środa, 30 września 2020

imieniny: Honoriusza, Wery, Hieronima

RSS

14 września w Syryni…będzie się działo

10.09.2019 09:40 | 0 komentarzy | MP

14 września w Syryni, w hołdzie bohaterom i ofiarom powstań śląskich, odbędzie się spektakl muzyczno-teatralny pt. „Trzy krople krwi”. Impulsem do powstania utworu stało się poświęcenie roku 2019 przez Sejm RP pamięci powstań śląskich.

14 września w Syryni…będzie się działo
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Twórcy zmierzyli się z ogromnym wyzwaniem, jakim jest ukazanie trzech krwawych tragedii społecznych na Górnym Śląsku na początku XX wieku, kiedy to w atmosferze niepokojów politycznych po I wojnie światowej Rzeczpospolita Polska kształtowała swój kształt narodowy i geopolityczny po długich latach zaborów.

Mając świadomość, że tematyka jest tak obszerna, że mogłaby być kanwą do wielu utworów z wszystkich gatunków literackich i scenicznych, autorzy chcą w krótki, sfabularyzowany sposób przekazać przyczyny i skutki niezadowolenia ludu śląskiego. Jak czytamy w opisie spektaklu, jego bohaterami są nie tylko główne postacie z ówczesnego świata polityki, lecz prości ludzie, którzy pod wpływem zaistniałych konfliktów muszą kłaść swoje życie na wadze wolności. Ze spokojnych pracowników przemieniają się w wojowników o spokój w domu, w rodzinie, w Ojczyźnie. Akcja przepojona jest pierwiastkami rdzennej kultury śląskiej, motywami folkloru w formie słownej, muzycznej i tanecznej. Poszczególne pieśni przedzielone są interludiami muzycznymi i słownymi.

Całość akcji spowita będzie atmosferą liryczną, nieco baśniową.

Wykonawcy zaproszeni do uczestnictwa w tym dziele to doświadczeni i cenieni na Śląsku artyści, na co dzień współpracujący z Teatrami oraz Akademią Muzyczną w Katowicach, pedagodzy szkół muzycznych. Autorem libretta jest Jan Drechsler, muzyki i aranżacji Klaudiusz Jania, a producentem i realizatorem spektaklu jest Marek Klementowski. Patronat nad wydarzeniem objął wiceminister energii Adam Gawęda.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć wiele atrakcji (m.in. występy grup rekonstrukcyjnych, pokazy broni, zajęcia dla dzieci). Spektakl odbędzie się w Hali Sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Syrynii, o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

W tym samym dniu i miejscu, ale od godziny 12.00 do 16.00 odbędą się ciekawe zajęcia dla dzieci, w tym animacje i konkursy wiedzy o powstaniach śląskich z atrakcyjnymi nagrodami. Organizatorzy zaplanowali m.in. fotosesję z rekwizytami wojskowymi, konkurs na najlepszą budowlę z klocków projektowych, warsztaty-pierwsza pomoc dla powstańca oraz warsztaty modelowania balonów.