Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

PiS pyta starostę o sprawę Wacławczyka: czy doszło do ominięcia prawa?

23.02.2021 23:24 | 6 komentarzy | ma.w

Radni powiatowi, do niedawna koledzy klubowi Dawida Wacławczyka, z którymi obecny wiceprezydent Raciborza zasiadał w samorządzie, podjęli "śledztwo" w sprawie opracowania o połączeniu Zamku z Muzeum. Pytają starostę Grzegorza Swobodę m.in. czy doszło do ominięcia prawa? Temat stanął na lutowej sesji w starostwie.

PiS pyta starostę o sprawę Wacławczyka: czy doszło do ominięcia prawa?
Lutowa sesja rady powiatu znów odbyła się w trybie zdalnym
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tomasz Kusy szef klubu radnych PiS w radzie powiatu odczytał na posiedzeniu interpelację, skierowaną do starosty Powiatu Raciborskiego Grzegorza Swobody. Podkreślił, że do jej napisania zainspirowały radnych: doniesienia medialne, osobiste zapytania mieszkańców oraz inne niepokojącymi sygnałami docierające m.in. do radnych z klubu. Radnych zainteresował powód i okoliczności sporządzenia opracowań o połączeniu Zamku z Muzeum.

Przypomnijmy, że na forum samorządowym od kilku tygodniu radnych zajmuje sprawa skopiowania przez wiceprezydenta Raciborza Dawida Wacławczyka treści z opracowania należącego do Powiatu Raciborskiego. Radni miejscy i zarząd powiatu zdecydowali się powiadomić prokuraturę o podejrzeniu możliwości popełnienia przestępstwa - naruszenia praw autorskich.

Członkowie klubu PiS w radzie powiatu wrócili do przyczyn powstania dokumentów, którymi zajmowali się dotąd samorządowcy. Zadali staroście następujące pytania:

  • 1. Kto i w jakim trybie zamówił dokument pod nazwą „​Zamek Piastowski i Muzeum w Raciborzu jako podstawowa baza przychodowa lokalnego produktu turystycznego ziemi raciborskiej​”?
  • 2. Czy prawdą jest, że zamówienie wspomnianego dokumentu było omawiane na Zarządzie Powiatu?
  • 3. Czy prawdą jest, że pan jako starosta wiedział, że pan Dawid Wacławczyk przygotowuje drugą część tego opracowania na zlecenie miasta?
  • 4. Czy prawdą jest, że zlecenie ówczesnemu radnemu części opracowania przez Miasto, a nie przez powiat, miało na celu ominięcie prawa, tj. artykułu 23 p. 5 ustawy o samorządzie powiatowym, który mówi „​Zarząd powiatu lub starosta nie może powierzyć radnemu powiatu, w którym radny uzyskał mandat, wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej”​ ?
  • 5. W jakim celu zamówiono i wydatkowano środki publiczne, skoro w żaden sposób nie wykorzystano tego dokumentu przez zarząd powiatu?
  • 6. Jeżeli zarząd powiatu uznał, że koncepcja nie jest zgodna z jego oczekiwaniami, to kto ponosi odpowiedzialność za niewłaściwe przygotowanie dokumentu i czy podjęto jakieś działania zmierzające do naprawienia tego stanu rzeczy?
  • 7. Czy jest prawdą, że prowadzi pan rozmowy z prywatnym przedsiębiorcą na temat zagospodarowania części zamku (budynku słodowni) na cele komercyjne? Jaki charakter mają wspomniane rozmowy i czy odbywają się za wiedzą całego zarządu.
  • 8. Czy rezygnacja z realizacji zamówionej koncepcji ma związek z tym faktem?
  • 9. Jaki charakter mają pańskie wizyty w lokalu gastronomicznym prowadzonym przez wspomnianego przedsiębiorcę (np. ta w dniu 30 czerwca ubiegłego roku - w dniu otrzymania absolutorium przez zarząd) i kto uczestniczy w tych wizytach opłacanych z budżetu powiatu?

Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości oczekuje pisemnego stanowiska starosty raciborskiego w ciągu dwóch tygodni od sesji, która odbyła się 23 lutego. Włodarz powiatu, który słynie z szybkiej reakcji na uwagi kierowane pod jego adresem na posiedzeniach rady, tym razem nie odniósł się wcale do wystąpienia Tomasza Kusego.Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Tomasz Kusy

Tomasz Kusy

Radny powiatowy, szef komisji rewizyjnej i klubu PiS