Czwartek, 21 stycznia 2021

imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

RSS

Epidemia koronawirusa:

Skarby Raciborszczyzny: Najcenniejsi są ci, którym się chce

13.03.2013 12:34 | 3 komentarze | red

Ruszamy z kolejną edycją konkursu Cudze chwalicie - swego nie znacie, czyli Skarby Raciborszczyzny.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kto się w maju urodzi, dobrze mu się powodzi – to przysłowie już od czterech lat dodaje nam skrzydeł podczas przygotowań do majowych pikników „Nowin Raciborskich”. W tym roku zapraszamy Państwa na raciborski rynek 19 maja – na tyle późno, by zachować bezpieczną odległość od „zimnej Zośki” i wystarczająco wcześnie, by nie przeszkadzać w przygotowaniach do Dnia Matki.

Zawsze staramy się, aby nasza zabawa była nie tylko przyjemna, ale i pożyteczna. Zbieraliśmy już pieniądze dla powodzian podczas gotowania wodzionki, wspominaliśmy księcia Mieszka i gotowaliśmy rekordowy bigos, szukaliśmy skarbów ziemi raciborskiej przy kawie i największym torcie w historii miasta. Tym razem będzie podobnie. W kolejnych numerach „Nowin Raciborskich” informować będziemy o szczegółach.

Majowy piknik jest zawsze zwieńczeniem akcji społecznej, którą zaczynamy dużo wcześniej. W tym roku kontynuujemy poszukiwanie Skarbów Raciborszczyzny. Kiedy rok temu, wspólnie z Państwem, szukaliśmy interesujących miejsc i zjawisk w naszym otoczeniu, często podpowiadano nam: najważniejszy skarb to ludzie, którzy patrzą poza czubek własnego nosa. Teraz wracamy do tej myśli. W tym roku naszymi bohaterami będą ludzie. Tacy, którym chce się coś robić społecznie,  których wysiłki i pasje przynoszą korzyści współmieszkańcom i otoczeniu, którzy zakładają formalne i nieformalne organizacje, aby wspólnym wysiłkiem osiągnąć więcej. Chcemy pokazać (czasem na przekór narzekaniom), że nie jest tak źle z naszą pozazawodową aktywnością, że bardzo wielu wartościowych ludzi żyje i działa wśród nas, choć nie zawsze o tym wiemy. Znów dla ułatwienia i porządku będą kategorie przez nas ustalone, ale oczekujemy także na Państwa opinie i propozycje. Następnie, jak to w plebiscycie, na zgłoszone propozycje będzie można głosować, a zwycięzców ujawnimy uroczyście 19 maja. Nie chcemy konkurować z już istniejącymi, licznymi konkursami i plebiscytami nagradzającymi konkretne osoby, dlatego w naszej akcji skupiamy się na mniej lub bardziej zorganizowanych formach działania. Dlatego prosimy o zgłaszanie propozycji w następujących kategoriach:

1. Świat kobiet (np. koła gospodyń wiejskich)

2. Zastępy Świętego Floriana (ochotnicze straże pożarne)

3. Ze sportem przez życie (np. ludowe zespoły sportowe)

4. Muzyka łączy pokolenia (np. chóry, orkiestry)

5. Społecznie dla Raciborszczyzny (np. organizacje pożytku publicznego).

Szczegółowy harmonogram działań, terminy zgłaszania kandydatów, zasady głosowania podamy osobno. Zapraszam do miłej i pożytecznej zabawy!

Arkadiusz Gruchot