Wtorek, 30 listopada 2021

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Zdrowa dieta nie musi być pozbawiona przyjemności jedzenia

19.05.2017 10:36 | 0 komentarzy | eos

Żyjemy w konsumpcyjnym świecie, w którym sklepowe półki uginają się pod ciężarem atrakcyjnych produktów spożywczych. Rozsmakowujemy się w nich, oddając się przyjemności jedzenia lub zajadając stresy, jednocześnie dostarczając sobie w niekontrolowany sposób sporej ilości kalorii. Tyjemy, a przy okazji borykamy się z różnymi problemami zdrowotnymi.

Zdrowa dieta nie musi być pozbawiona przyjemności jedzenia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Dieta to nie tylko sposób na odchudzanie, ale świadomie wybrany styl życia. Bardzo istotna jest sfera psychiczna, problem objadania się zwykle tkwi gdzieś głębiej w nas. Trzeba poznać jego przyczyny i zmienić sposób odżywiania się – uważa dietetyk Raciborskiego Centrum Medycznego Anna Bugla. Raciborzanka jest absolwentką SGGW w Warszawie, gdzie ukończyła Technologię Żywności i Żywienie Człowieka, a także studia podyplomowe w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie na kierunku „Poradnictwo dietetyczne – postępy w żywieniu człowieka” oraz Psychodietetykę w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Lublinie.

Terapia dietetyczna sposobem na zmianę nawyków żywieniowych

W gabinecie Raciborskiego Centrum Medycznego Anna Bugla udziela specjalistycznych porad dietetycznych, popartych badaniami w oparciu o sprzęt diagnostyczny najnowszej generacji InBody 170. Jednocześnie ścisłe współpracuje ze wszystkim lekarzami w RCM.

– Jestem przeciwniczką restrykcyjnych diet. Dieta musi być dostawana indywidualnie do każdej osoby. Nie tyjemy od węglowodanów czy tłuszczy, ale od nadmiaru kalorii, spożywając ich więcej niż potrzebuje nasz organizm. Wiedząc, ile czego powinniśmy jeść, całkiem naturalnie możemy wejść w rytm żywienia dietetycznego. A stosując dobrze zbilansowaną, urozmaiconą dietę, czasami możemy pozwolić sobie na małe odstępstwa np. słodkości, pizzę – tłumaczy dietetyczka.

Najważniejsze, aby w diecie były trzy główne posiłki, a pozostałe dwa w formie sycących przekąsek, np. owocu lub koktajlu, który można przygotować nawet na dwa dni. Jeśli nie zaspokoimy racjonalnie w ciągu dnia głodu, gdy pojawi się, sięgać będziemy po łatwo dostępne słodkości lub objadać ponad miarę wieczorem, w domu. Wtedy kiedy najlepiej zjeść coś lekkiego, jak chude mięso, ryby czy sałatkę warzywną, na dwie – trzy godziny przed snem.

Co powinniśmy jeść, aby czuć się zdrowo i zachować ładną sylwetkę?

Wielość wyzwań dietetycznych, których się podejmujemy, aby zrzucić zbędne kilogramy, często kończą się fiaskiem. W takich sytuacjach warto zasięgnąć porady specjalistki, która nie tylko przygotuje jadłospis dostosowany do preferencji smakowych, ale też podpowie sposób przygotowania zdrowych posiłków, składniki, a także ile zajmuje czasu ich zestawienie. Ponadto zaleci ćwiczenia wspierające motywację i wytrwałość do zmian nawyków żywieniowych, wskaże co jeść, gdy zażywa się leki, przeprowadzi trening świadomego apetytu, którego podstawową zasadą jest nauka odżywiania zgodnie z wewnętrznymi sygnałami głodu i sytości. Osoba uczy się jeść kiedy jest głodna, a unika jedzenia, gdy nie czuje głodu. Celem jest zniwelowanie restrykcji żywieniowych i napadów objadania oraz ograniczenie unormowanego przejadania się.

