Wtorek, 1 grudnia 2020

imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza

RSS

Epidemia na Śląsku:

Na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu odnaleziono szczątki ofiar komunizmu

21.11.2020 13:00 | 3 komentarze | żet

Specjaliści spodziewali się, że w pierwszym etapie prac odnajdą szczątki 9 osób.

Na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu odnaleziono szczątki ofiar komunizmu
Odnalezione szczątki zostaną poddane badaniom genetycznym, które pozwolą zweryfikować tożsamość zmarłych osób.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, w dniach 2-13 listopada na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadzili prace poszukiwawcze. Celem badań było odnalezienie szczątków ofiar komunizmu, straconych i zmarłych w raciborskim więzieniu w latach 1947–1952.

W pierwszym etapie poszukiwań skupiono się na odnalezieniu szczątków 9 ofiar i cel ten prawdopodobnie udało się osiągnąć. - Kontekst archeologiczny i analiza antropologiczna wykazały, że mogą to być zmarli w latach 1949–1952 w raciborskim więzieniu poszukiwani. Szczątki zostaną poddane dalszym badaniom, w tym próbie identyfikacji genetycznej - informuje Adam Kondracki, główny specjalista wieloosobowego stanowiska ds. poszukiwań i identyfikacji IPN w Katowicach.

Co więcej, w jednej z jam grobowych znaleziono szczątki dwóch osób pogrzebanych w tym samym dniu. - Cechy antropologiczne obu osób były podobne. Zdecydowaliśmy się podjąć szczątki obu osób, aby mieć pewność, że nie zostawiliśmy poszukiwanego. W przypadku negatywnych badań genetycznych, zapewnimy tej osobie godny pochówek - dodaje A. Kondracki.

Wspomniane 9 ofiar komunistycznego terroru, których szczątki prawdopodobnie udało się odnaleźć to: kpr. Ryszard Chrzanowski ps. „Kos” (żołnierz ZWZ-AK), Józef Jankowski ps. „Płaza” (żołnierz Błękitnej Armii gen. Hallera, uczestnik wojny o niepodległość w latach 1919-1920, od 1942 r. w Armii Krajowej, następnie w komórce WiN), Wacław Laskowski ps. „Wielki” (w latach 1948-1951 razem z rodzeństwem wielokrotnie udzielał pomocy st. sierż. Mieczysławowi Dziemieszkiewiczowi – sławnemu „Rojowi” – i jego żołnierzom), Tomasz Piątek (członek Batalionów Chłopskich, w latach 1948-1949 udzielał pomocy członkom nielegalnej organizacji „Legion Czarnego Lwa”), Antoni Kieloch (współpracownik oddziału partyzanckiego Stanisława Serafina „Śmiałego”, którego osobiście i jego żołnierzy kilka razy w 1949 r. nocował i żywił), Władysław Boroń (żołnierz 1 Pułku Artylerii Górskiej (odznaczony Krzyżem Walecznych), w czasie okupacji członek podziemia narodowego, Jan Kwak (ukrywał na polecenie Podziemia Niepodległościowego broń i amunicję partyzancką z czasów okupacji, Rudolf Korzyniec (w 1949 r. członek organizacji młodzieżowej „Wolna Reakcja Narodowa”), Stanisław Chmielewski (aresztowany za czynny opór wobec przymusowej kolektywizacji wsi).

Kolejny etap prac poszukiwawczych zaplanowano na przyszły rok.

źródło: IPN, oprac. żet