Niedziela, 29 marca 2020

imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

RSS

PILNE

Jak działa AED?

26.03.2020 12:44 | 0 komentarzy | MK

Pojawienie się automatycznych defibrylatorów (AED) w miejscach publicznych znacząco wpłynęło na bezpieczeństwo pojawiających się w nich osób. Dlaczego te urządzenia są tak ważne? W jaki sposób działa AED i jak go używać?

Jak działa AED?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na czym polega i po co przeprowadzany jest zabieg defibrylacji?

Defibrylacja to jedna z najważniejszych procedur ratujących życie w sytuacjach, gdy dochodzi do zaburzenia lub zatrzymania pracy serca. Jak nietrudno się domyślić, są to stany bezpośredniego zagrożenia życia, a szybka i właściwa reakcja znacząco zwiększa szanse pacjenta na przeżycie. Zabieg defibrylacji prowadzi do chwilowego zatrzymania akcji mięśnia sercowego, a następnie podjęcia przez niego prawidłowej, spontanicznej aktywności. Wszystko to jest możliwe dzięki wykorzystaniu impulsu elektrycznego o odpowiednio dobranej mocy.

Czym jest AED?

Defibrylatory z zasady można podzielić na dwa rodzaje: kliniczne (tradycyjne), których używają lekarze oraz ratownicy medyczni, oraz automatyczny (AED), nadający się do wykorzystywania przez osoby nieposiadające przygotowania medycznego. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, by jego obsługa była, jak najprostsza i możliwie intuicyjna, dzięki czemu poradzi sobie z nią każdy.

Defibrylator LIFEPAK 1000 - dostępny w specjalistycznym sklepie https://sklep.centrumratownictwa.com/pl/c/Defibrylatory-AED/13

Gdzie można znaleźć AED i dlaczego te urządzenia są tak ważne?

Zabieg jest zdecydowanie skuteczniejszy, jeśli wykona się go możliwie jak najszybciej. Niestety statystyki są nieubłagane: od chwili nagłego zatrzymania krążenia krwi z każdą minutą szanse na przeżycie spadają o ok. 7-10%. Niezwłocznie przeprowadzona defibrylacja znacząco poprawia te rokowania – w takim wypadku wzrastają one z 5% aż do 70%. Tymczasem czas dojazdu karetki pogotowia na miejsce zdarzenia zwykle wynosi od kilku do kilkunastu minut. Właśnie dlatego od pewnego czasu zaczęto instalować urządzenia AED w miejscach publicznych, takich jak szkoły, zakłady pracy, pociągi, samoloty, dworce, lotniska, centra handlowe, restauracje, hotele, obiekty sportowe, plaże, parki rozrywki, muzea, centra miasta, a nawet duże osiedla.

Aby mieć pewność, że w razie potrzeby szybko znajdziemy najbliższy defibrylator, warto zainstalować na swoim telefonie jedną z aplikacji pomagających je zlokalizować, np. Ratownik KPP.

Jak działa AED?

AED jest wyposażony w dwie elektrody, na których można znaleźć ilustracje pokazujące właściwe miejsce ich przyklejenia. Po umieszczeniu ich na klatce piersiowej pacjenta sprzęt sam decyduje, czy należy przeprowadzić defibrylację oraz dobiera moc impulsu elektrycznego. Oprócz tego na bieżąco udziela komend głosowych i wizualnych, które przeprowadzają użytkownika przez cały proces reanimacji chorego. Należy pamiętać, że podczas zabiegu pacjent musi leżeć na twardym, suchym podłożu. Nie może w żaden sposób stykać się z elementami metalowymi lub wodą. Jeśli mamy do czynienia z dzieckiem,  możemy użyć tzw. trybu pediatrycznego (o ile nasz egzemplarz AED ma taką funkcję).

Kiedy należy użyć tego rodzaju sprzętu? Wskazaniem do zastosowania defibrylacji są najpoważniejsze zaburzenia rytmu serca, czyli migotanie komór oraz częstoskurcz komorowy bez tętna. W praktyce ich charakterystycznym objawem jest brak reakcji oraz zatrzymanie oddechu. Nie należy obawiać się, że użyjemy AED w sytuacji, która tego nie wymaga – sprzęt sam przeanalizuje parametry życiowe chorego i poinformuje nas o dalszych wskazaniach.

Materiał zewnętrzny