Czwartek, 17 czerwca 2021

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

150 cm dla roweru. Czy to dużo?

05.05.2021 18:19 | 4 komentarze | AgaKa

Przepisy ruchu drogowego mówią, że wyprzedzając samochodem rowerzystę należy to robić w odległości nie mniejszej niż 1m. W praktyce wiadomo jak jest - odległość ta czasem jest zdecydowanie mniejsza, co wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy rowerzysty. Stąd pomysł na akcję 150cm dla roweru.

150 cm dla roweru. Czy to dużo?
Im większy odstęp kierowcy od rowerzysty w trakcie manewru wyprzedzania, tym mniejsze zagrożenie i niepokój odczuwa rowerzysta
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O akcji

Celem akcji 150cm dla roweru jest poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach, zwiększenie komfortu rowerzystów oraz uświadomienie kierowcom jak ważna jest odległość od wyprzedzanych rowerzystów.

  • 62% rowerzystów nie czuje się bezpiecznie na ulicy
  • 89% rowerzystów obawia się na drogach niebezpiecznych zachowań ze strony kierowców
  • 59% rowerzystów skarży się na nadmierną prędkość wyprzedzających samochodów

Akcja nie jest skierowana przeciwko kierowcom. Pomysłodawcy kampanii chcą ich informować i zmienić ich stare przyzwyczajenia. Kampania 150cm dla roweru organizowana jest przez członków Stowarzyszenia Zdrowy Rower.

Przepisy a rzeczywistość

Zachowanie przy wyprzedzaniu reguluje 24. artykuł kodeksu drogowego:

Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

Tymczasem 150 centymetrów to zdaniem pomysłodawców akcji bezpieczny odstęp, jaki powinien zachować kierowca samochodu podczas manewru wyprzedzania rowerzysty. Dlaczego? Rowerzysta czuje się na trasie bezpieczniej, nie odczuwa tak dużego niepokoju czy lęku. Poza tym zdarza się, że rowerzysta, by uniknąć dziur w nawierzchni musi zjechać nieco bardziej na środek jezdni. Jego manewry czasem trudne są do przewidzenia (wystarczy wspomniana dziura w nawierzchni czy mocniejszy podmuch wiatru).

Jak rozpoznać dobrego kierowcę? Mamy na to taki sposób