Piątek, 18 czerwca 2021

imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy

RSS

Wjazd do Czech: zmieniły się zasady. Są wątpliwości dotyczące turystyki

02.06.2021 14:10 | 0 komentarzy | art

Od 1 czerwca zmieniły się warunki wjazdu z Polski na terytorium Czech, co związane jest z tym, że od 31 maja nasz kraj został umieszczony przez Czechów na liście krajów o średnim ryzyku zakażenia COVID-19. Co ciekawe nieco inne informacje podaje w tej sprawie polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a inne Ambasada Czech w Polsce. 

Wjazd do Czech: zmieniły się zasady. Są wątpliwości dotyczące turystyki
Od 1 czerwca zmieniły się zasady wjazdu do Czech, ale nie zmieniły się zasady wjazdu z Czech do Polski. Dla turystów może to być problem.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Polska strona, na której publikowane są informacje rządowe gov.pl,  informuje, że wjazd na terytorium Czech do 24 godzin jest możliwy z powodów zdrowotnych, rodzinnych, urzędowych lub zawodowych (przy okazaniu dokumentu potwierdzającego cel przyjazdu), bez obowiązku wypełnienia formularza lokalizacyjnego i testowania na COVID 19. Z kolei wjazd w celach turystycznych dozwolony jest wyłącznie dla osób zaszczepionych lub posiadających negatywny test antygenowy lub PCR, wykonany przed wjazdem do Czech. 

Nieco inne informacje podaje ambasada Czech w Polsce. Jak czytamy w informacjach na temat warunków wstępu na terytorium Republiki Czeskiej w czasie epidemii Coronavirusa (od 1. 6. 2021 r.), w przypadku podróży na teren Czech do 24 godzin obywatele Polski i obywatele posiadacze Polskiej Karty Pobytu mogą podróżować do Czech bez ograniczeń (bez konieczności wypełniania formularza przyjazdu, bez testu na antygen/PCR, a także w celach turystycznych).

Różne stanowiska dotyczące turystyki

Jak widać, różnica dotyczy wjazdów w celach turystycznych. Strona polska informuje, że w takim przypadku trzeba mieć negatywny wynik testu lub być zaszczepionym. Czesi z kolei informują, że do 24 godzin można wjechać bez ograniczeń. 

- Myślę, że Czesi lepiej wiedzą, jakie u nich obowiązują przepisy. Jest jednak jedno małe "ale", które dotyczy powrotu z Czech do Polski. Zgodnie z obowiązującymi u nas wciąż przepisami, wracający do kraju muszą wykazać się testem na obecność koronawirusa, bądź zaświadczeniem o przechorowaniu COVID-19 nie dawniej niż pół roku temu, bądź zaświadczeniem o szczepieniu. Nie dotyczy to oczywiście osób podróżujących w celach zawodowych, zdrowotnych, urzędowych czy rodzinnych, czy w przypadku tranzytu. Ale osób podróżujących w celach turystycznych nawet do 24 godzin te przepisy wciąż obowiązują. Oznacza to, że wracając np. rowerem z wycieczki do Czech, strażnik graniczny może zażądać od nas zaświadczenia o zaszczepieniu,  o wykonanym teście, lub przechorowaniu. Jeśli go nie będziemy mieć, to skieruje nas na kwarantannę - mówi Bogdan Kasperek, dyrektor biura Stowarzyszenia Olza oraz sekretarz Euroregionu Śląsk Cieszyński, który doskonale orientuje się w sytuacji, panującej u naszych południowych sąsiadów. Jak dodaje, w tej sytuacji informacje z Polski, że w celach turystycznych do Czech na 24 godziny bez testów, szczepień bądź zaświadczeń nie można wjechać, są zasadne. Bo choć wedle czeskiego prawa wjechać można, to powrót, według prawa polskiego, wiązać się może z obowiązkiem kwarantanny. - Klasyczne niedomówienie na poziomie MSZ-ów obu państw, które miejmy nadzieję, wkrótce zostanie dograne. Być może już po weekendzie - mówi Kasperek. 

A co z podróżami powyżej 24 godzin?

Jak informuje Ambasada Czech w Polsce, obywatele czescy, członkowie ich rodzin, obywatele UE posiadający zaświadczenie o pobycie tymczasowym oraz obcokrajowcy posiadający zezwolenie na pobyt stały mają obowiązek przed wstępem do Republiki Czeskiej wypełnić formularz przyjazdu, zaś w przypadku podróży transportem publicznym posiadać test antygenowy lub PCR nie starszy niż 24 (antygenowy) i 72 godz. (PCR) łącznie z certyfikatem. Obowiązuje także noszenie masek FFP2 wszędzie poza mieszkaniem przez 14 dni od przyjazdu.

Obywatele czescy, członkowie ich rodzin, obywatele UE posiadający zaświadczenie o pobycie tymczasowym oraz obcokrajowcy posiadający zezwolenie na pobyt stały, którzy nie podróżują transportem publicznym, mają obowiązek do 5 dni od przyjazdu poddać się testowi antygenowemu lub PCR. Przed wstępem do Czech muszą wypełnić formularz przyjazdu. Do czasu otrzymania negatywnego wyniku testu konieczne jest pozostanie w izolacji. Obowiązuje także noszenie respiratora FFP2 wszędzie poza mieszkaniem przez 14 dni od przyjazdu.

W związku z tym, że Polska nie wydaje obecnie zaświadczenia o szczepieniu (tzw. „Świadectwo szczepień”), a jedynie elektroniczny kod QR, którego poza granicami Polski nie można zweryfikować, czeskie organy kontrolne będą tymczasowo akceptować zaświadczenie o przebytym zakażeniu COVID-19 lub szczepieniu przeciwko COVID-19 w Polsce w postaci Zaświadczenia lekarskiego o przebytym zakażeniu COVID-19 lub Zaświadczenia o szczepieniu przeciwko COVID-19 z pieczątką placówki medycznej i podpisem lekarza, na podstawie którego można odbyć podróż do Republiki Czeskiej. Wzór takiego zaświadczenia można znaleźć w następującym linsku //Koronavirus.mzcr .cz/vzory-narodnich-certifikatu/ w sekcji „Rzeczpospolita Polska” lub na końcu tego artykułu. Chodzi o rozwiązanie tymczasowe przed przystąpieniem RP do tzw. Digital Covid Certificate.

Co z zaszczepionymi?

Osoby, które otrzymały narodowy certyfikat o szczepieniu przeciwko COVID-19 wydany przez Republikę Czeską, Węgry, Niemcy, Polskę, Austrię, Słowację lub Słowenię, zaś od szczepienia upłynęło:

- w przypadku szczepienia wg schematu dwudawkowego zgodnie z danymi dot. tego preparatu leczniczego co najmniej 22 dni, jednak nie więcej niż 3 miesiące od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki

- w przypadku szczepienia wg schematu dwudawkowego zgodnie z danymi dot. tego preparatu leczniczego po przyjęciu drugiej dawki szczepionki nie więcej niż 9 miesięcy od podania pierwszej dawki szczepionki

- w przypadku szczepienia wg schematu jednodawkowego zgodnie z danymi dot. tego preparatu leczniczego co najmniej 22 dni, jednak nie więcej niż 9 miesiący od przyjęcia szczepionki

Osoby zaszczepione przed przyjazdem do Czech wypełniają tylko formularz przyjazdowy. Osoby te mają obowiązek certyfikat o poddaniu się szczepieniu przeciwko COVID-19 przedstawić podczas kontroli granicznej lub wewnątrzkrajowej.

Polskie informacje o zasadach wjazdu do Czech - kliknij

Czeskie informacje o zasadach wjazdu do Czech - kliknij