Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Duda czy Trzaskowski? Zapraszamy na debatę w piątek do „Strzechy”

08.07.2020 07:00 | 65 komentarzy | żet, ma.w

Choć przed drugą turą wyborów prezydenckich nie udało się doprowadzić do debaty Andrzeja Dudy oraz Rafała Trzaskowskiego, to w Raciborzu zostanie zorganizowana debata osób reprezentujących obozy polityczne obu kandydatów.

Duda czy Trzaskowski? Zapraszamy na debatę w piątek do „Strzechy”
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W raciborskiej „Strzesze” dwie wizje Polski przedstawią dr hab. Andrzej Zybertowicz (doradca Andrzeja Dudy) oraz dr hab. Marek Migalski (politolog, kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Senatu). Hasłem towarzyszącym debacie jest „Racibórz w sporze o Polskę. Duda czy Trzaskowski?”.

Inicjatywa zorganizowania debaty wyszła od prezydenta miasta Dariusza Polowego, który z Markiem Migalskim zna się od lat wczesnej młodości, jeszcze z lat 80. XX wieku i środowiska antykomunistycznej opozycji. Ściągnięcie do Raciborza prof. Andrzeja Zybertowicza to efekt znajomości, które D. Polowy nawiązał w Warszawie będąc włodarzem miasta.

Debata Andrzeja Zybertowicza oraz Marka Migalskiego zostanie zorganizowana w piątek 10 lipca w Domu Kultury „Strzecha”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00 i potrwa około dwóch godzin. Będzie ono miało charakter otwarty, ale z zachowaniem obowiązujących aktualnie obostrzeń sanitarnych (maksymalnie 100 widzów, którzy będą mogli zająć co drugie miejsce w sali widowiskowej). „Nowiny Raciborskie” zostały zaproszone do współorganizacji wydarzenia. Relację internetową będzie można zobaczyć m.in. w naszym portalu – www.nowiny.pl.

W programie debaty przewidziano pytania dziennikarzy do Andrzeja Zybertowicza i Marka Migalskiego, pytania wzajemne uczestników, a także pytania od publiczności – tej zgromadzonej w „Strzesze” oraz przed ekranami komputerów i smartfonów.

Debatę na scenie domu kultury poprowadzą: redaktor naczelny „Nowin Raciborskich” Mariusz Weidner oraz redaktor naczelny Naszego Raciborza Grzegorz Wawoczny. W poniedziałek 6 lipca odbyło się w magistracie spotkanie organizacyjne przed debatą. Za jej przeprowadzenie odpowiadają w magistracie naczelnik wydziału informacji i promocji Marcin Wojnarowski oraz rzeczniczka urzędu Lucyna Siwek.

Wydarzenie będzie okazją do poznania dwóch wizji Polski, reprezentowanych przez obóz Zjednoczonej Prawicy oraz środowiska sympatyków opozycji do obecnych władz.

(ż)


Andrzej Zybertowicz jest socjologiem i publicystą, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych oraz profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2007 r. był doradcą premiera Jarosława Kaczyńskiego ds. bezpieczeństwa. W latach 2008 – 2010 był doradcą społecznym prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Od 2015 r. jest doradcą prezydenta Andrzeja Dudy (fot. Krzysztof Sitkowski KPRP).


Marek Migalski pochodzi z Raciborza. Jest politologiem, doktorem habilitowanym nauk społecznych. W 2009 r. z powodzeniem kandydował do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rok później został wykluczony z delegacji PiS w PE. Współtworzył partie Polska Jest Najważniejsza oraz Polska Razem. W 2014 r. bez powodzenia starał się o reelekcję do PE. W 2019 r. był kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach do senatu. Na zdjęciu w redakcji Nowin, podczas rozmowy o książce „1989. Barwy zamienne” swego autorstwa


Ludzie:

Andrzej Zybertowicz

Andrzej Zybertowicz

socjolog, publicysta, doradca prezydenta Andrzeja Dudy

Marek Migalski

Marek Migalski

politolog, wykładowca akademicki, komentator polityczny