Piątek, 21 stycznia 2022

imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

RSS

Seniorzy poznają przepis na zdrowy kręgosłup

07.05.2019 08:57 | 1 komentarz | żet

Na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Raciborzu rozpoczął się cykl finansowanych przez Urząd Miasta Racibórz spotkań poświęconych tematyce leczenia oraz profilaktyki schorzeń kręgosłupa.

Seniorzy poznają przepis na zdrowy kręgosłup
Fizjoterapeuta Mirosław Bąk podczas prelekcji na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Raciborzu. Na zdjęciu prezentuje pozycję PIVOT służącą leczeniu oraz profilaktyce dyskopatii
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Bóle kręgosłupa to dziś duży problem społeczny. Praca nad uśmierzeniem bólu oraz wyeliminowaniem jego przyczyny to chleb powszedni fizjoterapeuty Mirosława Bąka. Jeszcze w kwietniu spotkał się on ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Raciborzu. - Pomiędzy ćwiczeniami rehabilitacyjnymi a profilaktycznymi praktycznie nie ma różnicy - powiedział. Zalecił wykonywanie prezentowanych ćwiczeń wszystkim seniorom, a także... młodszym osobom, gdyż granica wieku osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa obniża się coraz bardziej. Wszystko przez siedzący tryb życia.- Trzeba wiedzieć, jak prawidłowo siedzieć, jak prawidłowo chodzić, jak prawidłowo stać w autobusie - powiedział M. Bąk podczas spotkania inicjującego cykl finansowanych przez Gminę Racibórz prelekcji.

Następnie Mirosław Bąk omówił najczęstsze przyczyny chorób kręgosłupa rozpoczynając od dyskopatii. Zaliczył do nich m.in. zniesienie lordozy lędźwiowej (lordoza to fizjologiczne, a więc naturalne dla organizmu wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną) oraz przodopochylenie organizmu wynikające z siedzącego trybu życia. Zdaniem M. Bąka lepiej oglądać telewizję w pozycji leżącej niż siedzącej.

Zapobieganiu oraz leczeniu dyskopatii - czyli nieprawidłowemu przesunięciu jądra miażdżystego, powodującego ucisk oraz drażnienie korzeni rdzeniowych czy rdzenia kręgowego - służy tzw. pozycja PIVOT. Polega ona na podłożeniu pod brzuch poduszki (lub poduszek, jeśli jest taka potrzeba, miarą jest uczucie ulgi od bólu kręgosłupa) i leżeniu przez dwadzieścia minut. Następnie należy kilkakrotnie unieść się na rękach, prostując łokcie. Ćwiczenie należy wykonywać co cztery godziny przez dwadzieścia minut.

Kolejne spotkanie jutro (8.05.2019 r.) o godz. 16.00 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu (sala 217). Wykład będzie dotyczył zagadnienia stabilizacji mięśniowej jako profilaktyki bólów kręgosłupa.