środa, 26 lutego 2020

imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

RSS

Pluskwiak zaatakował Racibórz. Urząd apeluje o zwalczanie owada

14.03.2019 08:57 | 1 komentarz | ż

Jeśli nie przystąpimy do likwidacji skupisk owadów, latem pluskwiaki będą wlatywać do naszych mieszkań.

Pluskwiak zaatakował Racibórz. Urząd apeluje o zwalczanie owada
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W związku z masowym pojawieniem się pluskwiaka na pniach drzew, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Racibórz informuje, że owad został zidentyfikowany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach i należy do gatunku Oxycarenus lavaterae.

- Na wiosnę owady składają jaja w zagłębieniach kory, a latem przelatują na wyższe partie drzew, gdzie powodują uszkodzenia liści. Ze względu na fakt, że szkodnik ten występuje w bardzo dużych ilościach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie masowo wlatywał do mieszkań, dlatego prosimy o podjęcie działań w kierunku jego zwalczania - czytamy na stronie internetowej urzędu miasta.

Obecnie nie ma zarejestrowanych środków przeznaczonych do likwidacji tego szkodnika. Owady zimując tworzą skupiska na pniach i konarach drzew głównie lip. Zgodnie ze wskazaniami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, zaleca się mechaniczną likwidację skupisk owadów w okresie zimowym i wczesno-wiosennym, które te tworzą gromadząc się na pniach drzew, np. przez ręczne zbieranie owadów lub stosowanie odkurzaczy przemysłowych.

źródło: UM Racibórz, oprac. ż