Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Chrust plus" dla Polaków [FELIETON]

Krajem, jak długi i szeroki, wstrząsa oburzenie na rosnące ceny węgla i jego ograniczoną dostępność. Częściowym remedium, wedle wiceministra od klimatu Edwarda Siarki, ma być zbieranie drewna w Lasach Państwowych. Media od razu określiły propozycję mianem programu "Chrust plus". Można się z tego śmiać, ale istnieje spora obawa, że wycieczki do lasu w poszukiwaniu opału, dla wielu Polaków mogą być za jakiś czas jedynym ratunkiem.

"Chrust plus" dla Polaków [FELIETON]
"Chrust plus" na pewno nie rozwiąże problemu Polaków z dostępnością do stosunkowo taniego opału. Zdjęcie ilustracyjne / freepik.com

O tym, że wskutek embarga na rosyjskie węglowodory w tym roku w Polsce może zabraknąć węgla, media informują od kilku tygodni. Węgiel stał się dobrem luksusowym. Stąd pomysł na "Chrust plus", który nie jest w sumie niczym nowym, bo tzw. samowyrób drewna od lat bywa praktykowany przez Lasy Państwowe, raczej w marginalnym zakresie. Trzeba spełnić bowiem kilka warunków. Najpierw trzeba znaleźć las, w którym leży odpad po zrywce drewna albo trzebieży. Chodzi albo o grubsze gałęzie, których nie można wykorzystać w przemyśle, albo drewno kiepskiej jakości, dobre jedynie do spalania. Jak już taki las uda się znaleźć, to trzeba uzyskać zgodę leśniczego na zbiórkę drewna, czyli tzw. samowyrób. Po zebraniu trzeba leśniczego jeszcze poprosić o dokonanie pomiaru zebranego drewna, uiścić opłatę i wtedy można dopiero drewno zebrać. Procedura ma zabezpieczać Lasy Państwowe przed niekontrolowanym pozyskiwaniem przez ludzi drewna opałowego. Jest też czasłochonna, bo leśnicy mają wiele innej roboty i bywa, że na pomiar trzeba się naczekać. Dlatego pomysł na pewno nie rozwiąże problemu Polaków z dostępnością do stosunkowo taniego opału.

Zostawmy przez chwilę na boku "Chrust plus". W ostatnich dniach Polska i Polacy żyją Krajowym Planem Odbudowy. Komisja Europejska odblokowała Polsce około 36 mld euro. "Unia da pieniądze, będzie pięknie" - taki jest powszechny odbiór tego tematu. Oczywiście o ile spełnione zostaną warunki dot. tzw. kamieni milowych i wskaźników, czyli realizacji faktycznie osiągniętych celów. Jakie one są? Prawie 43% KPO ma zostać przeznaczone na realizację celów klimatycznych. Wedle optymistów w Polsce przybędzie ekologicznych, bo bezemisyjnych środków transportu, nowych źródeł odnawialnej energii i infrastruktury do jej magazynowania. Pesymiści wskazują, że Polaków przestanie stać na nowe samochody a energia stanie się towarem luksusowym, a w każdym razie bardzo drogim. Polska zapewne stanie się bardziej ekologiczna, ale też zapewne bardzo droga dla swoich mieszkańców.

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że od transformacji energetycznej nie ma odwrotu. Problem w jej tempie. A to jest narzucane przez bogatsze kraje Europy Zachodniej. Istnieje obawa, że jeśli tego tempa nie wytrzymamy, to wtedy słowa wiceministra Siarki nabierą zupełnie nowego, wymiaru. I będzie to rewolucja, dzięki której historia zatoczy koło. Bo wielu Polaków może wrócić do czasów, w których ich przodkowie opał pozyskiwali przede wszystkim w... lasach.

