Poniedziałek, 27 września 2021

imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli

RSS

Powiat Raciborski będzie miał nową mapę ścieżek rowerowych

02.08.2021 15:25 | 4 komentarze | ma.w

Radny powiatowy Szymon Bolik i jego brat Tomasz stworzyli rowerowy przewodnik po ziemi raciborskiej. To ich wspólna inicjatywa. Mapa powstaje we współpracy ze starostwem. Włodarz powiatu Grzegorz Swoboda chce popularyzować miejscową turystykę rowerową i jest pod wrażeniem RowerON-u, akcji Wydawnictwa Nowiny.

Powiat Raciborski będzie miał nową mapę ścieżek rowerowych
Szymon Bolik radny powiatowy z PiS i Grzegorz Swoboda starosta raciborski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Mapy ścieżek rowerowych są przygotowywane i będą stanowić pewną bazę, która będzie rozwijana. Turystyka rowerowa w naszym powiecie bardzo się ożywiła między innymi dzięki akcji RowerOn - mówił starosta raciborski na jednej z ostatnich sesji w starostwie.

Jak wyjaśnił, przygotowywane mapy będą wykorzystywane lokalnie. - Planowane jest utworzenie Szlaku Zabytków Techniki Pogranicza. Na terenie powiatu znajduje się m.in. wiele młynów, muzeum dentystyczne, Zamek Piastowski w Raciborzu, muzeum kowalstwa. Na mapie, która miałaby powstać, docelowo można wskazać wszystkie ważne obiekty w powiecie. W kolejnym etapie zostanie ujęty Szlak św. Jakuba - przekazał radnym powiatowym G. Swoboda.

Ostatnia mapa rowerowa, jaką dysponują urzędnicy z Powiatu, pochodzi z 2011 r. Od tamtej pory powstało wiele nowych szlaków dla cyklistów (m.in. wskutek scalania gruntów w kolejnych gminach powiatu).

Bez szlaku to jak bez Unii

W promocję szlaku św. Jakuba angażuje się m.in. radny powiatowy Artur Wierzbicki. To on postulował nagłośnienie możliwości poruszania się takowym przez ziemię raciborską. Chciał wykorzystać w tym celu nową mapę. Radny Ryszard Frączek uznał, że wyłączenie Szlaku św. Jakuba z mapy tworzonej przez Powiat można porównać do wyłączenia Polski z Unii Europejskiej. - To jest zaszczyt, że przez Raciborszczyznę przechodzi ten szlak - stwierdził podczas obrad rady.

Mapa szykowana przez braci Bolików powstanie na bazie gry planszowej, której są autorami. Radny z Krowiarek chętnie przystał na umieszczenie Szlaku św. Jakuba w materiałach, które opracowywał z bratem. Był też otwarty na inne propozycje dotyczące map.

Jak poinformowano w starostwie, mapę muszą zweryfikować urzędnicy z gmin powiatu raciborskiego, zanim trafi do użytkowników. Zostanie wydana w formie elektronicznej i papierowej.

Bez pieniędzy Powiatu

- Nie chciałem zdradzać szczegółów tego projektu przed ukończeniem mapy. Ten projekt pokazuje, jak Powiat chce się otwierać na turystykę, czym się promować - zaznaczył w wystąpieniu przed radą starosta Grzegorz Swoboda.

Radny Szymon Bolik zaznaczył na sesji, że projekt z mapą nie jest finansowany ze środków Powiatu. - Mapa powstaje z inicjatywy mojej i mego otoczenia. Muszą być przestrzegane pewne granice z uwagi na ograniczone możliwości przy pracy nad tym materiałem. Nad tym projektem nie pracują jakieś zastępy grafików i informatyków - wyjaśnił radnym S. Bolik na sesji.

Starosta raciborski docenił zaangażowanie radnego Szymona Bolika i jego brata Tomasza w tworzenie mapy, w dodatku bez jakichkolwiek korzyści finansowych.