Czwartek, 27 stycznia 2022

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące – powody i konsekwencje

14.01.2022 10:29 | 0 komentarzy | MK

Bez wątpienia ostatnie miesiące w Polsce stoją pod znakiem szeroko pojętych zmian w prawie. Co istotne, nie ominęło to również przepisów drogowych, w tym kar nakładanych na kierowców za wykroczenia. Naturalnie więc pojawiają się pytania, w jakich okolicznościach policjant może zatrzymać prawo jazdy na 3 miesiące i z czym dokładnie się to wiąże. Nie czekaj dłużej i dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze, już teraz!

Zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące – powody i konsekwencje
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
  1. Zatrzymanie prawa jazdy – powody.
  2. Co po zatrzymaniu prawa jazdy?
  3. Zatrzymane prawo jazdy a mandat i punkty karne.

Choć przepisy o ruchu drogowym już od kilku lat przewidują możliwość zatrzymania kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące, wielu z nich w dalszym ciągu nie zdaje sobie sprawy, w jakich okolicznościach może to nastąpić. Wpływ na tę sytuację mają też inne zmiany w prawie, np. niedawne zwiększenie taryfikatora mandatów. Jak więc wygląda zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące? Czy nawet uważny kierowca narażony jest na tę bolesną karę?

Zatrzymanie prawa jazdy – powody

Otóż, żeby doszło do zatrzymania prawa jazdy na 3 miesiące, muszą wystąpić konkretne okoliczności. Pamiętajmy, że nie każde wykroczenie będzie się z tym wiązało, ustawa prawa o ruchu drogowym dokładnie to określa. Tak więc kierowca straci prawo jazdy, gdy przekroczy prędkość w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h, przewozi liczbę pasażerów większa o 2 niż dopuszczalna (też nadbagaż) oraz gdy występują nieprawidłowości w rejestracji przebytej drogi tachografem (w przypadku przewoźników).

Co po zatrzymaniu prawa jazdy?

Każdy kierowca otrzyma pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy (co odbywa się elektronicznie). Na jego podstawie może jeszcze prowadzić, lecz nie dłużej niż 24 godziny od momentu ukarania. Co istotne, jeśli złamiemy zakaz w ciągu tych 3 miesięcy, kontrola skutkowała będzie zatrzymaniem prawa jazdy na kolejne 3 miesiące. Następna taka próba wiąże się z cofnięciem uprawnień, czyli koniecznością rozpoczęcia nowego kursu...

Zatrzymane prawo jazdy a mandat i punkty karne

Nie zapominajmy, że zabrane prawo jazdy to tylko część poniesionej kary. Za przekroczenie prędkości w chwili obecnej możemy się spodziewać punktów karnych, ale i bardzo wysokiego mandatu. Wpływ na to mają ostatnie zmiany, których celem jest zmniejszenie liczby niebezpiecznych zdarzeń na drogach. Dlatego też każdy kierowca powinien zachować szczególną uwagę, mając w pamięci nie tylko życie i zdrowie innych członków ruchu, ale i konsekwencje, jakie go spotkają w przypadku niestosowania się do przepisów.

Materiał zewnętrzny