Niedziela, 1 sierpnia 2021

imieniny: Justyna, Nadii, Piotra

RSS

Turyści mogą wjeżdżać do Czech bez żadnych formalności, ale wątpliwości co do powrotu pozostały [AKTUALIZACJA]

07.06.2021 14:11 | 9 komentarzy | żet
Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 21:12

TEKST AKTUALIZOWANY

To co działa w jedną stronę, nie działa jeszcze w drugą stronę.

Turyści mogą wjeżdżać do Czech bez żadnych formalności, ale wątpliwości co do powrotu pozostały [AKTUALIZACJA]
Granica z naszymi południowymi sąsiadami jest już otwarta dla turystów. Jednak powrót do kraju może wciąż nastręczać trudności.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na 24 godziny bez ograniczeń, ale w jedną stronę

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o braku ograniczeń w podróżach do Czech (źródło: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/czechy). Ze strony usunięto też informacje dotyczące ograniczeń w powrocie do Polski.

Sprawa jednak nie jest oczywista. Okres obowiązywania Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii został przedłużony do 25 czerwca. Na rządowych stronach wciąż figurują informacje o konieczności odbycia kwarantanny po przyjeździe do Polski (chyba, że jesteśmy zaszczepieni przeciwko COVID-19 lub posiadamy negatywny wynik testu na koronawirusa). Takie zasady można wyczytać również m.in. na oficjalnej stronie internetowej Uni Europejskiej reopen.pl. To strona, która ostatni raz była aktualizowana 7 czerwca 2021 r. Informuje o tym również Główny Inspektorat Sanitarny (źródło).

O rozstrzygnięcie tej kwestii zwróciliśmy się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wkrótce wrócimy do sprawy.

Co z wyjazdami powyżej 24 godzin?

Wyjazdy w celach turystycznych powyżej 24 godzin są możliwe wyłącznie dla osób zaszczepionych lub posiadających negatywny test antygenowy lub PCR, wykonany przed wjazdem do Czech.

Przyjazd do Czech na okres powyżej 24 godzin wymaga: wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego (https://plf.uzis.cz/) i okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72h przed wjazdem lub antygenowego wykonanego do 24h przed wjazdem (https://www.mvcr.cz/imgDetail.aspx?docid=22314928). Osoby z uregulowanym pobytem na terytorium Czech powracające do tego kraju transportem indywidualnym nie mają obowiązku testowania się przed wjazdem, jednak muszą wykonać test PCR (antygenowy przy podróżach z krajów o średnim ryzyku zakażenia) do 5 dni od powrotu: https://koronavirus.mzcr.cz/en/list-of-countries-according-to-the-level-of-risk/

Wyjątkiem od powyższych zasad, tj. zwolnieniem z obowiązku wypełnienia formularza lokalizacyjnego i testowania na COVID 19, zostali objęci m. in.:

  • osoby podróżujące tranzytem przez Czechy do 12 h;
  • podróżujący do Czech na okres nieprzekraczający 24 h, także w celach turystycznych;
  • pracownicy transportu międzynarodowego (wzór formularza dla pracownika: https://www.mvcr.cz/clanek/vzory-potvrzeni-pro-vstup-na-uzemi-cr.aspx),
  • pracownicy transgraniczni (wzór formularza dla pendlera: https://www.mvcr.cz/clanek/vzory-potvrzeni-pro-vstup-na-uzemi-cr.aspx), uczniowie i studenci, którzy w celu wykonywania pracy lub nauki regularnie przekraczają przynajmniej raz w tygodniu granicę z państwem sąsiadującym;
  • dzieci do lat 5;
  • ozdrowieńcy (osoby, które przechorowały COVID-19, nie mają oznak zachorowania i posiadają przetłumaczone zaświadczenie od lekarza, o ile nie upłynęło więcej niż 90 dni od pierwszego pozytywnego testu PCR);
  • osoby zaszczepione na terytorium: Czech, Słowacji, Polski, Niemiec, Węgier lub Słowenii co najmniej pierwszą dawką, posiadające certyfikat potwierdzający szczepienie przeciwko COVID w tym kraju, o ile od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki upłynęło co najmniej 22 dni i nie więcej niż 3 miesiące.

źródło: gov.pl, oprac. żet