Poniedziałek, 14 czerwca 2021

imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana

RSS

Kiedy kursuje prom relacji Ciechowice-Grzegorzowice?

15.05.2021 19:00 | 1 komentarz | mad

To pytanie, które często zadają nie tylko mieszkańcy gmin: Nędza i Rudnik, czyli tych miejscowości, które ta przeprawa łączy, ale również rowerzyści z całego regionu, chcący skorzystać z możliwości przedostania się ze swoim jednośladem na drugą stronę.

Kiedy kursuje prom relacji Ciechowice-Grzegorzowice?
Przeprawa promowa od strony Grzegorzowic (gm. Rudnik)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gdzie sprawdzić, czy prom kursuje?

Sezon rowerowy się rozkręca, więc coraz więcej cyklistów wyjeżdża na ulice. Nierzadko na trasie wyprawy rowerowej pojawia się prom oraz ruiny mostu Ciechowice-Grzegorzowice. Problem pojawia się jednak w chwili, kiedy plany krzyżuje nieczynna przeprawa. Gdzie można sprawdzić, w jakie dni jest czynna?

Przeprawą zawiaduje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Tam zwróciliśmy się więc z prośbą o komentarz.

Ryszard Pacer, rzecznik prasowy ZDW w Katowicach przypomina, że aktualne informacje o godzinach kursowania promu znajdują się na stronie https://www.agalrybnik.pl/przeprawa-promowa.

– Strona jest aktualizowana. Są to informacje pochodzące bezpośrednio od operatora promu działającego na nasze zlecenie. Oczywiście komunikat o wstrzymaniu kursowania informuje, że prom nie pływa. Dzieje się tak wtedy, gdy jest zbyt mały lub zbyt duży poziom wody na Odrze, a także, gdy rzeką spływa kra. Takie sytuacje sprawiają, że prom nie może być bezpiecznie użytkowany – tłumaczy rzecznik Pacer.

Trwa projektowanie

Przypomnijmy, pojawiają się nadzieję, że w końcu dojdzie do oczekiwanego od lat połączenia na powrót dwóch gmin Raciborszczyzny. IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo z Wrocławia to firma, która wygrała przetarg ogłoszony przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach na zaprojektowanie nowego mostu. Firma z Wrocławia w partnerstwie z IDOM Consulting, Engineering, Architecture z Hiszpanii zadanie wykonuje za 2 mln 405 tys. zł (brutto). Przedmiotem tej inwestycji jest budowa mostu nad rzeką Odrą wraz z odcinkiem drogi łączącej ul. Młyńską w Grzegorzowicach z ul. Raciborską w Ciechowicach. W ramach zadania planowana jest również budowa rond, chodników, ścieżek rowerowych oraz dróg lokalnych, stanowiących dojazd do pól. Wykonanie projektu ma nastąpić do 15 grudnia 2021 r.

Ocalić od zapomnienia

Z drugiej zaś strony, działająca na terenie gminy Rudnik Fundacja Gniazdo (a wcześniej koło terenowe utworzone w ramach Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” z Bytomia) dąży, aby ruiny mostu Ciechowice – Grzegorzowice nie zostały zapomniane. Od strony gminy Rudnik doprowadzili do oczyszczenia oraz zawieszenia tam tablicy informującej o historii tego miejsca. Tematem zainteresowali również Łukasza Konarzewskiego, Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach, który wpisał obiekt do rejestru zabytków. W planach Fundacji jest utworzenie m.in. w tym miejscu platformy widokowej.


Czytaj również: