Sobota, 6 marca 2021

imieniny: Jordana, Róży, Kolety

RSS

iPhone 11 - lepiej wzmocnić ekran szkłem hartowanym czy folią?

22.02.2021 15:09 | 0 komentarzy | MK

Czasy, kiedy naprawa uszkodzonego wyświetlacza była tania i można było ją przeprowadzić w niemal każdym komisie GSM, już dawno dobiegły końca. Coraz częściej takie naprawy mogą być wykonywane tylko w profesjonalnych, autoryzowanych serwisach, a ich koszt może znacznie przekraczać tysiąc złotych. Czy można zabezpieczyć telefon nieco taniej?

iPhone 11 - lepiej wzmocnić ekran szkłem hartowanym czy folią?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Apple iPhone 11 - zdaniem wielu, najbardziej kompletny telefon na rynku

Producent nie zdecydował się na matrycę typu OLED. Mamy tu 6,1-calowy ekran LCD, który został wykonany w technologii Liquid Retina. iPhone 11 pracuje w rozdzielczości 1792 x 828 pikseli, co przekuło się na bardzo ostry, wyraźny obraz.

Telefon jest napędzany przez zeszłoroczny procesor od Apple - układ A13 Bionic. W podstawowej wersji mamy 64 GB pamięci na dane i 4 GB RAM. Można kupić też iPhone’a 11 ze 128 i 256 GB na pliki użytkownika, a także skorzystać z dostępu do taniej chmury danych, jaką swoim klientom zapewnia producent.

iPhone 11 oferuje podwójny moduł aparatu głównego: 12 Mpix (f/2.4, szeroki kąt) i 12 Mpix moduł główny, który wspiera też 5-krotny zoom cyfrowy. Telefon wspiera standard DualSIM (nano-SIM, eSIM), a akumulator ma pojemność 3110 mAh.

Bezpieczeństwo ekranu ma znaczenie

Czasy, kiedy wyświetlacz odgrywał rolę drugorzędną odeszły do lamusa już ponad dekadę temu. Kiedyś użytkownik miał do swojej dyspozycji klasyczną, fizyczną klawiaturę i to dzięki niej wybierał numer telefonu, przyjmował lub odrzucał połączenia czy pisał wiadomości tekstowe.

Z biegiem czasu ekran nie tylko znacznie urósł, ale i przejął na siebie najważniejsze funkcje. Dziś niemal nikt nie jest już w stanie wyobrazić sobie powrotu do klasycznej, bezdotykowej, nawigacji po interfejsie. Sprawia to, że wyświetlacz nagle stał się absolutnie kluczowym modułem w nowoczesnym smartfonie, a jego ochrona urosła do rangi olbrzymiego wyzwania.

Mimo tego, że z roku na rok pojawiają się kolejne generacje smartfonów, które mają zaimplementowane najnowocześniejsze technologie ochrony ekranu, w tym Corning Gorilla Glass czy Asahi Dragontail, to wciąż nie można powiedzieć o tych standardach, że są w stanie zapewnić stuprocentowe bezpieczeństwo.

Zwiększ szanse, pamiętaj o kosztach

 Szacuje się, że koszt wymiany uszkodzonego wyświetlacza w iPhone 11 może przekroczyć wartość tysiąca złotych. Warto pamiętać też o tym, że przez cały ten czas, kiedy musimy odesłać urządzenie do serwisu, musimy na własną rękę zdobyć jego zamiennik, który pomoże w utrzymaniu łączności ze światem.

Folia ochronna i etui dla iPhone 11

Warto w tym miejscu zastanowić się nad tym, czy inwestycja w szkło hartowane lub folię zabezpieczającą nie jest lepszym pomysłem. Koszt zakupu nawet najlepszego szkła ochronnego do iPhone’a 11, jakie w swojej ofercie ma polska firma 3mk.pl zwykle nie przekracza stu złotych - https://sklep.3mk.pl/akcesoria-do-iphone-11. Folie są jeszcze tańsze.

Etui dla iPhone 11

Która z tych dwóch warstw jest lepszym wyborem? Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Można natomiast zgodnie z prawdą stwierdzić, że szkło zapewnia odporność na wyższym poziomie, który często osiąga dziewiąty poziom twardości w skali Mohsa.

Folia bywa bardziej problematyczna w montażu, a z racji tego, że jest to tworzywo cieńsze, bardziej elastyczne, zwykle taki poziom twardości jest dla niego nieosiągalny. Nie oznacza to jednak, że nie zatrzyma ono na przykład ziarenek piasku czy ostrych kantów kluczy przed uszkodzeniami ekranu. Wręcz przeciwnie. Końcowa decyzja o wyborze idealnej formy ochrony wyświetlacza powinna zależeć zwłaszcza od nas samych. Jeśli mamy tendencje do nagminnego uszkadzania ekranów, wybór jest oczywisty.

Materiał zewnętrzny