Niedziela, 1 sierpnia 2021

imieniny: Justyna, Nadii, Piotra

RSS

Za ponad 8 mln złotych powstaną chodniki w Rudzie Kozielskiej i Kolonii Renerowskiej. To inwestycje, o których mówi się od lat

22.07.2021 07:00 | 0 komentarzy | mad

Zadania będą finansowane z budżetu Kuźni Raciborskiej i marszałkowskiego. - Planowany termin realizacji zadań to lata 2021-2024 - wyjaśniają w gminie.

Za ponad 8 mln złotych powstaną chodniki w Rudzie Kozielskiej i Kolonii Renerowskiej. To inwestycje, o których mówi się od lat
Przy DW 919 i DW 425 powstaną chodniki dla pieszych. To przełomowa inwestycja, jeśli chodzi o tę część gminy Kuźnia Raciborska, bo mówi się o tym od lat.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Będzie bezpieczniej

O chodnikach dla pieszych w Rudzie Kozielskiej (ul. Raciborska) i Kolonii Renerowskiej (przysiółek wsi Rudy) na łamach naszych mediów pisaliśmy nie raz. Po latach oczekiwań okazuje się, że mieszkańcy tych dwóch kuźniańskich miejscowości doczekają się realizacji inwestycji, która z pewnością zwiększy bezpieczeństwo. Wszak to tereny zlokalizowane przy ruchliwych drogach wojewódzkich – nr 425 i 919.

Inwestycja będzie realizowana ze środków Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej i marszałkowskiego. W przypadku tego drugiego budżetu w ramach nowego programu WID 2021+ obejmującego zadania na drogach wojewódzkich. - Program WID 2021+ zakłada budowę skrzyżowań, ciągów pieszo-rowerowych, sygnalizacji świetlnych czy zatok autobusowych. Czyli wszystkich niezbędnych elementów infrastruktury drogowej, poprawiających komfort i bezpieczeństwo dla kierowców oraz pieszych. Projekty będą współfinansowane przez gminy i województwo. Niemniej te gminy i powiaty, które będą miały problem z zabezpieczeniem technicznym, koniecznym do realizacji zadań, mogą otrzymać tutaj pomoc Zarządu Dróg Wojewódzkich. Myślę, że jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla obu stron – podkreślał w chwili ogłoszenia naboru marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

Jaki podział środków?

O tym, że kuźniańskie inwestycje otrzymały wsparcie, świadczy akceptacja przez Zarząd Województwa Śląskiego zadań zgłoszonych w ramach programu. Podano też listę rankingową: zadania wybrane do realizacji.

Pierwszą wskazaną tam inwestycją na terenie gminy Kuźnia Raciborska jest rozbudowa drogi wojewódzkiej polegająca na budowie chodnika wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 919 w m. Rudy (1640 m). Szacowany koszt zadania to 6,2 mln złotych. Podział przedstawiono na dwa lata. W 2023 roku samorząd ma wydatkować 620 tys. zł, zaś w roku następnym gmina i województwo mają wyłożyć po 2,790 mln zł.

Drugą inwestycją jest rozbudowa drogi wojewódzkiej polegająca na budowie chodnika wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 425 w miejscowości Ruda Kozielska (890 m). Koszt zadania to 2,2 mln zł. Podział ma obejmować lata 2022 i 2023. W pierwszym etapie samorząd ma wyłożyć 220 tys. złotych, w drugim z obu budżetów ma popłynąć 990 tys. złotych.

- Planowany termin realizacji zadań to lata 2021-2024. W tym miejscu chcieliśmy bardzo serdecznie podziękować za zaangażowanie pani zastępcy burmistrza Sylwii Brzeickiej-Tesarczyk oraz radnemu Enestowi Drazikowi, dzięki którym zadania te znalazły się na liście zadań zgłoszonych do programu. Dodatkowo chcieliśmy podziękować całej lokalnej społeczności sołectwa Ruda Kozielska, a przede wszystkim członkom Rady Sołeckiej i Stowarzyszeniu „KOZIO” - napisano na gminnej stronie internetowej.

(mad)


Czytaj również: