Wtorek, 21 września 2021

imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita

RSS

Lubisz jeździć na rowerze, grać w piłkę lub wspinać się, ale przeszkadza ci wada wzroku? Dowiedz się, jak dobrać odpowiednie soczewki do aktywności fizycznej

27.07.2021 07:00 | 0 komentarzy | OK

Nowe technologie stosowane w optyce sprawiły, że wada wzroku nie zmusza nas do rezygnacji z aktywności fizycznej. Odpowiednio dobrane soczewki okularowe pozwolą nam cieszyć się ćwiczeniami w plenerze, bez względu na to, czy jeździmy na rowerze, gramy w piłkę nożną czy uprawiamy wspinaczkę. Aby jednak dawały 100% ochrony i zapewniały doskonałe widzenie, muszą spełniać określone parametry.

Lubisz jeździć na rowerze, grać w piłkę lub wspinać się, ale przeszkadza ci wada wzroku? Dowiedz się, jak dobrać odpowiednie soczewki do aktywności fizycznej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Letnie miesiące sprzyjają aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. W związku z tym wielu użytkowników okularów zadaje sobie pytania – czy okulary nie będą przeszkadzały mi w uprawianiu sportu, czy nie ulegną uszkodzeniu i czy w ogóle będę mógł/mogła bez nich funkcjonować? Sport w zwykłych okularach jest niekomfortowy, a bez właściwej korekcji – niebezpieczny. Czy wada wzroku oznacza konieczność rezygnacji z aktywności fizycznej? Oczywiście, że nie! Obecnie dzięki nowoczesnym technologiom stosowanym w optyce, uprawianie sportu w okularach może być bezpieczne i komfortowe. – W okularach sportowych soczewki odpowiadają nie tylko za ostrość widzenia, ale i ochronę oczu w trakcie uprawiania sportu. Chronią przed wiatrem, kurzem, uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak uderzenie piłką czy łokciem rywala, refleksami świetlnymi i promieniowaniem UV. Ważne jest zatem z jakiego materiału zostały wykonane – radzi ekspert marki Hoya Agnieszka Szopa.

Wyraźne i komfortowe widzenie w okularach uzależnione jest od wielu czynników – począwszy od prawidłowej diagnozy wady wzroku, poprzez dobór odpowiednich soczewek okularowych, aż po wybór optymalnych uszlachetnień i materiałów, wpływających na komfort użytkowania okularów. Osobom, które mają wadę wzroku i lubią uprawiać sport nowoczesna optyka proponuje specjalistyczne rozwiązania.

Kiedy światło pada na gładką poziomą powierzchnię, wodę, śnieg, lód, mokrą nawierzchnię drogi lub przednią szybę samochodu pojawia się efekt olśnienia – odbicia światła, który zmienia postrzeganie kształtów, kolorów i pogarsza komfort widzenia. Ma to duże znaczenia podczas uprawiania sportów, dlatego okulary osoby aktywnej i uprawiającej sport powinny być wyposażone w filtry polaryzacyjne. Okulary z soczewkami polaryzacyjnymi są niezastąpione podczas uprawiania sportów zimowych i wodnych – chronią oczy przed światłem odbijającym się od śniegu lub powierzchni wody oraz szkodliwym promieniowaniem UV, jednocześnie zwiększając kontrast i komfort widzenia.