Poniedziałek, 21 października 2019

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Nadleśnictwo Rudy po huraganie. Leśnicy muszą uprzątnąć 300 000 kubików drewna

10.07.2017 11:13 | 0 komentarzy | ż

Leśnicy oszacowali masę drewna do uprzątnięcia na około 300 tys. m3, co w normalnych warunkach stanowi wielkość rocznego pozyskania drewna dla 3-4 nadleśnictw z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Nadleśnictwo Rudy po huraganie. Leśnicy muszą uprzątnąć 300 000 kubików drewna
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

7 lipca 2017 roku około godziny 18.30 nad Nadleśnictwem Rudy Raciborskie przeszedł gwałtowny front atmosferyczny, któremu towarzyszyła trąba powietrzna. Uszkodzeniu uległo około 1500 ha lasu, z czego około 800 ha zostało doszczętnie zniszczonych. Powierzchnia ta została wstępnie określona w oparciu o pomiar GPS prowadzony ze śmigłowca. Leśnicy oszacowali masę drewna do uprzątnięcia na około 300 tys. m3, co w normalnych warunkach stanowi wielkość rocznego pozyskania drewna dla 3-4 nadleśnictw z terenu RDLP w Katowicach.

Po przejściu huraganu leśnicy, przy wsparciu strażaków, natychmiast przystąpili do udrożnienia dróg wojewódzkich i już po około 30 minutach od zdarzenia, rozpoczęła się akcja. Dzięki zaangażowaniu wszystkich sił i środków, w tym specjalistycznego sprzętu będącego w dyspozycji Nadleśnictwa, usunięto złomy i wywroty oraz drzewa pochylone wzdłuż tych dróg, które stwarzały bezpośrednie zagrożenie dla ruchu drogowego (zobacz również: Trąba powietrzna nad Nędzą i Kuźnią Raciborską [AKTUALIZACJA]).

Nadleśniczy wprowadził okresowy zakaz wstępu do lasu na terenach leśnych pomiędzy miejscowościami: Jankowice, Górki Śląskie, Nędza, Siedliska, Dziergowice i Kuźnia Raciborska. Działanie to jest podyktowane przede wszystkim bezpieczeństwem osób przebywających na terenie poklęskowym. Połamane, pochylone i powywracane drzewa oraz osłabiony drzewostan ocalały po huraganie stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo (zobacz również: Leśnicy usuwają skutki wichury i zakazują wstępu do lasu).

- Najbliższe dni to przede wszystkim wzmożone prace związane z udrażnianiem dróg leśnych, zwłaszcza dojazdów pożarowych. Gdy uszkodzone drzewostany zostaną udostępnione leśnicy przystąpią do pozyskania drewna, głównie przy użyciu zestawów maszyn wielooperacyjnych (harwester + forwarder). Zastosowanie maszyn zwiększy bezpieczeństwo i wydajność prowadzonych prac. Szacowane także będą straty w infrastrukturze leśnej – drogi, przepusty, infrastruktura szkółkarska) - informuje Mateusz Zimny z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Leśnicy apelują, by w najbliższym czasie zrezygnować z wycieczek na poklęskowe tereny leśne, aż do momentu zniesienia okresowego zakazu wstępu do lasu. Szczegółowe informacje dotyczące wprowadzonych zakazów dostępne są na stronach korporacyjnych RDLP w Katowicach i Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.

źródło: RDLP Katowice, oprac. żet