Czwartek, 3 grudnia 2020

imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza

RSS

Epidemia koronawirusa:

Tablica ogłoszeniowa w windzie - co na ten temat musi wiedzieć zarządca nieruchomości?

21.10.2020 21:58 | 0 komentarzy | MK

Windy stanowią przykład jednych z wielu urządzeń zainstalowanych w bloku, którymi musi się zająć zarządca nieruchomości. W kontekście wind pojawiło się w ostatnim czasie sporo zasad, o których nie każdy wie. Jedno z najmniej sprecyzowanych zagadnień dotyczy ogłoszeń w windach. Czy jest to legalne, a jeśli tak, to jakie warunki muszą zostać spełnione, aby ogłoszenie mogło się znaleźć w windzie? Poniżej kilka wskazówek, które będą przydatne dla każdego zarządcy nieruchomości!

Tablica ogłoszeniowa w windzie - co na ten temat musi wiedzieć zarządca nieruchomości?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
  1. Ogłoszenia w windzie - czy mają prawo się tam znaleźć?
  2. O czym musi wiedzieć zarządca nieruchomości Katowice?
  3. Bezpieczeństwo i zaufanie to waluta przyszłości

Ogłoszenia w windzie - czy mają prawo się tam znaleźć?

Wokół tego zagadnienia istnieje wiele niedopowiedzeń, dlatego warto raz na zawsze rozstrzygnąć tę kwestię, którą powinien znać każdy zarządca nieruchomości Katowice czy inne miasto - zasady są takie same: umieszczanie ogłoszeń w windzie jest jak najbardziej legalne. Stanowi to skuteczną formę promocji - podczas przemieszczania się windą wzrok z reguły sam śledzi pojawiające się tam informacje. Pojawienie się zatem tablicy ogłoszeniowej jest jak najbardziej słusznym posunięciem. Jakie wymagania powinny zostać spełnione w kontekście tego zagadnienia?

- UDT, czyli księga rewizyjna urządzenia powinna zawierać także decyzję w formie pisemnej o zamieszczeniu tablicy w kabinie winy,

- wykluczone są ostre krawędzie tablic, które mogłyby doprowadzić do uszkodzeń ubrań czy ciała pasażerów,

- grubość tablicy nie powinna przekraczać 20 mm,

- oświetlenie tablic nie jest wskazane,

- tablica ogłoszeniowe musi być zamontowana w taki sposób, aby nie powodować uszkodzenia ściany kabiny oraz uniemożliwiać opcję odpadnięcia.

O czym musi wiedzieć zarządca nieruchomości?

Montaż tablicy ogłoszeniowej opiera się w jakimś stopniu na zmianie konstrukcji windy. Jako że idea jej działania opiera się na podnoszeniu osób na duże wysokości - to sprawia, że podlegają wymagającym procedurom bezpieczeństwa.

Każda zmiana wnętrza kabiny jest tożsama z koniecznością przejęcia odpowiedzialności przez podmiot eksploatujący - producent przestaje wówczas odpowiadać za urządzenie. 

Optymalnym rozwiązaniem jest w tym przypadku skorzystanie z usług rozwiązania dostarczonego przez firmę zewnętrzną, która posiada odpowiednie certyfikaty. Taka firma przejmuje wówczas część odpowiedzialności za korzystanie z windy i bezpieczeństwo osób, które się nią przemieszczają.

Bezpieczeństwo i zaufanie to waluta przyszłości

Rzeczywistość zarządców nieruchomości pokazuje, że tablice montowane w kabinach często nie spełniają podstawowych wymagań - są grubsze niż wspomniane 20 mm, albo nie posiadają certyfikatów dotyczących materiałów. To z kolei zwiększa ryzyko związane z użytkowaniem urządzenia, dlatego pilotaż montażu takiej tablicy powinien przebiegać z odpowiednią troską.

 

 

Materiał zewnętrzny