47 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~LewackiGrantNaukowy (178.36. * .98) 21.06.2022 14:43
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~drrwal (188.137. * .64) 14.06.2022 20:20
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Nikt chyba się nie zdaje sprawę, jak potężna jest energia wytwarzana przez elektrownie i że nie ma jak na razie zastąpić atom i węgiel w energetyce, podobnie jak fandzolenie o autach elektrycznych, tego jak obecnie nikt nie wie jak technologicznie to zastąpić, brakuje litu, miedzi i innych surowców, ceny idą na łeb i na szyję surowców, zaczyna być biednie z surowcami, a banda naćpanych psycholi chce zmiany, jak nie ma technologi masowej produkcji, bo surowców brak, widać idzie prawdziwy "Mad Max", a jeszcze inni debile wierzą w swoje przestarzałe elektrociepłownie, które nie mają węgla i pomysłu na ten węgiel, że będzie ich grzała do końca świata i jeszcze dzień dłużej, jak ten świat ma pociągnąć, skoro mamy ludzi z takimi myśleniami, którzy pływają w obłokach, nie widzą co się na świecie dzieje, po prostu chyba ćpają i żyją swoim urojonym światem...Myślą że gaz i ropa to ma ogromne złoża i można nimi grzać wiecznie, podobnie jak prąd idzie ze słońca i daje ogromne możliwości w obcenej technolgii, czemu więc energii z błyskawic nie gromadzą, przecież to ogromna energia elektryczna, czyżby technologia aż tak do przodu nie poszła...

~zięć (5.184. * .57) 14.06.2022 07:59
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~drrwal (188.137. * .64) nie wiemy czym topi ~Hanyss (94.254. * .12)
ale wiem że też go pogonili !!!!!!! :)

~drrwal (188.137. * .64) 13.06.2022 18:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~Hanyss- A ty czym topisz?

~Hanyss (94.254. * .12) 13.06.2022 18:19
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Drwal to se hajcuj czym chcesz (byle nie śmieciami) ale ludzie chcą wygody a nie syfu
Zapytałem kiedyś przyszłego zięcia a czym Ty tam hajcujesz? Jak powiedział że węglem pogoniłem go w diabły

~drrwal (188.137. * .64) 13.06.2022 17:29
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

tłoczek-zgadzam się z tobą że ten kto mieszka w domu, to ma wybór ogrzewania, dlatego nie wybrałem ekogroszku, gazu ani pompy ciepła, tylko nowoczesny kocioł zagazowujący drewno, bo mam tani surowiec a kocioł jest ekologiczny, nie wytwarza dymu, produkuje gaz i go spala, czegoś takiego nie było za PRLu że już o czasach przedwojennych nie wspominając, kocioł z buforem z czujnikami, komputerami,pompami to nikt nawet w latach 90 nie słyszał o takim wynalazku, dymu z komina nie uwidzisz, a dziś w nowych kotłowniach to płytki na podłodze i ścianach to norma, więc jak to porównywać z PRLem, gdzie masz ogrzewanie podłogowe, sterowane czujnikami i ktoś pisze że to zacofane a sam mieszka w bloku z PRLu, marzenie ludzi, co dziś mają po 70 lat, marzenie ludzi z wszczesnego PRLu o własnym M, gdzie w latach 90 zrobiła się patologia i trwa do dziś, gdzie na jednym piętrze mieszkasz z 5 innymi rodzinami, mając ich za ścianą, albo za drzwiami, jak tak idzie żyć!!!Zero prywatność, mieszkanie w małej klitce, brak założenia sobie ogrzewania podłogowego, uzależnienie od ciepłowni i gazowni, tak kiedyś mieszkała moja babcia, jak wyłączyli prąd, to nawet gazu nie było, bo nowe kuchnie gazowe bez prądu nie chodzą, często brak ciepłej wody, w zimie często zimne kaloryfery, aż się dziwię że ludzie chcą takie mieszkanie wynajmować, a nie coś swojego sobie wybudować i być niezależny choćby od ciepłej wody i ogrzewania, a w domku zawsze miejsce na agregat się znajdzie. Nie masz w życiu ambicji, aby się wybudować....Masz chyba żonę i dzieci, zrób to choćby dla nich.

~Modny (46.134. * .247) 13.06.2022 17:22
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Oferta chrustu to coś naprawdę poniżającego dla współczesnych ludzi.

Pokaż więcej