Aby chudnąć, trzeba jeść. Wiele osób ciągle żyje w przekonaniu, że najszybciej wagę gubi się, ograniczając jedzenie. A tymczasem najistotniejsze znaczenie ma jakość produktów, sposób przygotowania i rozłożenie posiłków w ciągu dnia.

Dieta dopierana jest indywidualnie do każdej osoby, uwzględniając wszelkie występujące jednostki chorobowe, nietolerancje pokarmowe, jak i zażywane leki.

Jak zastąpić jedzenie innymi przyjemnościami?

Istotne jest po co przychodzimy do dietetyka i dlaczego chcemy zmienić swoje nawyki żywieniowe. – Konieczna jest wiedza na temat regularnego odżywiania i jego znaczenia w codziennym życiu. Wiele osób zapomina o piciu wody, aktywności fizycznej, stosowaniu racjonalnej i zbilansowanej diety. Nie ma jednej sprawdzonej i dobrej dla wszystkich oraz na wszystkie problemy zdrowotne. Jeśli pacjent darzy dietetyka zaufaniem, pozwoli mu wybrać odpowiednią dla niego dietę – mówi specjalistka.

Dieta wraz z ruchem może wpłynąć na lepszą kondycję, pozwoli nie tylko utracić zbędne kilogramy, ale też przeciwdziałać chorobom, na które wpływ ma złe odżywianie. Warto współpracować z dietetykiem, który dobierze odpowiednią dietę i trenerem personalnym, który podpowie jakie ćwiczenia można wykonywać.

– Staram się wysłuchać, zrozumieć problem, a nie oceniać postępowanie. Z pacjentem podczas wizyty opracowujemy wspólnie sposoby radzenia sobie np. ze stresem, ciągłym podjadaniem, próbujemy znaleźć źródło problemu, które stało się jego powodem. Osoba po wizycie powinna wychodzić z dużym optymizmem, z dawką pozytywnej energii do podjęcia nowych wyzwań, zmotywowana do zmiany nawyków żywieniowych – zapewnia pani dietetyk.

Jak umówić wizytę z panią dietetyk?

Aby poddać się terapii dietetycznej oferowanej przez RCM należy wcześniej umówić wizytę z psychodietetyk Anną Buglą. Przygotować aktualne wyniki badań krwi (morfologia, TSH, fT3, ft4, lipidogram, glukoza, żelazo), spisać wszystkie zażywane leki i suplementy diety. Nie należy jeść i pić przez trzy godziny przed wizytą. Przyjść w wygodnym ubraniu, co zapewni komfort badań (pomiar wykonywany jest na boso).

Podczas wizyty specjalistka dokonuje analizy składu ciała na nowoczesnym sprzęcie InBody 170, co pozwala określić rozmieszczenie tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Metoda jest bezpieczna, szybka, łatwa do przeprowadzenia i bardzo dokładna (nie badane są kobiety w ciąży oraz osoby z rozrusznikami serca).

Z pomocy dietetyk RCM, oprócz dorosłych, mogą korzystać: dzieci, młodzież, kobiety ciężarne i karmiące, osoby w podeszłym wieku oraz w okresie rekonwalescencji, wegetarianie, weganie i witarianie, osoby ze zdiagnozowanymi schorzeniami: otyłością, zaburzeniami odżywiania (bulimią, anoreksją), chorobami skóry (AZS, łuszczyca, trądzik, odleżyny, oparzenia), cukrzycą, dyslipidemią, miażdżycą, dną moczanową, kandydozą, zespołem policystycznych jajników, a także chorobami układu pokarmowego, tarczycy, nerek, autoimmunologicznymi, nowotworowymi, celiakią, alergiami i nietolerancjami pokarmowymi.

– Niewielu chorym udaje się uzyskać profesjonalną poradę dietetyka w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Często nie wiedzą w jaki sposób zmodyfikować dietę, aby wspomagała leczenie. Dlatego proponuję dietę dobraną do wszelkich potrzeb i staram się, aby stała się ona przyjemnością, a nie koniecznością – zapewnia Anna Bugla.