZST

14.10.2016 10:09 | 0 komentarzy | red.

Robert Dorna oraz Szymon Pierchała – uczniowie trzeciej klasy technikum informatycznego w Zespole  Szkół Technicznych z Rybnika wzięli udział w finale Konkursu Naukowego E(x)plory!, który odbył się w dniach 05 – 07 października w Gdyni.

Młodzi naukowcy z ZST
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Konkurs jest organizowany od kilku lat przez Fundację Zaawansowanych Technologii. Po etapie regionalnym odbywającym się wiosną we Wrocławiu uczniowie ZST pojawili się w Pomorskim Parku Technologicznym, gdzie prezentowali swoją pracę pt.: „ Redukcja poziomu zanieczyszczeń niskoemisyjnych w oparciu o innowacyjne rozwiązanie software’owe”. Jest to innowacyjne i autorski rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest zmniejszenie emisji gazów do atmosfery a tym samym poprawa warunków życia  mieszkańców Rybnika. Opracowanie rozwiązanie może być także wykorzystane w wielu innych przypadkach.

Projekt Szymona i Roberta znalazł się wśród kilkudziesięciu prac naukowych uczniów i studentów z całej Polski. Po dwóch dniach konkursowych i nardzie jury, w skład którego wchodzą przede wszystkim wybitni naukowcy a także przedstawiciele najbardziej innowacyjnych firm poznaliśmy nagodzone osoby. W trakcie uroczystej gali projekt uczniów Zespołu Szkół Technicznych uzyskał wyróżnienie w postaci Nagrody Specjalnej Przewodniczącej Jury Prof. Barbary Liberdy.

Okazuje się, że talent i ogrom wykonanej  przez uczniów pracy został zauważony i doceniony przez komisję a także innych uczestników wydarzenia.  Finał w Gdyni daje Młodym Naukowcom szansę na skonfrontowanie swoich pomysłów z przedstawicielami świata nauki oraz zdobycie doświadczenia w prezentowaniu autorskich projektów naukowo-badawczych.

Szymonowi i Robertowi życzymy dalszych wspaniałych pomysłów i poszerzania swojej wiedzy. Opiekunami uczniów byli pan Tomasz Stadnicki i Sebastian Cyroń.