Niedziela, 19 września 2021

imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

RSS

Historyczne centrum Raciborza ma zmienić się w park kulturowy. Weź udział w warsztatach i zgłoś swoje uwagi do tego, jak powinna wyglądać raciborska starówka

15.09.2021 12:28 | 1 komentarz | żet

Warsztaty dla mieszkańców odbędą się w czwartek 23 września w sali koncertowej raciborskiego muzeum. Początek o godz. 17.00.

Historyczne centrum Raciborza ma zmienić się w park kulturowy. Weź udział w warsztatach i zgłoś swoje uwagi do tego, jak powinna wyglądać raciborska starówka
Wiceprezydent Dawid Wacławczyk uważa, że rynek jest wspólnym dobrem Raciborza i przy jego zagospodarowaniu należy wyważyć interesy mieszkańców i przedsiębiorców.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Poprzez interdyscyplinarne warsztaty chcemy zarazić mieszkańców miłością do starego miasta, wspólnie wydobyć to co najbardziej cenne i warte ochrony w historycznym centrum Raciborza. Spotkanie ma wzmocnić dialog samorządu i mieszkańców na temat wspólnotowej partycypacji w planowanym utworzeniu w centrum Raciborza parku kulturowego. Warsztat poprowadzą specjalistki z Instytutu Myśli Polskiej Wojciecha Korfantego: Irena Kontny oraz dr n. hum. Małgorzata Tkacz-Janik - informuje magistrat.

W grudniu 2019 r. Miasto Racibórz przystąpiło do prac nad utworzeniem parku kulturowego. Główny cel tych działań to uporządkowanie estetyki i ładu przestrzennego na raciborskiej starówce. Prace zawieszono w czasie pandemii, ale wrócono do nich w 2021 roku. W urzędzie zorganizowano spotkanie z przedsiębiorcami, którzy prowadzą swoje biznesy w centrum miasta. Utworzenie parku kulturowego w centrum Raciborza dotyczy ich bezpośrednio - oznacza m.in. wprowadzenie zmian w wyglądzie szyldów reklamowych oraz witryn.

Obecnie zespół ds. utworzenia parku kulturowego w Raciborzu uzgadnia treść uchwały o parku kulturowym z Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Projekt uchwały ma zostać poddany pod głosowanie Rady Miasta Racibórz w grudniu 2021 r.


Zobacz również: